דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מחיקת רישום פלילי צבאי – מידע משפטי

Michael Decker
Michael Decker

הרשעה בעבירות פליליות במהלך השירות הצבאי גוררת רישום פלילי, אותו נושאים במשך שנים רבות לאחר השירות. מחיקת רישום פלילי צבאי נדרשת לצורך האפשרות לקבל תעודת יושר ולעבוד במקצועות שונים המחייבים הוכחת היעדר עבר פלילי. משרדנו, העוסק במשפט צבאי, מסייע בהגשת בקשות למחיקת רישום פלילי ובליווי משפטי לאורך הליך הטיפול בבקשה. במאמר זה נסביר, על סמך ניסיוננו בטיפול בנושא, כיצד ההליך פועל ומה חשוב לדעת לגביו.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחים במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ייצוג מול גורמי האכיפה ובפני בתי הדין הצבאיים, טיפול וליווי בבקשות למחיקת רישום פלילי צבאי וכיו״ב.

מחיקת רישום פלילי צבאי

מהו רישום פלילי צבאי ומה השלכותיו?

בתקופת שירותם, חיילים כפופים לא רק למערכת החוקים של מדינת ישראל, אלא גם למערכת הדינים הצבאיים. מערכת דינים זו חלה על חיילים ממועד הגיוס לצה״ל ועד לסיום שירותם. היא חלה גם כאשר חיילים נמצאים בחופשה או שאינם בתפקיד, ואף כאשר הם שוהים מחוץ לגבולות המדינה. בהתאם, ניתן להעמיד לדין חיילים בעקבות עבירות שביצעו במהלך שירותם בבית דין צבאי. הרשעה בעבירות דוגמת עריקות, השתמטות, עבירות סמים, עבירות נשק וכיו״ב, גוררת במרבית המקרים רישום פלילי.

יש מי שטועים לחשוב כי מדובר ברישום פלילי התקף רק מול רשויות הצבא, אך אין זה המצב. הרישום נשאר בתוקף במרשם הפלילי של משטרת ישראל. קיומו של רישום פלילי שכזה מונע אפשרות לקבל תעודת יושר, כלומר הוכחה להיעדר עבר פלילי. הדבר חוסם את האפשרות לעבוד במקצועות רבים, כמו עריכת דין, עיסוק בעבודות חשמל ואף קבלת רישיון להפעלת מונית. הוא אף עשוי למנוע כניסה למדינות רבות. חשוב לדעת כי אם הורשעתם במהלך שירותכם בעבירה אשר יש בצידה רישום פלילי, ניתן לפעול למחיקת הרישום. להלן נסביר כיצד.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי צבאי?

הסמכות למחיקת רישום פלילי צבאי נתונה באופן בלעדי לנשיא המדינה. זאת בהתאם לסמכות החנינה של נשיא המדינה, שנקבעה בחוק-יסוד: נשיא המדינה, וכוללת גם את הסמכות למחוק רישום פלילי. הגשת בקשה למחיקת רישום פלילי יכולה להיות מוגשת באופן עצמאי, על-ידי עורך דין מייצג או באמצעות קרוב משפחה. הטיפול בבקשה עשוי להיות ממושך, לאור הבקשות הרבות המוגשות מדי שנה, וכן בגין הפרוצדורה לאישורה, המטופלת על-ידי גורמים רבים. 

לפני העברת הבקשה לעיון הנשיא והחלטתו, היא עוברת דרך מחלקת חנינות בפרקליטות הצבאית ובמחלקת חנינות בפרקליטות המדינה, אשר יכינו חוות דעת שתפרט את עמדתם לגבי הבקשה. קיים נוהל מיוחד לצורך מתן חוות הדעת מטעם מחלקת חנינות בפרקליטות המדינה. במידה והבקשה אושרה, נדרשת חתימת שר המשפטים עליה. ריבוי הבקשות המוגשות למחיקת רישום פלילי מוביל לכך שהטיפול בכל הנ״ל עשוי להתארך.

ההכרעה בבקשה תלויה בנסיבות האישיות של כל מקרה ומקרה. לצורך ההכרעה ייבחן העבר הפלילי של המבקשים בכללותו. במסגרת זאת ייבדק האם היו הרשעות נוספות מלבד ההרשעה בגינה מבקשים את מחיקת הרישום הפלילי. כמו כן, ייבחן הזמן שחלף ממועד ביצוע העבירה, והטעמים בגינם הבקשה מוגשת. ניתן להבין מכך כי לטיעונים המוצגים במסגרת הבקשה יש משקל רב על ההכרעה הסופית. בהתאם, חשוב לוודא כי הטיעונים הנכללים בבקשה חזקים מספיק באופן המצדיק היענות לה. הסתייעות בעורך דין מומחה למשפט צבאי, הבקיא בפרוצדורה ובנהלים בנושא, יכולה לסייע בכך באופן משמעותי.

מהו רישום פלילי צבאי מופחת?

ככלל, רישום פלילי נותר במרשם של משטרת ישראל למשך כ-17 שנה. מדובר בתקופה ארוכה מאוד, ובעבר נשמעה ביקורת על כך שאין מקום להטיל סנקציה כה קשה על חיילים הנמצאים בתחילת חייהם. בשנת 2011 תוקן חוק השיפוט הצבאי, העוסק בעבירות צבאיות ובדרכי הענישה לגביהן, באופן אשר לראשונה כלל את האפשרות לקצר את תקופת הרישום הפלילי, כך שיימחק לאחר 5 שנים. 

התיקון נועד לתת הזדמנות נוספת לחיילים אשר הורשעו בעבירות שאינן בדרגת החומרה הגבוהה ביותר, כגון עריקות, במקרים בהם מדובר בהרשעה ראשונה. התיקון אף מאפשר להגיש בקשה להמרה של רישום פלילי בגין הרשעה בעבירות צבאיות לרישום מופחת, אשר יימחק מהמרשם לאחר 5 שנים. משרדנו מסייע לחיילים משרתים ולחיילים משוחררים להגיש בקשות מעין אלה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט צבאי

בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא הדרכים להשיג מחיקת רישום פלילי צבאי, ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו, המתמחה במשפט צבאי ובמשפט מינהלי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של מי שהורשעו בעת שירותם הצבאי ומעוניינים במחיקת הרישום הפלילי. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה