Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי ספרד בצרפת – אזרחות פורטוגל

Joshua Pex

Hagit Orr Giltal

נעזרתי בעו"ד עודד גרמנוב בעניין דיני עבודה. לאורך כל התהליך עו"ד גרמנוב היה קשוב, זמין, אדיב, מקצועי וענייני, הוגן ואף הגון.
דיברתי עם שלל עורכי דין לפני שבחרתי ייצוג במקרה שלי, ובחרתי בעו"ד גרמנוב מהסיבות שציינתי. הוא עזר לי מאוד ואני ממליצה בחום.

יהודי ספרד בצרפת הגיעו לארץ זו בסוף המאה ה-15, זמן מה לאחר גירוש ספרד ופורטוגל. יהודים ממוצא צרפתי בעלי שורשים ספרדיים זכאים לאזרחות פורטוגל.

יהודי ספרד בצרפת

מחפשים עורך דין לאזרחות של האיחוד האירופי?

משרד עורכי הדין שלנו מסייע בהשגת האזרחות האירופית לאשכנזים יוצאי מדינות אירופה השונות: צרפת, גרמניה, אוסטריה, הונגריה, הולנד, בלגיה, רוסיה ומדינות נוספות. אם ברשותכם עדויות כי משפחתכם ממגורשי ספרד או ידוע לכם על ייחוס ספרדי מסוים במשפחתכם, נוכל לעזור לכם לוודא זאת על-ידי מחקר של גינאולוג (חוקר שורשים) מומחה, אשר יסייע לכם בתהליך ההוכחה בקבלת הדרכון הפורטוגלי, מדינה חברה באיחוד האירופי.

יתרונות הדרכון הפורטוגלי:

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

הגעת מגורשי ספרד ופורטוגל לצרפת

צו אלהמברה הוא שמו של צו גירוש יהודי ספרד אשר התרחש ב- 31 ביולי 1492. פסק דין חמור זה של מלכי ספרד קבע ועיצב את תבניתו ואופיו של העולם היהודי מאז ועד ימינו. בעקבות גירוש ספרד ופורטוגל, גושים גדולים של מגורשים מצאו מקלט בערי צרפת השונות כמו טולוז, בָּאיוֹן, בורדו, פָּרְפִּינִיאַן וכן בערי החבל פְּרוֹבַנְס כגון: מוֹנְפֶּלִיֶה, מרסיי, אֲבִינִיוֹן, נים, ניס וערים נוספות.

בגל ההגירה הספרדי הראשון התיישבו היהודים בחבל פרובנס הקרוב לגבול הספרדי. יתרתם נהגו להגיע בגלים כאנוסים עשרות וגם מאות שנים לאחר הגירוש הרשמי. המגורשים הפורטוגלים שחוו גירוש מסיבי מפורטוגל בשנת 1497 בדיוק כמו יהודי ספרד חמש שנים קודם לכן, הצטרפו אל אחיהם הספרדים בצרפת והגדילו את אוכלוסיית הספרדים באופן ניכר.

עם התקדמות השנים הוסיפו להגיע קהילות אנוסים ספרדים ופורטוגלים רבים לקהילות הספרדיות הקיימות עד המאה ה- 18. אלפי יהודים התקבלו על-ידי הצרפתים, שחשבו אותם בטעות כנוצרים חדשים. בצרפת באותה התקופה לא הכירו את תופעת האנוסים אשר הציגו נצרות כלפי חוץ אך שמרו תורה ומצוות בביתם. יהודים אלו הפריחו את ערי צרפת השונות בעסקי ענק לאורכה ולרוחבה של אירופה ועמדו כמגדל נישא באוכלוסייה הצרפתית המקומית.

גירושים נוספים של יהודי ספרד בצרפת

יש לציין כי כאשר נכנסו המגורשים אל תוככי המדינה הצרפתית נתקלו לעיתים בגירושים אנטישמיים או גירושים בסיבת "חוסר יכולת תיעול מסחרית", שלא הנביטה תועלת לעיריות הערים השונות כגון מונפלייה, באיון ועוד. גירושים אלו היו זמניים, בדרך כלל לכמה שנים בודדות, ונתלו על החלטה של אחד ממרקיזי העיר או אישי הכנסייה ולא אפיפיורים או מלכים, דבר אשר החליש את אוטוריטת הגירוש. יחד עם זאת לא פעם נקראו היהודים לשוב לערים מהן גורשו עקב צניחה כלכלית מקומית. בורדו בשונה משאר הערים, העניקה לאנוסים (שנחשבו נוצרים חדשים) זכויות יתרות מעל פני האזרחים הצרפתים, בזכות שפטרה אותם מתשלום מסים בשנים הראשונות להתיישבותם בה.

