Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות מגורשי ספרד באוקראינה – עורך דין הגירה לפורטוגל

אירנה רוזנברג

מני מירום

ברצוני להמליץ של משרד עורכי דין דקר, פקס ושות'. השירות מעולה, מהיר ואיכותי הייתי צריך תרגום נוטריוני ואפוסטיל, אחד מעורכי הדין יצר איתי קשר במהירות והתכתב איתי בווטסאפ גם בימי שישי בכדי לוודא שהמסמכים יטופלו תוך יומיים.

מגורשי ספרד באוקראינה הגיעו לאזור לקראת סופה של המאה ה- 15, בדיוק בזמן בו החלה הארץ להתפתח ולקדם יחסי מסחר בינלאומיים. עם התנחלותם של מגורשי ספרד באוקראינה, קידמו רשת מסחרית ענפה של מוצרים מהמזרח התיכון ורחבי אירופה בעזרתם של אחיהם הספרדים שהתיישבו במדינות הסובבות.

יהודים אשכנזים יוצאי מדינות מזרח אירופה כגון אוקראינה, פולין, רוסיה, בלארוס, מולדובה, כולל המדינות הבלטיות, יכולים להיות זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי. למי מכם שאינו יודע אולי יופתע לגלות כי מגורשי ספרד הגיעו גם לחבל הארץ האוקראיני פּוֹדוֹלִיָה וממנו התפזרו במשך השנים ליתר מדינות מזרח אירופה. כתוצאה מכך התמזגו קהילות מגורשי ספרד בקהילות היהודיות המקומיות וקיבלו שמות משפחה מקומיים. הנה כמה דוגמאות לשמות משפחה אשכנזים אשר נמנים בין הזכאים לדרכון פורטוגלי: קמינסקי, לַזָרוּס, לֵיוָוא, גוזמן, כספי, גלנט, בראונשוויג, בראונשטיין, דואק, שפטל, גבירצמן, ליברמן, סגל, ויינברג, וולף, קליין וכ"ו. משרדנו יסייע לכם להכיר את זכויותיכם בכדי שגם אתם כמו רבים אחרים תיהנו מיתרונותיו של הדרכון הפורטוגלי.

מגורשי ספרד באוקראינה

גירוש ספרד – מדוע גורשו היהודים מספרד ופורטוגל?

בתחילת שנת 1492 הביסו הכוחות הספרדים את אחרוני הצבאות המוסלמים בדרום המדינה. עם כיבושה של ספרד החלו גזרות חדשות להופיע אשר דרשו את טוהר הדם הנוצרי במדינה כפי שהיה בעבר. כתוצאה מכך נטבע המונח אזרחים "בעלי דם כחול" (Sangre azul). מונח זה נתכוון להדגיש את הבדל צבע עורו הבהיר של הספרדי הנוצרי לעומת הכהה של המוּרִי המוסלמי, אשר בא לידי ביטוי בצבע הכחול הבולט שבוורידי הספרדי כנגד צבע השחום אדמדם אצל המוּרִי. הספרדים החליטו לגרש את הנתינים המוסלמים, ואיתם גם את היהודים שנחשבו כגיס חמישי שסייע למוסלמים לכל אורכם של המאבקים הבין דתיים בספרד שנמשכו 700 שנים. משום כך, החליטו היהודים להגר לאימפריה העות'מאנית.

האימפריה העות'מאנית שלטה באותן שנים על שטח נרחב שנפרס על שלוש יבשות. בין איזורי שליטתה נכלל גם איזור דרום אוקראינה. כתוצאה מכך ראשוני מגורשי ספרד שדרכו על אדמת אוקראינה הגיעו אליה מהאימפריה העות'מאנית ומצפון איטליה. יחד עם קהילות מגורשי ספרד, הגיעו קהילות רוֹמַנְיוֹטִים (כינוי ליהודים שישבו בחבל הבלקן וטורקיה עוד מהתקופה הרומית), פרסים ודוברי ערבית שזוהו כספרדים. חשוב להבהיר כי אוקראינה בזמן זה עוד לא קמה כמדינה עצמאית אלא נשלטה בידי אימפריות ונסיכויות איזוריות שונות כגון: האימפריה העות'מאנית, הפולנית, הליטאית, כולל נסיכויות קְרִים ומולדובה.

