Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מדריך לקבלת דרכון גרמני

Michael Decker
Michael Decker

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

כידוע, כבר למעלה משנתיים שהמחוקק הגרמני מרחיב ניכרות את הקריטריונים לקבלת אזרחות גרמנית עבור צאצאים של ניצולי שואה, ולכן גם מקל באופן חסר תקדים את התנאים עבורם. במאמר זה נציג את המדריך המלא לקבלת דרכון גרמני עבור הזכאים – בדיקת הזכאות, השגת המסמכים הנדרשים, הצגתם בפני רשויות גרמניה וקבלת הדרכון עבור האזרח הגרמני החדש ובני משפחתו הישירים.

עורך דין דרכון גרמני

משרדנו מתמחה בתהליך הוצאת אזרחות גרמנית והנפקת דרכון גרמני. מומחינו כבר עזרו לרבים מצאצאי קורבנות הרדיפה הנאצית בשנות ה-30 וה-40 בגרמניה ואוסטריה להשיג את האזרחות האירופית המבוקשת, בין עם מדובר באזרחות גרמנית או אוסטרית. במידה וגם לכם ישנו אבא אמא, סבתא או סבא, סבא-רבא או סבתא-רבא שחיו בתקופה זו בגרמניה ישנה סבירות גבוהה כי גם אתם זכאים לדרכון גרמני.

מדריך לקבלת דרכון גרמני

חוק השבות בגרמניה – אזרחות גרמנית לצאצאים של ניצולי שואה

אזרחים גרמנים לשעבר יכולים להשיב את אזרחותם הקודמת במידה ונלקחה או אבדה בתקופת המשטר הנאצי. האמור תקף גם בנוגע לצאצאיהם, קרי – ילדים, נכדים, נינים וחִימֵשִים שזכאים להגיש בקשה בדומה. מדובר ברפורמה חסרת תקדים שנחקקה לפני למעלה משנתיים על ידי הפרלמנט הגרמני.

הרפורמה נחקקה תוך כדי שיקולים אתיים היסטוריים בעיקר, ובוודאי הרצון המתמשך של הממשלה הגרמנית לתקן את הפשעים הנוראיים שגרמה גרמניה הנאצית ליהודייה. מאידך, המחוקק הגרמני מודע לעובדה כי הגירה ישראלית נחשבת לאיכותית ואשר כזו היכולה לתרום משמעותית לכלכלה הגרמנית, ובטח בטווח הרחוק.

למי בעצם מיועד הדרכון הגרמני?

זכאי לדרכון גרמני כל מי שבאפשרותו להוכיח כי הוא או אבותיו התגוררו בגרמניה או נכנסו למדינה כמהגרים החל משנות ה-30 (ואף לפני). חשוב לומר כי למעלה מ-100 אלף פליטים יהודים נפלטו ממדינות מזרח אירופה (בייחוד פולין) או ברחו בשל אנטישמיות שרווחה בהן והגיעו לגרמניה. כנזכר, גם אלה כיום עומדים בקריטריונים המעודכנים כמו גם צאצאיהם.

במידה ואתם סבורים כי אתם זכאים יש לספק תחילה מסמכים רשמיים המוכיחים כי קורבן הרדיפה אכן התגורר/שהה בגרמניה בתקופה שבין 31.1.1933-8.5.1945. רשימת המסמכים הנדרשים תובא בהמשך המאמר. לפי הערכות ישנם בערך כ-200 אלף ישראלים הזכאים לעתור עבור הדרכון שנחשב למבוקש באירופה.

אזרחות גרמנית לקורבנות הרדיפה הנאצית

במסגרת הסדר הפיצויים של הפרלמנט הגרמני נקבעו שני סעיפים מהותיים בחוק האזרחות הגרמני בשנת 2021. הראשון הוא סעיף 116 אשר מתיר לאלו שנשללה אזרחותם הגרמנית בין ינואר 1933 עד למאי 1945 להשיב את אזרחותם. האמור חל כאמור גם על צאצאיהם וזאת ללא מגבלת דורות.

הסעיף הבא שנכנס לתוקף לא מכבר הוא סעיף 15 לחוק האזרחות הגרמני. הסעיף מתייחס ליהודים אשר שהו שהיית קבע בגרמניה בשנים המצוינות לעיל (ואף קודם), אך בשל רדיפת השלטונות לא קיבלו אזרחות. במקרה כזה נדרש להוכיח קשר לגרמניה על-ידי מסמכים כגון ת.ז, דרכון, אישורים רפואיים / בנקאיים, או כל מסמך רשמי אשר מראה קשר לגרמניה בשנים אלה.

תהליך קבלת האזרחות חל על ילדים ביולוגיים ומאומצים. כמו כן, תחת שני הסעיפים לא נדרש כי הנכד או הנין יאזרח את ההורה תחילה בכדי לקבל את האזרחות. במילים אחרות "קפיצת דורות" אפשרית בהחלט. בנוסף, אין צורך כי ההורים או הסבים אשר עליהם מתבססת הבקשה יהיו בחיים.

אז מה הן הרפורמות?

בעקבות החקיקה ההיסטורית והרחבת מעגל הזכאים משמעותית, יוכלו מעתה רבים לעתור עבור האזרחות. ליקטנו עבורכם את מיטב תיקוני היסוד אשר ראינו לנכון להציג בשבילכם, זאת מתוך אוסף רחב יותר הקיים בחוק האזרחות הגרמני. תיקוני היסוד נוסחו בשנתיים האחרונות ומטרתם לפשט את קריטריוני המועמדים באופן גורף. הנה ההוראות המהותיות לפניכם:

 1. שירות בצה"ל – אין מניעה בנוגע למועמדים אשר משרתים או שירתו בשירות סדיר בצה"ל או בצבא זר להגיש בקשה.גם מי ששירת בעבר בשירות קבע זכאי להגיש בקשה. שימו לב, שירות קבע בהווה יפסול את עתירתכם ובמידה ואתם בעלי אזרחות גרמנית כבר, צפו לשלילתה מכם.
 2. ביטול בעיית המגדר – מועמדים ומועמדות אשר הם צאצאים לאשה אשר הייתה קורבן לרדיפה נאצית ואיבדה את אזרחותה או שנמנע ממנה מלהתאזרח, יוכלו להגיש בקשה באופן שווה לצאצאי גברים שהיו קורבנות. האמור תקף גם במקרה והמושא עליה מתבססת הבקשה התגרשה או נישאה לאחר. מדובר בתיקון פרוגרסיבי יחסית לגרסת החוק הקודמת.
 3. עובדי מדינה – כל הממלא תפקיד במגזר הציבורי כגון פקיד ממשלתי, מורה וכד' יוכל לעתור ללא בעיה.
 4. אין דרישה לוותר על אזרחות ישראלית – קבלת אזרחות גרמנית אינה מתחייבת תחת הכורח של ויתור אזרחות אחרת, בין אם מדובר בישראלית, אמריקאית או אחרת.
 5. אין דרישה לחיות בגרמניה – מועמדים לא יתבקשו להגיע לגרמניה במהלך התאזרחותם. לאמיתו של דבר, לא יצטרכו אפילו לחיות בגרמניה או להגיע אליה בכדי לקבל את תעודת האזרחות. לשם כך קיימת אלטרנטיבה והיא השגרירות הגרמנית.
 6. פטור מידיעת גרמנית – ידיעת השפה ומבחני לשון לא ייקחו חלק יותר בקרב מתאזרחים חדשים הקשורים לגרמניה הנאצית. למעשה, לפי המתכונת הנוכחית לא אמורים להתקיים מבחנים גם בנוגע להיסטוריה או לתרבות גרמנית כבעבר.

הסבר בקשר להוכחת נרדפות

שאלה שעולה תדיר מלקוחות המשרד היא כיצד ניתן להוכיח כי קרוב המשפחה המוחזק כקורבן הרדיפה הנאצית אכן נרדף? התשובה פשטה למדי – יהודי גרמניה אשר יצאו ממנה בין השנים האמורות עומדים תחת מעמד נרדפים בשל היותם יהודים. משום כך, לא צריך להראות נרדפות רשמית. מסמכים שנותרו או פיצויים ששולמו לנרדף יהוו ראיות ברורות לקשר גרמני בעבר.מדריך לקבלת דרכון גרמני

מסמכים נדרשים לקבלת אזרחות גרמנית

כמו בכל תהליך התאזרחות המבוסס על שורשים למדינה כלשהי, תתבקשו להמציא מסמכים המוכיחים קשר בין בן המשפחה המוחזק כקורבן הרדיפה לבין גרמניה. כפי שנאמר כבר, כאן הכוונה לקשר בין השנים 1933-1945. השלב השני הוא מילוי שאלון אודות בעל הקשר ויחסכם אליו. בסיום השאלון תוזמנו לשגרירות על מנת להמשיך את התהליך מול הגורמים הרלוונטיים. מומלץ למלא את השאלון בסיוע איש מקצוע מנוסה על מנת שלא לעשות טעויות שיכשילו את מועמדותכם.

בדיקה ארכיונית לאיתור מסמכים שאבדו

לקוחות רבים פונים אלינו בטענה כי המסמכים אשר בידם כבר לא קריאים מפאת הזמן הרב שעבר מאז הדפסתם או שפשוט אבדו במהלך השנים. פה המקום לציין כי המדינה הגרמנית דאגה במשך מאות שנים לשמר בארכיונים את מסמכי האזרחים והשוהים שהיו בה. לכן, במקרה כזה ביכולתנו לסייע ולאתר מסמכים ישנים בארכיונים הגרמניים.