נציגים בולטים של יהדות ספרד בצרפת

על אף קשיי ההתאקלמות, חלק גדול ממגורשי ספרד עשו חיל מיד שהגיעו לצרפת. הם לקחו חלק בסחר ובמקצועות השונים כגון: רפואה, משפטנות, פילוסופיה, כתיבה, אקדמיה, ציור, מוסיקה ושירה. משפחות מגורשי ספרד הפכו לנכבדי הערים, לדוגמא: רופא העיר בורדו היה רָאמוֹן די גְרָאנוֹלְחָאס אשר רכש לו דירה בשנת 1526 מהאציל הצרפתי פִּייֵר אֵייקֶם דֵה-מוֹנְטֵיין (שם משפחה אשר היה ניתן לאצילים) שהיה בעל אחוזות ובעלה של אנטואנט די-לוֹפֵּס – נוצרייה וצאצאית למשפחת אנוסים ספרדית. בנם היה הסופר, הפילוסוף, המדינאי, המסאי (כותב חיבורים עיוניים) הראשון והפילוסוף הבולט של הרנסנס הצרפתי הוא מישל דה-מונטיין. דומיניק רַם היה משפטן מצליח ואחד ממעטי יהודים שהצליחו לקבל אזרחות צרפתית ממלך צרפת פרנסואה הראשון בשנת 1542.

זאת ועוד, אחד ממובילי עסקי היין בצרפת היה אנטוניו לופס שעמיתו היה פייר דה מונטיין הנזכר לעיל. יינותיהם היו מיוצאים לבלגיה (פְלַנְדְרִיה אז), איטליה, אנגליה וספרד כמו גם נמכרו ברחבי צרפת. גם בענף האקדמי הצטיינו היהודים הספרדים- הרופא והמורה גבריאל דִי טָרִיקָה היה מלמד רפואה באוניברסיטת בורדו, וכן ניהל מסחר עם סוחרים אנגלים, בלגים וספרדים. משפחת גוֹבֵאָה הפורטוגלית הצטיינה בפילוסופיה, שירה ומשפט.

אחרון חביב אנטוניו הנריקס גומז שהיה נחשב לעילוי בתחום המחזאות, הספרות והשירה אשר יצירותיו תורגמו ללשונות אירופה השונות. אנטוניו הצטיין גם כקצין בצבא הספרדי טרם הגיע לחיות בצרפת.

יהודי ספרד בצרפת בתקופת ההשכלה

התיישבותם של קהילות המגורשים והאנוסים מספרד ופורטוגל, בדרך כלל לא עברה באופן חלק ומקובל בחברה הצרפתית. גם כשהתקבלו בקרב הרשויות המקומיות וניתן להן אישור שהייה קבוע, הוחרמו לא פעם בידי הציבור הצרפתי בכל הקשור לעסקי קמעונאות ורוכלות. אולם לאחר שסחרו במלח, דבק, יינות, ספינות ועוד עם יהודים וגויים במדינות השכנות, הצלחת העסקאות הצמיח את הכלכלה והגדיל את שמם. בשנת 1790 הוכרו יהודי צרפת כאזרחים צרפתיים. חוק האֶמַנְציפַּצְיָה תרם רבות ליישוב היהודי ספרדי בצרפת, ובזכותו התנחלו באופן קבוע וגדלו היהודים בערים הנזכרות. זאת אפשר לראות על-ידי בניית בתי-כנסיות, מקוואות, אטליזים, בתי-ספר ובתי-מדרשות רבים שנלוו לתהליך האמנציפציה.

מאמרים נוספים על קהילות מגורשי ספרד ופורטוגל במדינות השונות:

 1. קהילת המגורשים הספרדית בארצות הברית
 2. קהל המגורשים הספרדים וחייהם בלבנון
 3. סיפורה של קהילת ספרד בוינה שבאוסטריה
 4. קהילת הפורטוגלים בברזיל
 5. התיישבותם של הספרדים ברומניה

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמר וכן מאמרים נוספים על קהילות מגורשי ספרד בתפוצות.

צרו קשר לקבלת עזרת עורך דין בהשגת אזרחות פורטוגלית:

משרדנו מתמחה בקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים. אם אתם נמנים ביניהם, קבעו פגישה במשרד עורכי הדין שלנו בתל אביב או בירושלים.
נשמח לסייע לכל שאלה ואי ודאות: 03-3724722/055-9781688

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top