Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה צריך לעשות לאחר תאונת דרכים? צעדים מעשיים

Esam Odeh
Esam Odeh

Libi Portnov

אומנם באיחור אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא... אז רציתי להגיד תודה לנחמה האלופה מהמשרד שלכם שליוותה תמכה ולחמה את מלחמותינו ובפה מלא ניתן להגיד "ניצחנו"
ממליצה בחום , בכל נושא שקשור ברשויות לצערי חוויתי את זה על בשרי ללא עו"ד טוב אין סיכוי להתמודד ... בקיצור לתודה לצוות של אלופים נחמה ומיכאל תודה רבה.

כללי:

ככלל, בכל תאונ, ישנם צעדים שצריך לנקוט כדי למצות את שאלת האחריות והנזק ולקבל את הפיצוי המגיע לנו, כמובן בהתקיים תנאים בסיסיים הקבועים בחוקים השונים. במאמר זה אנו נתמקד בצעדים שיש לנקוט לאחר תאונת דרכים, בהנחה שהתאונה חוסה תחת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975.

השאלות החשובות:

שתי שאלות שהן מאוד חשובות שיכולות לזכות את הנפגע בפיצוי באירוע תאונת דרכים: הראשונה התקיימות תנאי היסוד לצורך תחולת חוק הפלת"ד, והשנייה נזק גוף.

על מנת לדעת מה חשוב לעשות ואיזה צעדים לנקוט לאחר תאונת דרכים, אם בתור נהג או נוסע ברכב המעורב בתאונה, או בתור הולך רגל שנדרס ע"י רכב כלשהו, עלינו לדעת את העובדות והפרטים שבהתקיימם קמה עילה לפיצוי לפי חוק הפלת"ד.

לצורך דיון בשאלת הפיצוי המגיע בעקבות תאונת דרכים, קיימות מספר דרישות יסוד לכל תאונה, לרבות ביטוח חובה בתוקף של הרכב המעורב, וכן רישיון נהיגה בתוקף של הנהג ברכב המעורב בתאונה. דרישה בסיסית נוספת ולא פחות חשובה, היא גרימת נזק גוף למעורב בתאונה, כאשר אין עסקינן בנזק של מה בכך, שאינו מזכה בפיצוי לפי החוק והפסיקה.

בפסקי דין רבים שניתנו בתביעות פלת"ד, פסקו בתי המשפט כי באירוע תאונת דרכים אין תחולה מובנת מאליה לגבי "נזק גוף" שבחוק הפלת"ד, ואף דחו תביעות בכותבם כי הנזק שנגרם הוא בבחינת "נזק של מה בכך" [כגון: ת.א 4064/99 עקל בורהאן נגד מנורה, 19959/99 זרו עבדו נגד אליהו, חב' לביטוח בע"מ ועוד].

צעדים מיידיים שיש לנקוט:

לאחר אירוע של תאונת דרכים, ובמידה ונגרם נזק גוף, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי במוסד הרפואי הקרוב ביותר, אם זה ע"י אמבולנס, או פינוי עצמי. חשוב גם לצלם את מקום האירוע, לרבות הרכבים המעורבים, אם מתאפשר הדבר ע"י הנפגע או מישהו אחר מטעמו בזירת התאונה.

במרכז הרפואי חשוב לספר, בהזדמנות הראשונה, לגבי מעורבות בתאונת דרכים, כן את הכאבים בחלקי הגוף בהם אנו סובלים, לרבות אם ישנה רגישות, הגבלה בתנועות, סחרחורת וכל תלונה ו/או פגיעה ו/או סבל אחרים מהם אנו סובלים, כדי שהצוות הרפואי יכוון לטיפולים והצילומים הדרושים, עד לקבלת השחרור, אם זה מחדר המיון או ממתקן האשפוז או מקופת חולים.

צעדים מאוחרים יותר:

לאחר שחרור מהמוסד הרפואי, צריך להיות במעקב רפואי בהתאם להמלצות שניתנו לנו, וחשוב לא להתעצל לפנות לטיפולים הדרושים, בהתאם להמלצות הרפואיות. כן חשוב לפנות להמשך מעקב במידה והכאבים לא חולפים או במידה והם מחמירים, משום שלעיתים, ועם המטלות של החיים, אם זה בעבודה ואם במשפחה או אחר, אנו נוטים להזניח את עצמנו ולהישאר בשגרת חיינו הטבעית, שהרי פנייה לטיפולים רפואיים ומעקב דורש זמן ואולי גם להידרש לקבלת אישורי מחלה, ואף לעיתים נוטים אנו לא להיות במעקב רפואי שמא הדבר יבוא על חשבון העבודה, או אז נהיה עלולים להיות בסיכון של פיטורים.

חשוב גם לדעת שלעיתים מתפתחים הכאבים מהם סבלנו בעקבות התאונה ו/או רגישות ו/או הגבלה בתנועות, ואף יכולים להתפתח כאבים בחלקים אחרים בגוף, שיכול ויהיו קשורים בתאונה עצמה. מכאן שחשוב לעקוב ולא לזלזל בכל אלה.

אחד המסמכים הלא פחות חשובים להשיג הוא אישור משטרה, והמדובר בדו"ח שמפרט את פרטי הנהגים, הרכבים והנפגעים המעורבים בתאונה. את האישור ניתן להשיג ממשטרת ישראל לאחר פניה אליה, דיווח על התאונה, נסיבותיה והמעורבים בה.

ברור שהמהלכים שציינו, לרבות פניה לטיפולים רפואיים, למשטרה, למוסד זה או אחר, הקשורים בתאונה, נעוצים בהוצאות, כגון נסיעות, עזרה מצד ג', כולל קרובי משפחה, קניית תרופות, הפסד ימי עבודה, מעבר לכאב וסבל הנגרם לנו בעקבות תאונה זו, ולכן החוק והפסיקה קבעו כי בגין הוצאות אלה זכאי הנפגע לפיצוי.

לאחר מיצוי העניין הרפואי ואיסוף המסמכים הדרושים, לרבות רישיון נהיגה של הנהג, ביטוח חובה של הרכב המעורב, אישור המשטרה, תיעוד רפואי, אז ניתן לפנות לחברת ביטוח החובה שביטחה את הרכב בו נפגענו במכתב דרישה, ובמקביל ניתן להישאר במעקב רפואי, במידת הצורך כמובן. היה ואנו ממשיכים לסבול מכאבים, שנבעו מהתאונה, ו/או הגבלה באיבר/ים שנפגע/ו, יתכן ונותרה בגופנו נכות בעקבות אותה תאונה, ובמידה וכן, אז הפיצוי שעשוי להתקבל הינו הרבה יותר גבוה מהפיצוי שעשויים לקבל ללא נכות.

לכן, והיות ומהלכים אלה נעוצים בצעדים שדורשים מומחיות של עורך דין נזיקין, בעיקר מומחה תאונות דרכים, החל מאיסוף המסמכים עד לסגירת התיק בפיצוי ההולם, מן הראוי לפנות למומחה בדבר.

אם יש לכם שאלות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לדיני נזיקין ותאונות דרכים בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top