 • שלב א':
  שליחת טופס בקשה בשפה הגרמנית לשגרירות במדינת העותר. הבקשה תכלול מסמכים רשמיים של קורבן הרדיפה אשר מוכיחים כי היה בעבר בעל קשר אזרחי לגרמניה. פה הכוונה למסמכים כדוגמת תעודת נישואין או גירושין, תעודת לידה, דיפלומה ממוסד אקדמי, דרכון ישן וכו'. מסמכים אלו יהוו את בסיס הבקשה.
 • שלב ב':
  כפי שנאמר קודם לכן, היה ואין ברשותכם אף מסמך של האזרח או השוהה הגרמני המקורי – בגלל שזה ברח מגרמניה באופן פתאומי ולא לקח איתו את המסמכים או שאבדו במשך הזמן -במקרים שכיחים כאלה ניתן לאתר את המסמכים בארכיונים הגרמניים. תודות לשיטת השימור הגרמנית המפותחת, ברוב המקרים אנו מצליחים למצוא את המסמכים ללקוחותינו.
 • שלב ג':
  מספר תעודות ציבוריות נדרשות להימסר עם חותמת אפוסטיל, מתורגמות תרגום נוטריוני לגרמנית.
 • שלב ד':
  ברגע שליקטנו את כל המסמכים הרלוונטיים ויצרנו בקשה מאורגנת נשלח אותה לשגרירות. זמן קצר אחרי יזומן העותר לראיון בשגרירות גרמניה שבתל אביב. במהלך הריאיון יבדקו המסמכים בידי הגורמים הרלוונטיים. לעיתים נשאל המבקש שאלות כלליות בנוגע לגרמניה.
 • שלב ה':
  בתום הריאיון בשגרירות יעברו המסמכים לגרמניה לצורך בדיקתם וכשרותם. עם גמר בחינת המסמכים תתקבל הודעה כי בקשת ההתאזרחות התקבלה על ידי הממונים. מגיש הבקשה יתבקש להגיע פעם נוספת לשגרירות בכדי לאסוף את טופס ההתאזרחות. תחת מעמד זה אפשר להזמין את הדרכון הגרמני.

כמה זמן לוקח להוציא אזרחות גרמנית?

משך תהליך קבלת האזרחות אינו קבוע ומוגדר כבעבר, מפאת ריבוי בקשות ועומס תורות על הוועדות שמוסמכות על בחינת התיקים. זמן ההמתנה הממוצע עומד על שנתיים, אך חשוב לזכור כי קיימים מקרים בהם ניתן לקבל את האזרחות גם תוך שנה. איש מקצוע מיומן אשר מנוסה בעריכת המסמכים כנדרש יכול להיות פקטור רציני בשלב זה.

הוצאת אזרחות גרמנית לילדים

הליך קבלת דרכון גרמני לקטינים נחשב פשוט. במידה וברשות אחד ההורים כבר ישנו דרכון, הפרוצדורה תהיה קונסולרית דרך רישום בשגרירות. עליכם לקבוע תור ולהגיע עם תעודת הלידה שלכם יחד ראיה לאזרחות גרמנית – דרכון או תעודת התאזרחות גרמנית. הלידה מועלית באופן רשמי במרשם האוכלוסין בגרמניה ובזאת הקטין מתאזרח.

לגבי צאצאים בגירים – שלב הוכחת הקשר בין העותר ובין האזרח הגרמני לשעבר יהיה פשוט יותר, כיוון שהשני כבר הוכר כבעל קשר לגרמניה הנאצית. אולם, על העותר לעבור תהליך זהה ובמשך זמן דומה.

מדריך לקבלת דרכון גרמני

עלות הנפקת האזרחות הגרמנית

מחיר הוצאת אזרחות גרמנית נמדד על פי הראיות שמביא עמו הלקוח ובוודאי לעבודה הנדרשת במקרים המחייבים מחקר שורשים. בשל כך, מספר מרוכז של בני משפחה להשגת האזרחות יכול להפחית ניכרות את המחיר עבור כל בני המשפחה. צעד זה בנוסף יקטין משמעותית גם את זמן ההמתנה עבור האזרחות.

כמו כן, לא פעם מתווספים לאורך הזמן רפים חדשים המקשים על המועמדים העתידיים להוציא את האזרחות. למרות כי לעת עתה תנאי הקבלה נוחים ומזמינים, ייתכן כי בעתיד הקרוב תחולנה הגבלות שתסבכנה את העניינים – כמו למשל התחייבות לחיות בגרמניה, מבחן שפה ואחרות.

