Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הערכת כדאיות (כלכלית ומשפטית) של תיק משפטי

Michael Decker
Michael Decker

סיגל וקס

ממליצה בחום על שירותי המשרד. פנינו לעזרה בתרגום מסמכים רשמיים וחתימה נוטריונית וקיבלנו מענה מהיר, אדיב ומקצועי משפחה קישור. תודה!!

במאמר זה נסביר על כדאיות כלכלית ומשפטית של תיק משפטי. כיצד עורך דין יכול לדעת מתי נכון לקחת תיק מסוים לידיו? וכיצד לקוח יכול לדעת כי הדבר נכון עבורו? לרוב לקוחות מגיעים לעורך דין עם תיאור מקרה שהם מעוניינים לתבוע בגינו, או לקבל סיוע משפטי לגביו. ייתכן כי מדובר בסכסוכי עבודה, בעילת תביעה נזיקית (כגון תאונה או נזק שנגרם במקום ציבורי), עניין משפחתי, ענייני הגירה (למשל, הסדרת מעמד של אזרחים זרים בישראל), הליכי פשיטת רגל, הפרת קניין רוחני וכיו״ב אירועים הדורשים טיפול של עורך דין. בכל המקרים הללו תיעשה, לאחר הבנת הפרטים הראשונים של התיק, בחינה של כדאיות התיק המשפטי. מה כוללת הבחינה ואיך היא נעשית? על כך נסביר להלן.

במשרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין המתמחים במשפט אזרחי ומגוון תתי התחומים תחתיו. משרדנו כולל, בין היתר, מחלקות משפט מסחרי ודיני חוזים, דיני תאגידים וחברות, דיני עבודה, דיני נזיקין, דיני הגירה, דיני משפחה, דיני פשיטת רגל (חדלות פירעון) ודיני קניין רוחני. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג במגוון תחומים משפטיים.

כדאיות של תיק משפטי – גם משפטית וגם כלכלית

לכל תיק יש היבטים משפטיים, אך לצדם גם היבטים כלכליים. מבחינה משפטית, בכל תיק יש סיכויים וסיכונים. מטבע הדברים, לאור כך שיש שני צדדים בכל הליך משפטי, ולשניהם יש טיעונים משלהם, לעולם אין הליך משפטי עם סיכויי הצלחה של 100%. לכן, צריך להעריך תמיד את הצדדים החזקים של התיק, וכן את החולשות של כל צד. במקביל, יש היבטים כלכליים, כמו עלות ההוצאות בתיק, עלות שכר הטרחה, הסכומים שניתן לקבל בסוף ההליך (אם מדובר בתביעה או בסכסוך חוזי או נזיקי, לדוגמה) והיבטים כלכליים נוספים. כל אלה צריכים להיבחן לעומק לפני קבלת ההחלטה האם לקחת תיק מסוים.

כיצד מתבצעת ההערכה בפועל?

כאשר עורך דין בודק כדאיות של תיק לפני שהוא לוקח אותו לידיו, נעשית בדרך כלל בחינה מעמיקה של הנסיבות והכנת חוות דעת ראשונית לגבי הסיכויים והסיכונים בתיק. ראשית, יבדוק עורך הדין אם מדובר בתחום עיסוק שהוא מתמחה ומנוסה בו. לדוגמה, עורך דין שאינו מבין בתחום ההגירה לא ירצה בדרך כלל לקחת לידיו טיפול בהליכי הסדרת מעמד בישראל, שכן מדובר בהליכים מורכבים הדורשים מומחיות ייחודית וניסיון מקצועי בתחום.הערכת כדאיות (כלכלית ומשפטית) של תיק משפטי

לאחר מכן, יבדוק עורך הדין מה ניתן ללמוד מתקדימים בתחום, כלומר מה נקבע במקרים דומים קודמים לגבי העניין המשפטי המסוים. בנוסף, יבדוק עורך הדין מה נדרש בדיוק לעשות בתיק. למשל, במקרים הנוגעים לסכסוכים משפטיים (דוגמת סכסוכי עבודה או סכסוכים מסחריים) ניתן לפעול במספר מישורים, כגון שליחת מכתבי התראה, הגשת תביעות, הפניית המקרה לפתרון סכסוכים באמצעות גישור או בוררות וכן הלאה. יש להבין מה האסטרטגיה שבה נכון לפעול ובמה היא כרוכה מבחינת עבודה, זמן ומשאבים שיושקעו בה. יש לבדוק גם אילו הוכחות וראיות נדרשות בתיק, והאם יש צורך בעירוב מומחה או חוקר פרטי במסגרת זאת. לעיתים, נדרשת אף בדיקה של גורם מומחה בשלב גיבוש חוות הדעת הראשונית, לצורך חישוב סיכויי התיק. הדבר נעשה פעמים רבות, למשל, בעניינים נזיקיים (לצורך חישוב כלכלי של נזק לגוף או לנכס).

בחינת כדאיות של תיק משפטי – גם מצד הלקוח

לאחר קבלת חוות הדעת, הלקוח יצטרך אף הוא להעריך את הכדאיות מצידו. כלומר, יהיה עליו להחליט האם הוא מרגיש מספיק בטוח על מנת לבצע את ההליכים הנדרשים, וכן האם הדבר משתלם עבורו מבחינה כלכלית. הדבר יכול להיעשות בצורה מושכלת רק לאחר קבלת חוות דעת מפורטת של עורך הדין בדבר סיכויי התיק, ההוצאות הנדרשות מבחינה כלכלית, הרווח אשר עשוי להיות בתיק ושכר הטרחה הצפוי. לאור כך, קיימת חשיבות רבה לשלב ההערכה הראשונית של כדאיות של כל תיק משפטי, לפני שמחליטים לצאת לדרך.

הערכת כדאיות של תיק משפטי – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

כפי שהסברנו בהרחבה לעיל, הערכת כדאיות של תיק משפטי דורשת בחינה מעמיקה. הדבר נכון לגבי כל תיק משפטי שעורך דין לוקח, בכל תחום. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בייעוץ או סיוע משפטי בעניין מסוים, עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, ומספק ללקוחותיו מעטפת משפטית מקיפה. המשרד מסייע ליחידים ועסקים במגוון רחב של סוגיות משפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top