Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת פיצויים בגין לידה שקטה – מידע משפטי עדכני

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

קשה לחשוב על הרבה אסונות רפואיים שהם טראגיים כמו לידה שקטה. מקרים של מות עובר הם רגישים ביותר מבחינה רפואית ומותירים צלקות נפשיות למשך שנים רבות. לא פעם מקרים אלה מהווים תוצאה של רשלנות רפואית, והם מקנים זכאות לפיצוי בגין הכאב והסבל הרבים שנגרמים למשפחה בעקבות האסון שחוותה. מדובר בנושא מורכב לא רק מבחינה רגשית, אלא גם מבחינה משפטית. במאמר זה יסביר על נושא זה בהרחבה עורך דין ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

למשרדנו, המתמחה בתחום דיני הנזיקין, סניפים בירושלים ובתל אביב. עורכי הדין ממשרדנו הם בעלי ניסיון מקצועי רב בייצוג בכל הערכאות השיפוטיות בתביעות רשלנות רפואית. המשרד מעניק ללקוחותיו ליווי משפטי מקיף המותאם לנסיבות התיק בעניינם, תוך שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים בכל התחומים. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין, דיני הביטוח ויתר ענפי המשפט האזרחי.

לידה שקטה – אחת הסיטואציות הרפואיות הטראגיות ביותר

על פי הסטטיסטיקה, בישראל יש כ-700 מקרים של אובדן היריון מדי שנה, אשר מתוכם 6 מכל 100 לידות הן לידות שקטות (כלומר, לידות שבהן תינוקות נולדים כשהם ללא רוח חיים). אובדן של עובר מהווה טראגדיה נוראית, המותירה הורים עם נזקים נפשיים קשים. אף שאין פיצוי שיכול למלא את החלל שנותר אצל ההורים, חשוב לדעת כי סבלם של ההורים הוא בר פיצוי במקרים רבים, אשר בהם נמצא כי הלידה השקטה נגרמה בעקבות רשלנות רפואית. הדרכים להוכיח רשלנות רפואית שגרמה ללידה שקטה אינן פשוטות, ודורשות הן בקיאות משפטית בתחום הרשלנות הרפואית, והן מומחיות רפואית בתחום ההיריון והלידה.

באילו מקרים לידה שקטה היא תוצאה של רשלנות רפואית?

הסיבות הרפואיות אשר עשויות לגרום למצב של לידה שקטה הן רבות, ולא פעם מדובר בתוצאה של רשלנות רפואית של הגורמים הרפואיים האחראים על מעקב ההיריון או הליך הלידה עצמו. חשוב להבהיר כי אין הוראות ספציפיות בחוק המגדירות מתי בית המשפט יפסוק כי מקרה של לידה שקטה נגרם למעשה מהתרשלות. המבחנים להכרעה בנושא עוסקים בשאלה האם הרופאים והצוות הרפואי עמדו במבחן הרופא או המטפל הסביר, כלומר נהגו על פי אמות המידה הסבירות שהיו מצופות מהם בסיטואציה הספציפית. הסברנו על נושא זה במאמר נוסף העוסק ברשלנות רפואית בלידה, אשר תוכלו למצוא כאן.

דוגמה בולטת שבה עשויה להתקיים רשלנות רפואית היא מקרה של מצוקה עוברית אשר נגרמה לעובר במהלך שלבי הלידה האחרונים. בלא מעט מקרים ניתן לאתר את המצוקה ולהציל את חיי העובר לפני הלידה.  דוגמה נוספת היא מקרים של היפרדות שליה. לרוב ניתן לזהות סימנים מקדימים לסיטואציה של היפרדות שליה, כגון דימום יתר או כאבי בטן חזקים. כאשר סימנים אלה מופיעים במהלך אשפוז של האם והם מטופלים כראוי, הדבר עשוי למנוע את התוצאה הטראגית של מות העובר. לחלופין, אי טיפול בכך כנדרש עשוי להוות רשלנות רפואית. אלה הן רק שתי דוגמאות למקרים של סיבוכי לידה המובילים ללידה שקטה.תביעת פיצויים בגין לידה שקטה – מידע משפטי עדכני

פיצויים בגין רשלנות רפואית שהסתיימה בתוצאה של לידה שקטה

בתביעות בהן מוכח כי התקיימה רשלנות רפואית שגרמה ללידה שקטה בתי המשפט מוסמכים לפסוק פיצויים בסכומים המגיעים לכדי מאות אלפי שקלים. לדוגמה, בשנת 2020 פסק בית משפט השלום בירושלים פיצויים בסך 180 אלף ש״ח לטובת זוג הורים, בגין כאב וסבל שחוו במהלך לידה שקטה. המקרה עסק באם בשבוע ה-38 להריונה, אשר חוותה ירידת מים מוקדמת והגיעה בעקבות זאת אל בית החולים. שם נערכה לה בדיקת אולטרה סאונד, אשר ממנה עלו מדדים תקינים, כולל דופק תקין של העובר. האם נותקה בשלב זה מהמוניטור וחוברה אליו שוב רק כעבור מספר שעות.

אלא שכאשר האם חוברה למוניטור בשנית, הבדיקה לא העלתה ממצאי דופק. האם הובהלה לחדר היולדות, שם עברה הליך של זירוז לידה. למרבה הצער, העובר חולץ ללא רוח חיים, כאשר חבל הטבור כרוך סביב צווארו. ההורים תבעו את בית החולים בגין רשלנות רפואית, ולאחר הליך משפטי ממושך התקבלה תביעתם. נמצא כי בית החולים התרשל, בין היתר, בכך שלא נערכו רשומות מסודרות לגבי מצב ההיריון.

במקרה נוסף משנת 2021, פסק בית משפט השלום בחיפה פיצויים לטובת זוג הורים בגין מוות תוך רחמי של עוברם בשבוע ה-41 להיריון. בית המשפט קבע כי מנתוני האם ונתוני ההיריון עולה כי היה צורך לאשפז את האם כחלק ממעקב ההיריון, לאור הממצאים שאותרו במהלכו. צריך היה להכיר בהיריון כבסיכון גבוה. משכך, פסק בית המשפט לטובת ההורים פיצויים בסך של 762,500 ש״ח – הן בגין כאב וסבל והן בשל הפסדי השתכרות והוצאות שהוציאו ההורים במהלך ההיריון וירדו לטמיון.

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין

לסיכום, לידה שקטה עשויה להיגרם לא פעם כתוצאה מרשלנות רפואית. אם יש לכם צורך בייעוץ פרטני בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. עורכי הדין ממשרדנו מספקים ללקוחות המשרד סיוע ישיר ומקצועי בעניינם, ועובדים בשיתוף עם מומחים רפואיים מובילים בתחומם, לצורך מתן מענה מקיף המותאם לצורכי התיק הספציפי. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישה אונליין או פנים אל פנים עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top