תהליך ההתאזרחות הגרמני

הליך הוצאת אזרחות אירופית מחייב תשומת לב קפדנית, מקצועיות רבה ועמידה בזמנים הנקבעים על ידי החוק. יחד עם זאת, על הבקשות להימלא בצורה מדויקת ואיכותית בכדי שתעמודנה בתקן האירופי הגבוה של מילוי מסמכים והגשתם. בעזרת איש מקצוע מומחה המנוסה בדינים השונים ובשפה הגרמנית באפשרותכם להעלות את סיכוייכם לבלי היכר.

יתרונות אזרחות גרמנית

גרמניה היא הכלכלה המובילה באירופה, ולכן אזרחיה העתידיים ייהנו ממגוון יתרונות ייחודיים. הנאמר חל על מי שבוחר להתגורר בתוך גרמניה או מחוצה לה כל עת שמחזיק בדרכון. לפניכם חלק מההטבות הדרכון הגרמני האידיאליות שתשרתנה אתכם במידה ותחליטו להנפיק את הדרכון:

 1. כניסה לארצות הברית בלי צורך בוויזה – אפשרות לטוס בחופשיות למדינות אשר זה הישראלי אינו מאפשר – למשל אוסטרליה, קטאר, ונצואלה, מלזיה וכמובן ארצות הברית.
 2. אישור מגורים והיתר עבודה באיחוד האירופי – אפשרות חלומית לחיות ולעבוד ללא מגבלת זמן במדינות אטרקטיביות כמו בלגיה, איטליה, הונגריה, אירלנד, הולנד ולמעשה בכל מדינות האיחוד + מדינות מיבשות אחרות.
 3. תנאים סוציאליים מתקדמים בעבודה – גרמניה ידועה במערכת הסוציאליסטית היעילה שלה, המציעה שירותי רווחה מתקדמים יותר, כמו גם הפרשות לפנסיה גבוהות יותר, חופשות שנתיות ארוכות וביטוחי בריאות בלעדיים.
 4. לימודים אקדמיים ללא עלות או תחת מלגות – בגרמניה אוניברסיטאות המציעות את שירותיהן ללא עלות. ביתר המוסדות ניתן לקבל מלגות משופרות באוניברסיטאות בעלות שם עולמי. הדבר נכון גם ליתר מדינות האיחוד.
 5. הקמת עסק – לרשות אזרחי האיחוד לפתוח עסק במדינות מתקדמות. במידה ואתם מעוניינים לפתוח אותו בגרמניה תזכו להטבות מס משמעותיות.
 6. שירותי רפואה מסובסדים – שירותי רפואה בעלויות של תושב מקומי בכל מדינות האיחוד כולל הסקנדינביות.

כמה מילים על גרמניה

גרמניה היא מדינה מפותחת במרכז אירופה ומשמשת ככלכלה החזקה באירופה כבר עשרות שנים. עם טבע ירוק מרהיב, הבדלי מזג אוויר ניכרים בין הדרום הממוזג לצפון הקר, רחובות נקיים, תשתיות מפותחות ואוכל איכותי אין ספק שזו אחת המדינות האטרקטיביות שקיימות. זאת כמובן בנוסף לעובדה שהדרכון הגרמני נחשב לאיכותי באירופה והשלישי בדירוגו העולמי.

עם היסטוריה מרשימה, אולי העשירה באירופה לאחר תרבויות יוון ורומא, לגרמניה יש הרבה מה להציע. ההיסטוריה חקוקה לאורך הרחובות ועל הבניינים המפוארים והעתיקים. שדרות נרחבות עתיקות מימי הדוכסויות ששלטו לרוחב המדינה בימי הביניים, וכמובן הטירות, האגמים והיערות עוצרי הנשימה שמתנוססים בייחוד בדרום המדינה.

בשנים האחרונות ישנו גל לא קטן של ישראלים, בייחוד צעירים, המוצאים במדינה עניין רב ומהגרים אליה. בשונה מבעבר, קולטת המדינה מהגרים באופן יומיומי, ולכן היחס חיובי ומזמין. גרמניה היא הזדמנות להיפתח ולהכיר איכויות חדשות שאינן מוכרות לקהל הישראלי. האופי הגרמני נינוח ומסביר, התחבורה יעילה והרחובות מסודרים להפליא.

קבלת אזרחות גרמנית

תודה שקראתם מדריך זה לקבלת הדרכון הגרמני. במשרדנו מחלקה דוברת גרמנית ענפה הפועלת יומיום מסביב לשעון עקב הביקוש הרב. המחלקה מטפלת באזרחויות גרמנית ואוסטרית ועוסקת גם בתרגום מסמכים, יצירת קשר עם הגורמים הממשלתיים וקידום תהליך ההתאזרחות של לקוחותינו. למידע נוסף נא ליצור קשר בטלפונים המופיעים מטה או דרך הדואר האלקטרוני.

תודה למר יהונתן גבריאלוב שעזר בכתיבת המאמר.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top