קהילות מגורשי ספרד באוקראינה:

במשך 200 שנים ויותר היו קהילות הספרדים בולטים בעסקי המסחר באוקראינה. המוצרים שהובאו על-ידם מהאימפריה העות'מאנית היו בין היתר: יין, תבלינים, טבק, יהלומים, טקסטיל, אורז וכ"ו. המגורשים ישבו בערים רבות ביניהן קייב, לְבוֹב, חְמִילְנִיק, הוּסִיאַטִין, ז'וֹבְקְבָה (בעברית ז'וֹלְקוֹב) אוֹלְבִּיָה, אַזוֹב, אוֹצַ'אקִיב וכן גם בערי חצי האי קרים כגון: פְאוֹדוֹסִיָה (אז קָפָה) וסוּדַק (אז סוֹלְדַיָה).

על פי מספרן הרב של הערים, ניתן לומר כי משפחות הספרדים באוקראינה היו רבות. ידוע כי בית כנסת ספרדי עמד בעיר חמילניק. יש לציין כי קהילות גירוש ספרד סחרו גם בערי אירופה השונות כפרנקפורט, בודפשט (אז בּוּדָה), ברטיסלבה (אז פְּרֶסְבּוּרְג), קרקוב, וינה ועוד. וגם מהקהילות הללו הגיעו יהודים ספרדים לעסוק במסחר בערי אוקראינה. בסוף המאה ה- 18 מוזכרת קהילת ספרדים שהגיעה מסלוניקי להתגורר בעיר הוסיאטין.

קהילות ספרד היו מכונות על-ידי הנוצרים והיהודים המקומיים "קהילות הפרנקים", כך גם בארצות פולין, סוריה, לבנון וחלק ממדינות צפון אפריקה. לא אחת נטען כי התושבים האוקראינים זממו לשים רגל ליהודים הספרדים שנהנו מפריבילגיות חברתיות שונות בשל ייחוסם העות'מאני (האימפריה העות'מאנית של אותן שנים הייתה האימפריה הגדולה באירופה ובמזרח התיכון). יתר על כן, מסופר על ניסיונות הלשנה גם מצד יהודים אוקראינים מקומיים על אחיהם הספרדים בכל הקשור לתשלומי מס. בחלק מהמקרים ישבו הסוחרים הספרדים בבית הסוהר עד להתערבותו של הסולטאן שהגן עליהם ובקש לשחררם. לפעמים גם הוצאו להורג ולא נקברו.

במהלך המאות ה- 17 וה- 18, התדרדרו היחסים הדיפלומטים בין מדינות מזרח אירופה לאימפריה העות'מאנית. זאת בשל מלחמות חוזרות ונשנות בין האימפריה העות'מאנית לאימפריה האוסטרית שהייתה בעלת בריתן של מדינות מזרח אירופה. עם התדרדרות היחסים בין המדינות, הפסיקו יתר הקהילות הספרדיות להגיע לאיזור האוקראיני. קהילות צאצאי ספרד שנותרו באוקראינה החליפו את שמות משפחותיהם עם השנים או שהתערו בחברה היהודית האוקראינית.

מאמרי מידע נוספים אודות קהילות מגורשי ספרד במדינות השונות:

  1. סיפורם של אנוסי ספרד בקולומביה
  2. מגורשי ספרד ושגשוגם בג'מייקה
  3. דרכון אירופאי ליוצאי עיראק
  4. חיי קהילות המגורשים בלבנון
  5. כמה עולה להוציא דרכון אירופאי?
  6. דרכון פורטוגלי מי זכאי?

תודה למר יהונתן גבריאלוב על תרומתו במחקר וכתיבת מאמר זה ומאמרים נוספים.

חושבים איך להשיג דרכון פורטוגלי אך לא בטוחים בזכאותכם? צרו קשר לכל שאלה!

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה ויוכל לענות ולהבהיר לכם את זכויותיכם בנושא. לכל שאלה העוסקת בהליך – איך להוציא דרכון פורטוגלי? או איך מוציאים דרכון אירופאי? הרגישו חופשיים להתקשר אלינו למספרים הבאים:

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top