Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד באימפריה העותומאנית – הגירה לפורטוגל

אירנה רוזנברג

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס, אופיר, זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

מגורשי ספרד באימפריה העותומאנית הצליחו לדרוך בחופי האימפריה לאחר חודשים של ייסורים בים התיכון בהם סבלו מרעב, חולי ומפיראטים אשר שדדו אותם בדרכים. לאורך הדורות קמו ישיבות ברחבי האימפריה העותומאנית בהם עמדו גדולי הרבנים של העולם היהודי דאז.

קהילות טורקיה, יוון, בולגריה, הבלקן ומצרים הן חלק מההיסטוריה של מגורשי ספרד באימפריה העותומאנית. אם הנכם בעלי שיוך לקהילות יהדות האימפריה העותומאנית אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית. משרדנו עוסק בתחום ההגירה ואזרחות זרה, מסייע ללקוחות לפנות אל קהילת יהדות פורטוגל שמעניקה את מכתב ההמלצה המבוקש, המהווה תנאי ראשוני בקבלת האזרחות הפורטוגלית.

קהילות מגורשי ספרד באימפריה העותומאנית:

בעקבות גירוש ספרד בשנת 1492 הגיע חלק הארי של מגורשיה לאימפריה העותומאנית הגדולה. האימפריה חלשה מהרי האטלס שבמרוקו ועד עירק ומהלה עד מרכז אירופה ולאורך רוב חופי הים התיכון. על פי נתונים היסטוריים מנתה אוכלוסיית המהגרים כ-130,000 נפש אשר רובה התיישב בחבל הבלקן במדינות כמו יוון, בולגריה, סרביה, טורקיה, מקדוניה ועוד אזורים שהיו תחת שלטונה של האימפריה העותומאנית.

הסולטנים הטורקיים העניקו חופש דתי לקהילות המגורשות וכך הפכה תורכיה למרכז גדול ופורה של לימוד תורה. בין אוכלוסיית המגורשים היו גדולי תורה, דיינים, רבנים וראשי ישיבות, אשר המשיכו את מנהג הרבצת התורה כמו שהונהגה בספרד. הם הקימו ישיבות גדולות בהם למדו תלמידי חכמים. מרכזי הישיבות היו- סלוניקי, קוּשְטָא (איסטנבול) וצפת שירשו את מוניטין הישיבות של טולדו, קורדובה וברצלונה. משתמע מכך שתקופת הפריחה הדתית במדינות האימפריה העותומאנית הגיעה עם ההגירה המסיבית שלאחר גירוש ספרד. כך לדוגמא בקהילות הרומניוטים המקומיות שאליהן התווספו יהודים מגורשים ממדינות כמו – צרפת, גרמניה, הונגריה, איטליה ועוד עשרות שנים לפני גירוש ספרד, לא ידוע לנו על מרכזי ישיבות עד להופעתם של המגורשים.

חכמים ודיינים באימפריה העותומאנית

סלוניקי שהייתה המפורסמת ביותר מבין ערי התורה באימפריה כונתה "ירושלים הקטנה", אליה הגיעו ללמוד תורה מכל ערי הבלקן. גדולי חכמי ספרד עמדו בראש ישיבותיהן כמו: רבי יוסף פאסי, רבי יעקב בן חביב, רבי שמואל די מדינה, רבי יוסף אבן לב ורבי יוסף טאיטאצאק אשר העיד ש"בכל שלושים שנות קיומה של ישיבתו לא הייתה חשובה ממנה בחשיבותה בכל האימפריה", והוסיף לומר כי "20 מתלמידי תורתי כולם בעלי מעמד של ראשי ישיבות".

העיר צפת בתחילת המאה ה-16 משכה אליה חכמים מכל ארצות הגולה והפכה למרכז גדול של תורה, קבלה, פיוט ומוסר. מחכמיה הבולטים – רבי יוסף קארו, רבי יעקב בירב, רבי משה מטראני, רבי משה אלשיך, רבי משה קורדובירו ועוד. תורת הקבלה המוכרת עד היום התפתחה באותן שנים בעיר צפת על ידי האר"י ותלמידו רבי חיים ויטל אשר העתיק על כתב את תורת רבו לאחר מותו והיא מהווה כיום את הסמכות התורנית המקובלת ביותר בתחום הקבלה. רבי שלמה אלקבץ שחיבר את מזמור לכה דודי המפורסם הקרוי עד ימינו בערבי שישי, הוא שהחל במנהג הכנסת פתקים ובקשות לחריצי הכותל ואת לימוד ליל שבועות עד הבוקר.

מגוון מאמרי מידע והתמצאות באתר:

  1. התיישבות הקהילה הפורטוגלית בהולנד.
  2. מסורת הלבוש הספרדית במדינות האימפריה העותומאנית וצפון אפריקה.
  3. שמות משפחה לבעלי מוצא ספרדי/פורטוגלי.
  4. מצבות המגורשים – הבדלים בין ספרדים לאשכנזים ובין ספרדים לגויים.

תודה ליהונתן גברילאוב על עזרתו בכתיבת מאמרים אלו.

צרו קשר עם עורך דין הגירה לפורטוגל

משרד עורכי הדין שלנו, עוסק בנושאי הגירה וקבלת אזרחות פורטוגל. במידה ואתם חושבים שאבותיכם היו בין מגורשי ספרד, קבעו פגישה במשרדנו בירושלים או בתל אביב כדי לקבל עצה וסיוע משפטי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top