Skip to content

יהודי ספרד בקוסטה ריקה – הוצאת דרכון פורטוגזי

יהונתן גבריאלוב

יהונתן גבריאלוב

אלפי אזרחים קוסטה ריקנים קתולים בעלי עבר יהודי ספרדי זכאים לקבלת דרכון פורטוגזי. קבלת הדרכון תיעשה באמצעות הוכחה גנאלוגית מקצועית, אשר תוכיח באופן רשמי ומפורט, כי המועמד צאצא ליהודי ספרד ועומד בקריטריונים לקבלת האזרחות.

משרדנו מתמחה בקבלת אזרחויות זרות. עורכי הדין שלנו מעניקים סיוע מקיף בקבלת אזרחות אמריקאית, קנדית, אוסטרית, רומנית, פורטוגזית ועוד. כמו-כן, אנו מעסיקים חוקרי שורשים בעלי דיפלומה המתמחים בגילוי עקבותיהם של מגורשי ספרד וצאצאיהם.

יהודי ספרד בקוסטה ריקה – הוצאת דרכון פורטוגזי

יהודי ספרד בקוסטה ריקה – הוצאת דרכון פורטוגזי

בשנת 1524 הגיעו לראשונה ספינות צבא ספרדיות לחופיה המזרחיים של קוסטה ריקה. הללו הגיעו במטרה לכבוש את האזור, לנצר את תושביו ולנצל את משאבי הטבע, שהיו מצויים בכמויות רחבות.

לאחר שהצליחו הכוחות הרגליים לחדור לפנים הארץ ולהשתלט על הילידים, הורה בית המלוכה הספרדי על הבאת חיילים נוספים לאזור על מנת לאייש את הביצורים ולהרחיב את השליטה של האימפריה הספרדית גם לאזורי דרום אמריקה.

בין החיילים שהגיעו לטריטוריה הנקראת כיום קוסטה ריקה, היו גם אנוסים וצאצאי יהודים שהתנצרו – מכאן מכונים בספרדית קוֹנְבֶרְסוֹס (מומרים). סיבת הגעתם הייתה מחשש להיתפס בידי האינקוויזיציה בספרד ופורטוגל שזרועותיה התפרשו לכל עבר באי האיברי. הם המירו את דתם לקתוליות מפחד לחייהם ומפני שביקשו להשתלב בחיי החברה המקומית.

נטען כי כאשר ירדו מהספינות ונכנסו לפנים הארץ, השתלבו בצורה טבעית בין בכירי / טוראי הצבא. לכן העדיפו להחליף את שמות משפחתם לשמות בעלי גוון ספרדי מקורי.

עם זאת, עקב האיבה שנשמרה בתודעה היהודית בה התחנכו לאורך השנים, רכשו שנאה עמוקה כלפי הספרדים הנוצרים על כל שעוללו לאבותיהם. זאת אחת הסיבות שרובם בחרו לאמץ שמות משפחה בעלי קשר לעולם הטבע, ובפרט לבעלי חיים כגון – לאון, דה לאון, פלקאו, אגילה, צ'ינצ'ילה ועוד. לא פעם השתמשו גם בשם פרז משום שדמה לשם היהודי המוכר פרץ.

השתלבותם של הקונברסוס בחברה המקומית

שטחי קוסטה ריקה הם בין הטריטוריות הבודדות שהיו בשטחי האימפריה הספרדית, ולא הוצאו בהן יהודים להורג או נענשו – ככל הנראה מעולם. ניתן לדעת זאת על פי היעדר תיעוד אינקוויזיטורי בנוגע לתפיסות "כופרים" בשעת קלקלתם, או לגבי עונשים פיזיים שהתרחשו. ההשתלבות התרבותית-חברתית של הקונברסוס הייתה כה "מוצלחת", עד כי לא הותירו שום מידע אודות עברם היהודי.

בחלוף הדורות, ההיסטוריה החשיכה על העבר היהודי של הקונברסוס ונשכחה. הנוצרים החדשים התאמצו להדחיק את ההיסטוריה מילדיהם בכל מחיר, מחשש לאינקוויזיציה – שזמן לא רב לאחר דריכת הצבא הספרדי בקוסטה ריקה, הגיעה לעשות סדר דתי בשטחי האימפריה שמעבר לים.

נאמר כי לאורך המאות ה-16 וה-17, הגיעו לקוסטה ריקה אלפי אנוסים מהמושבות הספרדיות שבג'מייקה, קוּרַאסַאוּ, אַרוּבָּה, פנמה ומהקאריביים בכלל. עם זאת, כאמור רובם השתדלו להאפיל על עברם ובשום אופן לא לספר על יהדותם, גם לא לצאצאיהם.

