Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד ניתן לשנות לאום לארמי

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

על פי ההגדרה הרשמית, המרונים הם בני הלאום הארמי שמשתייכים לכנסייה האנטיוכית ארמית מרונית, שהיא אחת הקבוצות הלאומיות והדתיות הגדולות בלבנון. על אף היותם דוברי ערבית השפה הארמית השתמרה בתרבותם ומורשתם.

הארמים בארץ מתגוררים בעיקר בגוש חלב, אך ישנם קהילות קטנות יותר גם בחיפה, נצרת, עכו וירושלים.

עד להכרת משרד הפנים בארמים היו בישראל שלושה קבוצות ארמיות עיקריות:

  • 10,000 ארמים מרונים (מתוכם 2,000 אנשי צד"ל לשעבר)
  • 1,500 ארמים אורתודוקסים (רשומים כיום כבני הלאום האשורי)
  • 500 נוספים משתייכים לכניסה הקתולים.

טבלת הלאומים של משרד הפנים כוללת 135 ערכים בהם ניתן למצוא כמובן יהודי, ערבי, דרושי, נוצרי אך גם שומרוני, ארמני, צ'רקסי ואפילו אשורי.

עם זאת, כיום כל הפלגים השונים של הנוצרים הערבים, המהווים 160 אלף איש, יכולים אם רצונם בכך, להירשם כארמים.

הליך של הכרה

האפשרות להיכתב כלאום ארמי הוסדרה באוגוסט 2015 לאחר פסיקה תקדימית של בית משפט המחוזי בחיפה שקבע כי יש לאפשר לבני העד הארמית בישראל להירשם במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות כבני לאום ארמי. עד לאותו הזמן נרשמו הארמים כלאום ערבי, זאת למרות שדתם היא נוצרית.

מאז 2002 לא נכתב יותר זהות הלאום בתעודות זהות, זאת לאחר שוועדת החוקה של הכנסת אישרה את ביטול הסעיף.

ההחלטה הגיעה בעקבות מאבק ציבורי ארוך אותו ניהל שאדי ח'לול, סרן במילואים, ויו"ר העמותה הארמית נוצרים.

הפסיקה הייתה במענה לעתירה שהוגשה לבית המשפט על ידי עמותת הנוצרים הארמים. הפסיקה לא הגיעה בחלל ריק, היא למעשה אישור להצהרת משרד הפנים שהייתה זמן קצר קודם לכן שהכירה למעשה בלאום הארמי.

בתחילת מאי 2015 פנו אנשי קבוצת הארמים לשר הפנים דאז, גלעד ארדן, וביקשו ממני להוסיף את לאומם לטבלת הלאומים האפשריים להירשמות. הם נימקו את בקשתם, בין היתר, על חוק יסוד: כובד האדם וחירותו. "אנו מוגדרים כארמים בספרי ההיסטוריה והקודש שלנו ושל עמים אחרים, כולל במסמכים מהארכיון הציוני המרכזי בירושלים, ובעיני עצמנו, כמובן, במשך מאות ואלפי שנים. אולם למדינת ישראל, משום מה ובאופן בלתי מוסבר, קשה להכיר בנו כבני לאום נפרד. עניין זה הוא בנפשנו, ואין הוא שוני סמנטי. הגדרת השייכות הלאומית היא עניין עקרוני, והתכחשות לזהות זו היא פגיעה בכבודנו. תנו לנו את מה שאתם מאפשרים לדרוזים ולצ'רקסים", כתבו לשר.

באוגוסט 2015 נפגשות נציגי העדה עם ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו והעלו את דרישתם גם בפניו.

במאי 2017 אישרה ועדת החוקה חוק ומשפט את התיקון לתקנות בתי המשפט , התשע"ז 2017 – ארמים לפיהן יינתן פטור מתשלום אגרה עבור קבלת פסק דין הצהרתי בנוגע להיות המבקש בן הלאום הארמי. פסק דין נדרש עדיין לצורך רישום כבן הלאום הארמי במרשם האוכלוסין.

 

כיצד ניתן להירשם לבן לאום ארמי?

על מנת לשנות סעיף דת ולאום בישראל יש להביא הוכחות מספקות לכך, המצויות בנוהל השלמת / תיקון פרטי הדת והלאום של רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים.

יש להגיש בקשה ולמסמך אותם באופן רשמי ומפורט ככל האפשר, כולל אישורים המאפשרים את היותו בן דת דת / לאום מסוים.

במקרה של ארמים, לא מדובר בשינוי לאום משום שינוי דת, אלא למעשה בתיקון רישום שגוי לאחר הכרה רשמית של הלאום על ידי המדינה.

למרות זאת, על פי רוב, ידרשו המבקשים לפסק דין הצהרתי של בית המשפט שם ידרשו להוכיח שהם אכן מקיימים את החגים, הפולחנים ואף דוברים של השפה הארמית.

יש להגיש את העתירה לבית משפט המחוזי כנגד רשות האוכלוסין וההגירה, לדרוש את השינוי במרשם האוכלוסין ולתמוך זאת במסמכים ובמכתב מכומר הכנסייה אליו המבקש משתייך. על בית המשפט להשתכנע כי המבקש שימר את התרבות הארמית ורצוי גם את השפה.

המדינה עמדה על כך כי לפני שתאושר הבקשה לשינוי הלאום על בית המשפט להתרשם מכנות הבקשה.

כך למשל פסק בית משפט המחוזי בירושלים כאשר החליט לקבל את עתירת עיסא אבו ליל עתר נגד רשות האוכלוסין וההגירה ומעברי הגבול בדירשה שירשמו אותו עארמי (ה"פ 20040-10-16).

אבו ליל היה בן העדה הנוצרית ונרשם במרשם האוכלוסין בסעיף הלאום כערבי. הוא טען כי שימר את זהותו הארמי וצריף מסמכים לכך.

השופט אלי אברבנאל קבע בפסק הדין כי "לאחר ששמעתי את המבקש ועיינתי בחוות דעת מאת פרופסור מרדכי קידר, מהמחלקה הערבית באוניברסיטת בר אילן וחו"ד של ד"ר חזי מוצפי, מהחוג ללימודי התרבות העברית באוניברסיטת תל אביב, וכן בהודעתו של שר הנפנים בעניין למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה מיום 16.9.2014 החלטתי לקבל את הבקשה".

 

שינוי סעיף דת ולאום הוא אחת ההחלטות החשובות שיכול לקבל בחייו אזרח ישראל. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בעזרה משפטית למהגרים לישראל, אשר לעתים אינם מבינים את חשיבות הדת המוצהרת ברישום. מעבר לכך, המשרד מתמחה בפניות משפטיות מול משרד הפנים, כולל מחלקת מרשם האוכלוסין אשר אחראים על רישום הפרטים האישיים של אזרחי ותושבי שיראל. במשרדנו תוכלו למצוא עורכי דין מומחים להגירה בעלי ניסיון של שנים שישמחו להיפגש איתכם, לייעץ לכם ולענות לכם על כל שאלה.

הינכם מוזמנים ליצור איתנו קשר  03-3724722 | 055-9781688

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top