דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כניסת אזרחים זרים לישראל בתקופת משבר הקורונה – עדכונים משפטיים חשובים

Michael Decker

למרות שבישראל מבוטלות בהדרגה הגבלות שונות שנקבעו בעקבות משבר הקורונה, גבולות המדינה טרם נפתחו באופן רשמי עבור אזרחים זרים. רבים תוהים כיצד בכל זאת תוכל להתאפשר כניסת אזרחים זרים לישראל בשלב הנוכחי, לצורך ביקורים משפחתיים או עניינים דחופים אחרים. במאמר זה, יסביר עורך דין מיכאל דקר, מומחה להגירה לישראל ממשרדנו על המצב המשפטי העדכני.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בהגירה לישראל. למשרד ניסיון רב בסיוע לאזרחים זרים בטיפול בבקשות לקבלת והארכת אשרות (ויזות) לצורך כניסה ושהייה בישראל.

כניסת אזרחים זרים לישראל

הגבלת כניסת אזרחים זרים לישראל

אנו חווים בימים אלה חזרה הדרגתית לשגרה, בצל משבר הקורונה. בכלל זה, קיימת פתיחה מחודשת של אולמות האירועים ומקומות בילוי שונים. זוגות רבים שנאלצו לדחות את חתונתם, קבעו מועדים חדשים לחודשי הקיץ. זאת בתקווה כי כעת הם יוכלו לחגוג את האירוע המשמח, תוך שמירה על אמצעי הזהירות הנדרשים. 

לצד זאת, עדיין קיימות הגבלות על כניסת אזרחים זרים לישראל. עולה השאלה מה יוכלו לעשות אזרחים זרים השוהים בחו״ל ומעוניינים לבקר בישראל, לרגל אירועים משפחתיים של קרוביהם (כמו נישואים או לידה) או עניינים דחופים נוספים. האמור רלוונטי, למשל, לגבי אזרחים ישראלים אשר חיים מעבר לים ומעוניינים לבקר בישראל יחד עם בני/בנות זוגם הזרים. להלן נסביר מה קובעות ההנחיות העדכניות בנושא.

חשוב להגיש את הבקשה לכניסה לישראל מוקדם ככל הניתן

כמו מרבית מדינות העולם, גם ישראל סגרה את גבולותיה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. הדבר נועד למנוע ״ייבוא״ של נגיף הקורונה ולצמצם את המשך הפצתו. הנחיות משרד הפנים העדכניות, מאפשרות בשלב זה כניסה ארצה רק של אזרחים ישראלים ושל מי שמרכז חייהם בישראל. זמן הטיפול בבקשות עשוי להתעכב, בין היתר לאור ריבוי הבקשות המוגשות בימים אלה. לכן הכרחי להגיש את הבקשה מספיק זמן מראש.

מעבר לכך, צו בריאות העם עדיין קובע חובת בידוד למגיעים מחו״ל. עם זאת, בוטלה החובה לשהות בבידוד במלוניות, כך שבמקום זאת ניתן לשהות בבידוד ביתי, אם תוכח היכולת לקיימו. בהתאם לכך, חשוב לוודא מראש כי קיימת עבור האזרחים הזרים אפשרות לשהות בדירה משפחתית, בדירה שכורה או ביחידת דיור בעלת הפרדה מוחלטת מדיירים אחרים. האזרחים הזרים יידרשו להוכיח זאת באמצעות מסמך או הצהרה.

לאן מוגשות הבקשות?

הטיפול בבקשות לכניסה לישראל נעשה במרבית המקרים מול הנציגויות הישראליות במדינות המוצא (השגרירויות והקונסוליות). אל הבקשות יש לצרף צילומי דרכונים, תצהירים המופיעים באתר הנציגות הישראלית ופרטים על הטיסה המתוכננת. רשות האוכלוסין הגדירה מספר מקרים חריגים אשר נקבע בהם במפורש מסמכים נדרשים נוספים.

הגשת בקשות תתאפשר לבני זוג זרים של אזרחי ישראל ותושבי קבע וילדיהם המשותפים. כך גם יכולים בני זוג זרים הפועלים להסדיר את מעמדם בישראל ושוהים בחו״ל, לבקש להיכנס לארץ. אם בני הזוג הישראלים שוהים בישראל במקרים אלה, יש להגיש את הבקשה באמצעות רשות האוכלוסין וההגירה. אם שני בני הזוג גרים בחו״ל, ובני הזוג הזרים ביקרו בישראל ב-3 השנים האחרונות, הם יוכלו להגיש את הבקשה באמצעות הנציגות הישראלית במדינת המוצא.

יש לציין כי מלבד המקרים של בני זוג זרים של אזרחים ותושבי קבע ישראלים וילדיהם המשותפים, ההנחיות העדכניות מסוף חודש יוני 2020 קובעות מקרים חריגים נוספים בהם ניתן יהיה לבקש להיכנס ארצה. נקבעו קריטריונים למשל במקרים של חתונות ולוויות, לימודים אקדמיים או לימודים בישיבות, עבודת מומחים זרים בישראל, כניסת אומנים וספורטאים וכן תיירות מרפא. על כך פירטנו בהרחבה במאמר עדכון נוסף שפורסם באתר משרדנו. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

המידע העדכני שפירטנו לעיל מראה כי כניסת אזרחים זרים לישראל עדיין תתאפשר במקרים שונים, למרות ההגבלות שהוטלו עקב משבר הקורונה. יובהר כי לאור השינויים התכופים בהנחיות, חשוב להמשיך לעקוב אחר עדכונים נוספים מצד הרשויות. על מנת למקסם את סיכויי הצלחת הבקשה, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. למשרד עורכי הדין שלנו ישנו ניסיון רב בטיפול בבקשות ויזת כניסה לישראל, תוך ליווי לקוחותיו לאורך ההליכים וייצוגם מול הרשויות והערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה