Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ילדים של יהודים שהתגיירו והזכאות למעמד בישראל (מידע משפטי מפי עו״ד הגירה לישראל)

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

האם ילדים של יהודים שהתגיירו זכאים למעמד בישראל כאזרחים? ככלל, חוק השבות קובע כי יהודים וילדיהם שנולדו לאחר גיור ההורים נחשבים זכאי שבות ורשאים לעלות לישראל. עם זאת, עלולים להתעורר קשיים משפטיים בהקשר זה, כגון הצורך להוכיח כי גיור ההורים היה כנה. לגבי ילדים של יהודים שהתגיירו ונולדו לפני הגיור, החוק אינו מקנה זכאות אוטומטית, אך במקרים מסוימים הם יוכלו לבקש משר הפנים מעמד בישראל (תושבות קבע או אף אזרחות). במאמר זה יסביר על כך עורך הדין יהושע פקס, שותף ומומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

ילדים של יהודים שהתגיירו

מה קובע החוק לגבי ילדים של יהודים שהתגיירו?

יהודים שהם אזרחים זרים ומעוניינים לעלות לישראל, עשויים להיות זכאים לכך לפי חוק השבות וחוק האזרחות. זכאות זו עשויה לחול גם כאשר מדובר במי שנולדו כבני דתות אחרות, אך עברו הליך גיור בהליך גיור ממלכתי או גיור מוכר בישראל, או באחת הקהילות היהודיות המוכרות על-ידי מדינת ישראל. על אף קשיים ביורוקרטיים רבים שעלולים להיווצר במקרים אלה, החוק היבש מקנה את זכאות זו, בכפוף לעמידה בהוראותיו. עולה השאלה, מה הדין לגבי ילדים של "גרים"? חוק השבות מקנה לילדים של יהודים זכאות לעלייה לישראל, למעט במקרים בהם הילדים נולדו כיהודים והמירו את דתם מרצון. כלל דומה עשוי לחול גם לגבי ילדי מתגיירים, אך קיים הבדל משמעותי מבחינת המדיניות בישראל בין ילדים שנולדו לאחר הגיור ובין מי שנולדו לפני כן (בין אם הם קטינים או בגירים). להלן נסביר על כך בהרחבה ונעמוד על הבדלים אלה.

האם ילדים של יהודים שהתגיירו אשר נולדו לאחר גיור ההורים זכאים לקבל אזרחות ישראלית?

עיקר ההבחנה שיש לשים לב אליה בנושא היא בשאלת מועד לידתם של ילדים של יהודים שהתגיירו. מי שנולדו לאחר מועד הגיור ועומדים ביתר דרישות החוק, גם אם הם לא נחשבים כיהודים לפי ההלכה (לדוגמה, כאשר אמם אינה יהודייה) יהיו מוכרים על פניו כזכאי שבות, הזכאים לעבור הליך עלייה לישראל ולקבל אזרחות ישראלית. זאת בין אם הם קטינים או בגירים במועד הגשת הבקשה. ואולם, עדיין עשויים לעלות קשיים שונים בהקשר זה. למשל, כאשר הילדים בלבד מעוניינים להתאזרח, והוריהם לא נחשבים כאזרחים, משרד הפנים עשוי לדרוש הוכחות ליהדות הוריהם.

הוכחת היהדות עלולה להיות תהליך מסובך, שכן משרד הפנים לרוב לא יסתפק בהוכחות כגון תעודת לידה. כך גם ייתכן כי משרד הפנים ידרוש הוכחות לקשר בין דורי (בין ההורים היהודים לילדיהם), ואף לדרוש בדיקת DNA במסגרת זאת. כאן עלול להתעורר קושי, בעיקר במקרים בהם ההורה נפטר. במקרים אלה, ייתכן כי ניתן יהיה לפתור זאת באמצעות עריכת בדיקת DNA עם קרובי משפחה אחרים. לחלופין, ייתכן שניתן יהיה לאתר ראיות אחרות אשר יוכיחו את הקשר המשפחתי ואת הזכאות לעלייה ואזרחות לפי חוק השבות. מקרים נוספים המעוררים קשיים הם מקרים בהם הילדים עודם קטינים ואינם נמצאים בחזקת ההורה שעבר הליך גיור. הדבר עשוי להיות בעייתי מבחינת הרשויות בישראל, ובדרך כלל תידרש הסכמה של ההורה השני לכניסה לתהליך ההתאזרחות, בהתאם לנהלי משרד הפנים בנושא.

האם ובאילו מקרים ילדים של יהודים שהתגיירו ונולדו לפני הגיור עשויים להיות זכאים למעמד בישראל?

בשונה ממקרים בהם ילדים כבר נולדו למי שנחשבים במועד הלידה כיהודים, המדיניות הרשמית של מדינת ישראל כיום אינה מכירה בזכאות אוטומטית לעלייה לפי חוק השבות של ילדים שבמועד לידתם, הוריהם לא היו יהודים (למעט במקרים בהם מדובר בנכדים של יהודים). עמדה שנקבעה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2001, קבעה כי מי שלא היו יהודים בעת שנולדו ילדיהם, לא יוכלו להעלות את ילדיהם, שכן ילדיהם לא ייחשבו כילדי יהודים לפי פרשנות חוק השבות. בית המשפט העליון פסק בהתאם לעמדה זו בשורה של פסקי דין. אף שפסקי דין אלה עסקו בעיקר במקרים של זכאות לבני משפחה של יוצאי אתיופיה למעמד מכוח גיור, הם תקפים גם לסוגיות אחרות.

על אף מצב משפטי זה, עדיין ייתכנו חלופות שיאפשרו הקניית מעמד חוקי בישראל במקרים אלה. לדוגמה, קיימת אפשרות שילדי יהודים שהתגיירו יעברו הליכי גיור מוכרים בעצמם ויבקשו להתאזרח באופן זה. מלבד אפשרות זו, ייתכנו מסלולים אפשריים נוספים, כגון מקרים של הסדרת מעמד עבור קטינים זרים הנלווים לאזרחים ישראלים. כך, למשל, ייתכן כי בכפוף לעלייה לישראל של ההורים וקבלת אזרחות עבורם, ניתן יהיה לבקש להסדיר את מעמד ילדיהם הקטינים בישראל, מכוח איחוד משפחות. לעיתים אף ייתכנו מקרים בהם ניתן יהיה להוכיח זיקה לישראל שתאפשר הקניית מעמד גם לבגירים שהוריהם התגיירו לאחר לידתם. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל על מנת להבין מה האפשרויות המשפטיות במקרים פרטניים.

ילדים של יהודים שהתגיירו והזכאות למעמד בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על המצב המשפטי והקשיים האפשריים לעניין הקניית מעמד בישראל עבור ילדים של יהודים שהתגיירו. לכל שאלה בנושא, או צורך בייעוץ וסיוע, ניתן ליצור עמנו קשר נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכי הסדרת מעמד חוקי בישראל מול משרד הפנים וכל הרשויות והערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top