בראשית המאה ה-20 נרשמה הגירה של יהודים טורקיים ממוצא ספרדי למדינה. יחד איתה היו הגירו קטנות של יהודים מסוריה ומדינות נוספות מהמזרח התיכון. כמו כן, בשנות ה-90 התקיימה הגירה של ישראלים ממוצא ספרדי לעבר קוסטה ריקה.

כיום הקהילה היהודית ברובה המכריע יושבת בבירה סן-חוזה ומספרה נאמד בכמעט 3,000 נפש. זה כאשר שני שליש ממנה יוצאי מזרח אירופה, בעיקר מפולין. אולם כפי שיפורט – דווקא הקהל הקתולי במדינה אוצר בתוכו ככל הנראה עשרות אלפי צאצאים ליהודים אנוסים, ולכן מספר הזכאים גבוה הרבה יותר דווקא בקרבם.

יהודי ספרד בקוסטה ריקה – הוצאת דרכון פורטוגזי

כתיבת דוח גנאלוגי מקיף

מטרת מאמר זה היא להרחיב ולשפוך מעט אור על ההיסטוריה היהודית בקוסטה ריקה. ההיסטוריה מעולם לא סופרה בפירוט עקב חוסר בתיעודים ורשמים מקומיים. מאידך, מתוך אוכלוסייה קוסטה ריקנית המונה כ-5 מיליון נפש סך-הכל, חלק נכבד מתוכה נושא עמו שורשים יהודיים מהאי האיברי, ולכן זכאי לקבלת דרכון פורטוגזי. אז, איך בעצם ניתן לדעת כי אדם קתולי קוסטה ריקני זכאי?

הרשויות הספרדיות ששלטו בקוסטה ריקה במשך השנים דאגו לשמר מרשמי אוכלוסין מפורטים של האוכלוסייה המקומית. לכן, ברוב המקרים ניתן להתחקות דור אחר דור באמצעות חוקר שורשים, וכך לוודא את מקור המשפחה ואת מוצאה העתיק – עד קורות חברי המשפחה בספרד / פורטוגל. כאשר אנו מגיעים לתקופה של טרם גירוש ספרד ניתן בנקל לבדוק את דתם של האחרונים. בדרך זו אנו נוכל לדעת את זכאותכם.

דרך כתיבת דוח גנאלוגי מקצועי ניתן להוכיח באופן חד משמעי כי אתם זכאים לדרכון פורטוגלי. זאת במידה ואכן אחד מאבותיכם היה יהודי ממוצא ספרדי או פורטוגלי. משרדנו מתמחה בחקר שורשים וכבר מצא שורשים בעלי מאות-שנים ללקוחות רבים מאזור דרום אמריקה ומרכזה.

תהליך כתיבת הדוח הגנאלוגי

כתיבת הדוח הגנאלוגי הוא תהליך האורך בין כמה שבועות לחודשים בודדים ומתנהל באמצעות חוקרי שורשים המועסקים על ידי משרדנו. דרך מידע בסיסי שנקבל מכם (כמו תאריך לידה, ארץ לידה ושמות הורים), נוכל לעקוב אחר ההיסטוריה של משפחתכם לאורך דורות אחורה.

בזכות כך, בסוף תהליך כתיבת הדוח תקבלו חוברת המבהירה באופן רשמי ונהיר את הייחוס שלכם. הדבר ייעשה בעזרת תרשים מקצועי, המפרט באופן כרונולוגי את סדר הדורות ממכם ועד האב/אם הגדול/ה שלכם מספרד / פורטוגל.

את הדוח הגנאלוגי אנו נדרשים לשלוח לקהילה היהודית שיושבת בפורטו, כמו גם לרשויות הפורטוגליות על מנת שיאשרו אותו. זאת יחד עם דוקומנטציה נוספת וכללית כמו צילומי דרכון, תעודת-זהות, ייפוי כוח, אפוסטילים ועוד. לאחר אישורם את הדוח אתם עולים על הדרך הבטוחה לקבלת אזרחות פורטוגזית, ונכנסים לשלב ההמתנה של בערך שנתיים וחצי עד קבלת האזרחות. אחרי-כן תקבלו את הדרכון הפורטוגזי-אירופי על כל יתרונותיו הרבים.

משרד עו"ד הגירה לפורטוגל

הוצאת דרכון פורטוגזי עבור יהודי ספרד בקוסטה ריקה באמצעות שירותי עו"ד מיומן ומנוסה. משרדינו שבתל אביב וירושלים כבר עזרו להמוני לקוחות מרוצים להשיג את הדרכון הפורטוגזי-אירופי הנחשק. צרו קשר איתנו עוד היום על מנת לקבוע זכאותכם.

יהודי ספרד בקוסטה ריקה – הוצאת דרכון פורטוגזי

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top