Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת ילדי ישראלים שלא נרשמו בארץ בתקופת הקורונה (מידע משפטי)

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

תקופת הקורונה הביאה להגבלות רבות בכל הנוגע לכניסת אזרחים זרים ויציאתם מישראל. אחת הבעיות המרכזיות בנושא נוגעת להגבלות על כניסת ילדי ישראלים שלא נרשמו בארץ. לבעיה זו, אשר מקשה על עשרות אלפי אזרחים ישראלים השוהים בחו״ל להגיע לבקר בארץ, יש הסבר חוקי אשר חשוב להיות מודעים אליו. במאמר זה נסביר על כך ועל הפתרונות המשפטיים הקיימים למצב.

משרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל ומספק מענה וייעוץ בכל שאלה או סוגיה העולה בנושא. משרדנו מסייע לישראלים ולאזרחים זרים בסוגיות הנוגעות לכניסה לישראל ויציאה ממנה במהלך תקופת הקורונה. למשרדנו ניסיון של למעלה מ-30 שנה בדיני הגירה וייצוג בענייני הגירה מול כל הרשויות והערכאות המשפטיות.

כניסת ילדי ישראלים שלא נרשמו בארץ בתקופת הקורונה (מידע משפטי)

הבעיה המשפטית שמטרידה עשרות אלפי ישראלים בחו״ל

מאז פרוץ מגפת הקורונה מדינת ישראל הגבילה מאוד כניסת אזרחים זרים לשטחה. כתוצאה מכך, נמנעת כניסת ילדי אזרחים ישראלים שלא נרשמו בישראל כאזרחים. מדובר בבעיה משמעותית, שכן לא מעט משפחות ישראליות או מעורבות (אזרחים ישראלים החיים בזוגיות עם אזרחים זרים) המתגוררות בחו״ל אינן מבצעות רישום של ילדי המשפחה מול הנציגות הקרובה  משרד הפנים. בעבר הדבר לא מנע את הגעת הילדים לביקורים קצרים בישראל, אך כעת הדבר חוסם עשרות אלפי ישראלים החיים בחו״ל מלבקר עם ילדיהם. לאור העיסוק השוטף של משרדנו בתחום ההגירה, אנו מקבלים פניות רבות בנושא. להלן ננסה לעשות סדר ונסביר מה ניתן לעשות במצב דברים מורכב זה.

מה קובע החוק בנושא?

יש מי שטועים לחשוב כי החוק המגביל כניסת ילדי ישראלים הוא חדש, ונוצר רק בתקופת משבר הקורונה. בפועל אין זה המצב, ומדובר בסעיף בחוק מרשם האוכלוסין אשר קיים בספר החוקים כבר מאז שנת 1965. החוק מחייב אזרחים ישראלים למסור לרשויות המדינה את הפרטים של ילדיהם לצורך רישום במרשם האוכלוסין. חובה זו חלה גם אם הילדים נולדו מחוץ לישראל. החוק אף מאפשר הטלת סנקציות פליליות במקרים של אי רישום.

בעשורים האחרונים החוק לא נאכף באופן משמעותי, וכמעט לא הוטלו סנקציות על אזרחים ישראלים אשר מרכז חייהם מעבר לים בגין אי רישום של ילדיהם. מי שהיו מעוניינים לבקר עם ילדים שאינם רשומים, הורשו להיכנס לארץ ולילדיהם (אשר החזיקו בדרכונים זרים בלבד) ניתנה אשרת (ויזת) תייר. עם זאת, החוק הנ״ל עדיין בתוקף, ובתקופה הנוכחית שבה הנחיות הקורונה מגבילות כניסת זרים, החלה למעשה אכיפה של החוק. הדבר יצר בעיה משפטית קשה.

מה ניתן לעשות במצב הנוכחי? 

הפתרונות בנושא מוגבלים. מדינת ישראל מאפשרת כעת הקלות בירוקרטיות לצורך ביצוע רישום של ילדי ישראלים בארץ. כפתרון ביניים, ניתן לבצע התחלה של הרישום ולהנפיק אישורי נסיעה, אשר יאפשרו להגיע לישראל ולטפל בנושא בארץ. ההנחיות העדכניות מאפשרות כניסה לפי הקלות אלה עבור מי שביצעו התחלת רישום עד ליום 30.9.2021. זאת בכפוף להגשת בקשה לנציגות ישראל (שגרירות/קונסוליה) הקרובה לאזור מגורי ההורים בחו״ל.

קיימים מספר מסמכים אשר יש לצרף לבקשה, וביניהם: טופס בקשה לרישום ילד; העתק תעודת הלידה (ובאופן חריג תתאפשר קבלת תעודות אשר טרם עברו אימות כדין); כתב התחייבות המצהיר על כך שההגעה לישראל נעשית לצורך ביקור בלבד, והתחייבות על רישום הילדים כחוק בתוך 60 יום ממועד חזרת המשפחה לחו״ל; וכל המסמכים הנדרשים להשלמת הרישום אשר מצויים בידי ההורים (ניתן למצוא את הרשימה המלאה כאן). חשוב לדעת כי לפי ההנחיות העדכניות, לאחר יום ה-30.9.21 לא תתאפשר כניסה נוספת של הילדים ללא השלמת הליך הרישום.

קיימים פתרונות נוספים, כגון הגשת בקשה מיוחדת לכניסת הילדים לישראל, באמצעות ועדת חריגים. יהא הפתרון בו תבחרו אשר יהא, חשוב לפעול בנושא מראש וככל הניתן כבר בשלב התכנון הראשוני של הביקור בארץ. לצערנו, היינו עדים למקרים בהם הורים הגיעו עם ילדיהם לשדה התעופה בחו״ל, או אף הצליחו להגיע לנתב״ג, אך כניסתם לארץ נמנעה לאור אי טיפול מוקדם בנושא. בכל שאלה או צורך במציאת פתרונות פרטניים בנושא, ראוי להיוועץ עם עורך דין ישראלי המתמחה בדיני הגירה.

כניסת ילדי ישראלים שלא נרשמו בארץ – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

במאמר זה הסברנו בהרחבה על כניסת ילדי ישראלים שלא נרשמו בארץ במהלך תקופת הקורונה, על פי ההנחיות המעודכנות. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, עורך דין ממשרדנו ישמח לספק עבורכם מענה. משרדנו מתמחה בדיני הגירה ומטפל באופן שוטף בבקשות לקבלת ויזות ואישורי כניסה לישראל, גם בתקופה מאתגרת זו. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top