Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי ספרד בקולומביה – בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

אירנה רוזנברג

אהרון

דרך המשרד של מיכאל דקר זימנו עובדים זרים מומחים לביצוע עבודה מסויימת ממש מהר.

יהודי ספרד בקולומביה הגיעו לארץ זו באלפיהם לאחר גירוש ספרד ופורטוגל. עם השתלטות המעצמה הספרדית על אזור זה בתחילת המאה ה- 16, נאסר קיום דתי שאיננו נוצרי קתולי בקולוניה הספרדית. כתוצאה מכך, בלית ברירה נטמעו היהודים האנוסים הרבים בחברה הנוצרית המקומית, וכיום נמנים בין צאצאיהם עשרות אלפי קולומביאנים.

במשרדנו, עורך דין הגירה לפורטוגל ילווה אתכם לאורך תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. נסייע בידכם לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם על פי חוק השבות הפורטוגלי, בכדי שגם אתם, כמו רבים אחרים, תיהנו מפריבילגיות נחשקות המגיעות עם קבלת אזרחות פורטוגלית.

יתרונות דרכון פורטוגזי אירופאי

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזת ביקור בארצות הברית מראש.
 • זכות לעבוד ללא חשש במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או רכישת נדל"ן במדינות אירופה.

יהודי ספרד בקולומביה

גירוש ספרד

ב- 2 בינואר שנת 1492, הצליחו כוחות הצבא הספרדים להשתלט על המעוז המוסלמי האחרון בעיר גרנדה שבדרום ספרד. מיד עם ההשתלטות על העיר, החליט בית המלוכה הספרדי לנצר את כל התושבים המוסלמים במדינה ובמקרה שסירבו להגלותם. באותו זמן נשקלה בבית המלוכה גם שאלת גורל היהודים.

הנזיר תומאס דה טוֹרְקְמָדָה, ארכי אינקוויזיטור של הכנסייה ובן למשפחת יהודים שהתנצרה, הוא האישיות אשר עמדה מאחורי גורלם המר של היהודים. זה הפציר בארמון המלכותי כי היהודים הנותרים בספרד יהוו מכשול לאוכלוסיית הקוֹנְבֶרְסוֹס (כינוי ליהודים שהתנצרו) אשר יוביל לשיבתם אל היהדות ובסופו של דבר כפירתם בנצרות. נחוש לגרש את כל היהודים בכדי למנוע חילול קולקטיבי דתי, הצליח טורקמדה לשים את לב המלכים לבקשתו, וכבר ב- 31 במרץ של אותה השנה, הכריז בית המלוכה הספרדי על גירושם של כל יהודי ספרד יחד עם המוסלמים אשר סירבו להתנצר.

רדיפת מגורשי ספרד בעולם החדש

מגורשי ספרד נדדו בעיקר למדינות הים התיכון. חלקם אף נשארו בספרד וחיו כאנוסים, תוך ששמרו מצוות בחשאי מפני אימת האינקוויזיציה. מתחילתה של המאה ה- 16 החלו לצאת קהילות האנוסים יחד עם ציים ספרדיים שהיו בדרכם ליישב את יבשת אמריקה. עוד כשעגנו האוניות באיים הקאריביים, טרם כניסתם ליבשת החדשה, נעצרו האנוסים ונחקרו על-ידי האינקוויזיציה, שהתמחתה בחילוץ מידע מהם. משהוכרו כיהודים הוחרמה סחורתם, נשפטו ובמקרים רבים הוצאו להורג.

בשנת 1550, נקראה אדמת קולומביה "ממלכת גרנדה החדשה" ונשלטה בידי המעצמה הספרדית. האנוסים שהגיעו לקולומביה התיישבו בעיר הנמל הצפונית קָרְטַחֵנָה ובמחוז קַאוּקָה הדרומי. בין שמות האנוסים היו אֶסְפִּינוֹזָה, אָרִיאַס, דֵה-לִימָה, רָמִירֶז ועוד. בתחילת המאה ה-17 נטען כי בית כנסת סודי פעל בקרטחנה בבית משפחת פינטו.

רוב היהודים חששו לגורלם מפני האינקוויזיציה שלא חסה והוציאה להורג באופן אוטומטי על עבירות כפירה בנצרות. כתוצאה מכך רוב קהילות האנוסים שישבו בזמן זה בקולומביה התערו בחברה הנוצרית המקומית. מכאן ניתן לומר, כי כיום אלפים רבים של צאצאים קולומביאנים הם צאצאים של קהילות יהודים אנוסים, וכולם זכאים פוטנציאליים לקבלת אזרחות פורטוגלית.

יהודי ספרד בקולומביה

באופן רשמי, נצרות הייתה הדת המותרת היחידה בקולומביה עד שנת 1853. אמנם מסוף המאה ה- 18 עם דלדולה של המעצמה הספרדית ומוסד האינקוויזיציה בעקבותיה, לא התקיימה אכיפה דתית במדינה; כך שיהודים ספרדים נוספים הגיעו לקולומביה מהאיים השכנים כג'מייקה וקוּרַאסַאוּ ההולנדי, ואפילו שמרו מצוות באופן גלוי על אף ונחשב הדבר כעבירה. בנוסף בין המהגרים היהודים היו אנשי תעשייה, סופרים ובעלי מסחר אשר חלק ניכר מהם זנח את יהדותם ונישא לנשים מקומיות.

בתחילת המאה ה- 20, משפחות ספרדיות רבות היגרו לקולומביה ממדינות צפון אפריקה, יוון, סוריה וטורקיה והתיישבו בערי בַּרָנְקִייָה, רִיוֹאַצָ'ה, סָנְטָה מָרִיה וקָרְטַחֵנָה. כיום מספר יהודי קולומביה עומד על כ- 8,000 נפשות, כאשר 7,000 מתוכם הם יהודים ספרדים, ורובם מרוכזים בעיקר בבירה בּוֹגוֹטָה ובערי קָאלִי, בַּרָנְקִייָה ומֶדֶלִין.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים על קהילות גירוש ספרד בארצות השונות:

 1. דרכון אירופאי ליוצאי עיראק
 2. קהילות הספרדים בג'מייקה
 3. מגורשי ספרד ופועלם בפולין
 4. הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים
 5. דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת מאמר זה ומחקר בנושא מאמרים נוספים.

צרו קשר עם עורכי דין בנושא בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

משרדנו בתל אביב בעל ותק של עשרות שנים בתחום ההגירה. עורכי הדין במשרד עוזרים ללקוחות בדיני הגירה לישראל, ארצות הברית, קנדה, בריטניה ומדינות נוספות כולל פורטוגל. נשמח לבצע עבורכם בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי בחינם בטלפונים הבאים:

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top