Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילת מגורשי ספרד בקרואטיה – אזרחות למגורשי ספרד ופורטוגל

אירנה רוזנברג

Sharon Helbrecht

תודה השירות היה מאוד מקצועי, יותר מחמש כוכבים

הגעת מגורשי ספרד לקרואטיה החלה בקול ענות חלושה. האוכלוסייה הספרדית סבלה מאנטישמיות מצד השלטונות ומעוינות בקרב התושבים. בזכות קשריהם של היהודים הספרדים עם אחיהם באיטליה הצליחו לשקם את קהילותיהם בקרואטיה כבעבר תודות לסחר ועושר שהתברכו בהם. בנוסף הצליחו להחזיר את אורח החיים והסדר הראויים בתוך החברה הקרואטית כאשר הגיעו למעמדות חברתיים גבוהים בקרב השלטונות, והפכו לעזר ולשם כבוד במדינה הקרואטית.

מי שמשפחתו צאצאים של יהודי קרואטיה הם צאצאים למגורשי ספרד וזכאים לאזרחות אירופאית.  כ- 3.5 מיליון ישראלים זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. בדקו האם שם משפחתכם מופיע במאגר שמות הזכאים!

קהילת מגורשי ספרד בקרואטיהקהילות מגורשי ספרד בקרואטיה:

בשנת 1492 החליטו ממלכות קסטיליה ואָרָגוֹן הספרדיות לגרש את כל הנתינים היהודים משטחן בצעד אשר הוביל לגירוש היהודים הן מממלכת נַבַארָה והן מממלכת פורטוגל השכנות. כתוצאה מכך גורשו כל היהודים מחצי האי האיברי כולו. שערי מערב אירופה היו סגורים בפני היהודים, שבשל כך בחרו להגר למרוקו, האימפריה העותמנית ואיטליה. בימים ההם איטליה הייתה ארץ שסועת מלחמות ומרובת ממלכות אזוריות כגון  ממלכת נאפולי, גנואה, ונציה וממלכות זרות כספרד, אוסטריה וכ"ו. עם הגעתם של קהילות המגורשים לחבלי טוסקנה, פּוּלִיה ושאר היישובים האיטלקיים, החל לזרום קהל של מאות ספרדים לעבר קרואטיה שם התיישבו בדוּבְּרוֹבְנִיק וּסְפְּלִיט. בזמן זה הייתה קרואטיה ארץ קרועה בין 3 מעצמות: רפובליקת ונציה, ממלכת הונגריה והאימפריה העותמנית. דוברובניק (אז רַגוּזָה) וספליט היו בשליטתה של רפובליקת ונציה, על כן נהנו יהודים אלו מיחסי מסחר מעולים עם ממלכות איטליה.

רדיפת מגורשי ספרד בקרואטיה

ראשוני המתיישבים הספרדים בקרואטיה הגיעו כ-150 שנים טרם הגירוש הגדול מהאי האיברי ואף בנו בית כנסת בדוברובניק בשנת 1352. בית הכנסת עודנו קיים כיום ומשמש כבית הכנסת הספרדי העתיק בעולם, והשני הותיק באירופה לבית הכנסת "הישן-חדש" בפראג. בחזרה למגורשי ספרד שהגיעו לקרואטיה בשנים המוקדמות של המאה ה- 16 לאחר גירוש ספרד.

ראשיתה של ההתנחלות באדמות קרואטיה הנוצריות וחסרות ההשכלה הייתה כאובה. כבר ב- 1502 עמדו היהודים בפני עלילת דם. בהישמע על קשישה שנרצחה ברחובות דוברובניק, החליטו הרשויות על מעצרם של כמה עשרות יהודים, מתוכם שניים מתו תחת עינויים, 4 הועלו על המוקד בפומבי ונשרפו חיים. הרופא משה מַרָלִי נחנק למוות בבית הסוהר ושלושה גורשו מהעיר.

תגובת הנציב העותמני בבוסניה לפרשה עוררה הדים בקרואטיה, כשזה התלונן בכעס על חוסר הצדק שנגרם ליהודים האומללים. הפחד מתגובת הנציב העותמני והטלת סנקציות מצדו מנעו מרשויות דוברובניק לסגור את שעריהן ב- 1510 עבור יהודים נמלטים נוספים שהגיעו מדרום איטליה. אזור זה נשלט על ידי האימפריה הספרדית אשר כפתה גירוש גם על יהודי איטליה בדיוק כמו בספרד. אולם בשנת 1515 אף הנציב הטורקי לא יכול היה למנוע את החלטת הרשויות הקרואטיות על גירוש יהודי העיר דוברובניק. כתוצאה מכך, נפגעה וירדה רמת המסחר בעיר, ובשל כך, כעבור 17 שנים החליטו המגרשים להתיר ליהודים לחזור לדוברובניק ואלו הגיעו מרחבי האימפריה העותמנית כדי לעסוק במסחר.

פריחת הקהילה היהודית בקרואטיה

עם התיישבותם החוזרת של היהודים הספרדים בשנת 1532, החליטו השלטונות על הקמת גטו וריכוז היהודים בו. אולם מתקופה זו נראתה פריחה ביישוב היהודי ספרדי אשר בו מוזכרים רופאים שעבדו עבור השלטונות. ביניהם הרופא היהודי המפורסם ביותר של אותה התקופה ופורץ הדרך ברפואת ימי הביניים– אֲמַטוּס לוּזִיטַנוּס שהגיע לעיר. כמו כן, פעלו סופרים מפורסמים כמו: דִידַקוּס פִּירוּס וישעיהו כהן שנהג לכתוב פואמות בלטינית, פרשני תורה כאהרון הכהן ושלמה אוהב שהיה גם רב הקהילה ואיש עסקים, הפוסק רבי שבתאי ונטורה שעליו נסמך החפץ חיים בספר הפסיקה משנה ברורה, וכן יתר רבנים, סוחרים ובעלי מלאכה.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים אודות קהילות המגורשים היהודים בתפוצות

  1. קהל הספרדים בסוריה בערי דמשק וחלב
  2. עדת הספרדים המפורסמת ברומניה
  3. קהילות ספרד בסרייבו
  4. מצרים – הישרדות היישוב היהודי תודות למגורשי ספרד
  5. כל המידע הנחוץ עבורכם לקבלת דרכון פורטוגלי

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת מאמר זה על קהילות מגורשי ספרד בקרואטיה ומאמרים נוספים.

צרו קשר עם עורכי דין מומחים לצרכי הגירה לפורטוגל

משרדנו מסייע בקבלת אזרחות לצאצאי ספרד ופורטוגל. אם בידכם מסמך או הוכחה לקשר משפחתי היסטורי למגורשים, יש באפשרותכם לקבל דרכון פורטוגלי המקנה אזרחות אירופאית.

נשמח לבצע בדיקת זכאות חינמית מידית עבורכם בטלפונים:  03-3724722 או 055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top