Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד בעיר בוקרשט – הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי רומניה

Jordan Levy-Bograd

Gal Magal

ממליץ בחום שירות מקצועי ואוזן קשבת ללקוחות

רבים מיוצאי רומניה זכאים לדרכון פורטוגלי בזכות מוצא ישיר ממגורשי ספרד. מאמר זה בא להרחיב אודות הקשר הספרדי הקיים בין חלק מיהודי רומניה ובפרט מתייחס לאלו שהגיעו מהבירה בוקרשט. מטרת הכתוב היא להציג באופן היסטורי את קורות הקהילה הספרדית המכובדת, שעם הגעתה העלתה לראשונה את יהודי המדינה כולה על הכתב.

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לפורטוגל עבור יוצאי רומניה. משרדנו מעניק טיפול אישי ושירות VIP ללקוחותינו. יחד עם קבלת אזרחות פורטוגלית, אנו מסייעים לקבל גם אזרחות רומנית, שבדומה לפורטוגל עומדת כחברה באיחוד האירופי.

מגורשי ספרד בעיר בוקרשט - הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי רומניה

מגורשי ספרד בעיר בוקרשט – הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי רומניה

בקיץ 1492 חל מפנה דרמטי ביחסי יהודים-נוצרים בספרד. לאחר הכיבוש הנוצרי (הרקונקיסטה) של המדינה, חששו הרשויות הקתוליות להשאיר את היהודים בשל השפעתם הדתית על מתנצרים חדשים. זאת יחד עם חשש כי הם מטמאים את טוהר הדם הספרדי.

מסיבה זו, הוצא צו אלהמברה הידוע, אשר חייב את יהודי ספרד לעזוב לאלתר או להתנצר. אולם, גם המתנצרים החדשים עמדו בפני אפליות חברתיות והגבלות תעסוקה שמנעו מהם להעפיל למעלה הסולם הספרדי האמיד.

בשנה המצוינת כ-150 אלף יהודים נאלצו לצאת מגבולות המדינה הספרדית והיגרו לכל רחבי הים התיכון. ראשוני המגורשים שהגיעו לרומניה עשו זאת ארבע שנים לאחר הגירוש בשנת 1496. אלו הגיע לאזור הדרומי הנקרא וַולָכְיָה. 20 שנים מאוחר יותר השתקעו גם בצפון מזרח רומניה בחבל הארץ מולדביה.

המגורשים הגיעו דרך האימפריה העות'מאנית שפתחה את שעריה ללא הגבלות או אילוצים כלשהם עבור יהודי ספרד. תחילה הגיעו לערי סלוניקי, איסטנבול, איזמיר, אתונה וונציה (אשר לא הייתה חלק מהאימפריה העות'מאנית). משם הצפינו לסרביה, בוסניה ובולגריה עד שהגיעו לעיר המרכזית בוקרשט. חלקם במשך הזמן הגיעו ממקומות רחוקים אף יותר כמו ירושלים, דמשק, וינה, אמסטרדם והמבורג.

על פי הכתבים ההיסטוריים הנמצאים ברשותנו, אנו יודעים כי הגיעו תחילה על מנת לעסוק במסחר כדוגמת צבעים, יין, דבש ושעווה. כמו כן, היה להם תפקיד מכריע במתן הלוואת כספים לשליטים הרומניים. כאשר החלו להתבסס כלכלית והשתלבו היטב בשוק המקומי הזמינו את משפחותיהם והתיישבו באזור הפורה.

מתקופת התיישבותם החלה ההיסטוריה היהודית באזור להיעלות על הכתב לראשונה ובאופן מאורגן. במילים אחרות עד הגעתם לא נכתב ברומניה אף לא ספר אחד אודות היהודים, אפילו לא בנוגע לדינים, מצוות, שו"ת וכד'.

ייסוד הקהילה באופן רשמי

על אף ההתיישבות המוקדמת הקהילה קמה רשמית בשנת 1730 ושמה היה "כולל ספרדים בבוקרשט". זה לאחר הכרתן של הרשויות המקומיות ובראשן הנסיך נִיקוֹלַאיָה מָבְרוֹקוֹרְדָט. בתקופה זו ניתן לראות כי היישוב הספרדי גדל והגיע גם לערי קְרַאיוֹבָה, יָאשִי ופוֹקְשַאנִי. שמות משפחה ספרדיים בקרב חברי הקהילה היו בן-סניור, בנבנישתי, חלפון, מזרחי, בז'רנו, פאפו, אליאס, אלמולי, מורנו וכו'.

במאות ה-19 וה-20 נחשבה הקהילה הספרדית ברומניה לאחת הקהילות המצליחות והעשירות באירופה. חבריה שימשו כקונסולים, בנקאים, שחקנים, זמרי אופרה ואף קידמו את המהפכה של שנת 1848 – אשר הביאה לעצמאות המדינה מהעות'מאנים.

הקהילה שהכילה בערך 15 אלף נפשות, הייתה ברובה בעלת ציביון חילוני ונישואי תערובת עם נוצרים היו שכיחים. חברי הקהילה שמרו על מסורת ספרדית פולקלוריסטית בעיקרה ולא נטו להקנות חינוך יהודי תורני או אפילו ציוני לצעירים.

אולם, מלחמת העולם השנייה קרעה את היישוב עד היסוד. כיום לא נותר בה ציבור ספרדי אשר מזכיר את ימי הזוהר ההם. יהודי הקהילה התפזרו לאחר השואה ורובם הגיעו לישראל, בריטניה, קנדה, אוסטרליה וארצות הברית.

שימו לב

במידה ואתם נושאים שם משפחה ספרדי או שאחד מאבותיכם החזיק בשם משפחה בעל מקור פורטוגלי-ספרדי וחי ברומניה – פירושו כי אתם זכאים.

בנוסף, היה ואב או אם רחוק/ה החזיקו במסורות ספרדיות או התפללו בסידור הספרדי – תחת זאת אתם גם זכאים להוציא את האזרחות הפורטוגלית. במידה ויש לכם איזשהן הוכחות שונות לספרדיותכם, הדבר יכול להוות הוכחה מוצקה גם כן לייחוס בקרב הרשויות הפורטוגליות.

צרו קשר – מגורשי ספרד בעיר בוקרשט – הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי רומניה

במידה ואתם בעלי קשר ספרדי-רומני אתם ככל הנראה זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי ואנו נשמח לסייע לכם בתהליך קבלתו. לקבלת פרטים נוספים אודות התהליך או בנוגע לזכאותכם, נא ליצור עמנו קשר דרך הטלפונים המופיעים מטה או באמצעות הדוא"ל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top