Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הרחבת מתווה כניסת עובדי סיעוד לישראל בצל הקורונה

Michael Decker

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

התפרצות הקורונה שהפתיעה את כולנו, הובילה לכך שישנו צורך מיידי ודחוף בעובדים זרים מתחום הסיעוד לעזרה למטופלים בישראל. אך באותה נשימה, הכניסה למדינת ישראל הפכה למלאכה מורכבת במיוחד מאז פרוץ המגפה. מסיבה זו, מדינת ישראל החליטה, בימים אלו, להרחיב את מתווה כניסת עובדי סיעוד לישראל.

הרחבת מתווה כניסת עובדי סיעוד לישראל בצל הקורונה

מגפת הקורונה שיבשה את מהלך החיים המוכר לנו בישראל באופן דרסטי, והשפיעה על כל תחומי החיים, על כך אין עוררין. גם כאשר מתאפשרת כניסה למדינה, משרדי הממשלה פועלים לאט מן הרגיל בכל הקשור להנפקת היתרים ואישורים שונים, וכניסתם של אזרחים זרים מסובכת מהרגיל. מטופלים סיעודיים ובני משפחותיהם נשארו בלי עזר בתקופה זו, בה הצורך במטפלים סיעודיים רב מאי פעם.

מסיבה זו, רשות האוכלוסין וההגירה הכריזה על הרחבת המתווה של כניסת עובדים זרים בענף הסיעוד. בעבור חולה סיעודי, עובד זר הינו צורך קיומי, במיוחד בצל תקופת הקורונה כאשר בקרב רבים מהם נבצר לצאת מהבית נוכח הפחד מן הנגיף המאיים.

הרחבת המתווה בענף הסיעוד: הלכה למעשה

כניסת עובדים זרים המיועדים לענף הסיעוד מתאפשרת למרות משבר הקורונה, וזאת על פי כללים והנחיות שנוספו לחוק הכניסה לישראל המוכר לנו מימי שגרה. חשוב לציין כי ישנו מחסור חמור במטפלים כיום, וכניסת עובדים זרים, בכפוף לכניסה לבידוד ושמירה על שאר החוקים והנהלים, יכולה לסייע מאד לאוכלוסיית הקשישים, בעבורם מטפל סיעודי הוא כמו אוויר לנשימה.

כמו כל אדם אחר שנכנס למדינת ישראל, עובד זר שינחת בשטחי ישראל יצטרך לבלות בבידוד שנמשך 14 יום, על מנת לוודא שאכן הוא נקי מקורונה. הבידוד צריך לעמוד בקריטריונים משמעותיים, כלומר הרחק מן המטופל הסיעודי כדי לא לחשוף אותו לסכנות. הבידוד הוא גם באחריות המעסיק, וגם על חשבונו. המעסיק צריך לדאוג לכך שאותו עובד זר זוכה לתנאי חיים נאותים בזמן הזה, וחשוב מכך, לא מתחיל בעבודתו השוטפת. ביטוח רפואי הוא בגדר חובה על שחלה על המעסיק בדיוק כמו בימי שגרה, ועליו להיות בתוקף גם במהלך ימי הבידוד.

יש לציין כי הגעת העובד הזר מנתב"ג גם היא צריכה להיות באחריות המעסיק. בהמשך לכך, על העובד הזר לחתום על כך שהוא מסכים להיכנס לבידוד שנמשך 14 יום, ולוודא שאכן הבין את החוקים והתקנות של מדינת ישראל באשר לכניסת זרים ארצה בימים אלו. יש לדאוג לכל שיש לעובד הזר איש קשר שדובר את שפתו, וכן שיש לו גישה למספרי חירום במידת הצורך.

יתרה מזאת, על המעסיק יש לדאוג לדיווח למשרד הבריאות על אדם השוהה בבידוד, היכן הבידוד מתקיים ועוד. אם חס וחלילה העובד מפתח תסמיני קורונה בעודו שוהה בבידוד, או שישנו צורך בכך שהבידוד יארך יותר מ-14 יום, הדיווח לגורמים הרלוונטיים הוא באחריות המעסיק. חשוב לציין שימי הבידוד כוללים בתוך ימי המחלה של העובד, שאותם הוא מקבל כחוק.

בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בכניסת עובדים זרים בישראל

החוקים המוכרים לנו בכל הקשור לעובדים זרים, כמו חוק הכניסה לישראל, הצורך בהיתרים ואישורים וכן הלאה, כל אלו נשארו בעינם גם בימים אלו. ישנה הבנה ברורה כי הצורך במטפלים בענף הסיעוד הינו רב, וכי גם לנוכח הקורונה, החיים בהחלט לא נעצרים. עובדים סיעודיים השוהים בביתו של קשיש יכולים לסייע לו רבות בתנועה, רחצה, אכילה ובפעולות יום יומיות. גם במהלך הקורונה יש צורך במעין "שגרה", על כל המשתמע.

אי לכך ובהתאם לזאת, החוק מתאים את עצמו למצב הקיים ולא אומר "לא" טוטאלי וחד משמעי לעובדים הזרים בתחום הענף הסיעודי. בכל מקרה, אם יש לכם שאלות, מוזמנים לפנות לעורך דין הגירה או למשרדי הממשלה השונים שיסייעו לכם. כמו כן, מומלץ להמשיך להתעדכן בנושא זה בתקשורת, שכן הנהלים עוד עשויים להשתנות כפי שמצב התחלואה בארץ ובעולם משתנה באופן מהיר.

כניסת עובדי סיעוד

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722

          055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top