Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי ספרד בארה"ב – זכאות לדרכון פורטוגל

Joshua Pex

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

יהודי ספרד בארה"ב הקימו את קהילות היהודים הראשונות בצפון אמריקה. במאה שנות קיומה הראשונות הורכבה יהדות ארצות הברית מקהילת מגורשים ואנוסים ספרדים שהגיעו ממדינות מערב אירופה ודרום אמריקה. עם התיישבות הקהילה הספרדית בערי החוף האמריקאיות כונתה "קהל שארית ישראל".

יתרונותיו של הדרכון הפורטוגלי:

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

יהודי ספרד בארה''בגירוש ספרד ומעבר ליבשת אמריקה

בשנת 1492, ציוו המלך פרננדו והמלכה איזבל הספרדים על תקנת גירוש כללית לכל יהודי אַרָגוֹן וקסטיליה; לאורך השנים, סבלו היהודים מהתפרעויות ופוגרומים באי האיברי תחת השלטונות השונים, אך זו הייתה הפעם הראשונה בה גורשו יהודים במספר כה רב. כ- 80,000 יהודים התנצרו במטרה לשמור על תושבותם הספרדית. לעומת זאת 150,000 יהודים אחרים נמלטו לכל פינות העולם, כשחלקם אף מגיעים למושבות ההולנדיות של "חברת הודו המערבית ההולנדית" שעל חופה המזרחי של ארה"ב כיום.

הקבוצה היהודית הראשונה שדרכה על חופי ארה"ב, הייתה חבורת פליטים הולנדית ממוצא פורטוגלי שהגיעה בספטמבר 1654 מהעיר רְסִיפֶה שבצפון ברזיל ההולנדית. הסיבה לגירושם מברזיל הייתה עליית הכוח הפורטוגלי, הקתולי והפּוּרִיטָנִי (שמרני וקנאי) אשר השתלט על המושבה ההולנדית. לאחר עליית כוחם של הנוצרים הקנאים הם הנהיגו, כמו בפורטוגל, משטר אינקויזיטורי המבוסס על כמרים בלבוש אזרחי שתרו אחר "כופרים" ברחבי ברזיל במטרה לנצרם או לגרשם.

גירוש היהודים מאמריקה שנמנע בנס

עם הגעתם של המגורשים היהודים הפורטוגלים לחופי ניו אמסטרדם (שתקרא בהמשך ניו-יורק) לא היו רצויים בקרב הכנסייה והסוחרים המקומיים. לאחר טענות והפצרות מצד האחרונים אל הנציב ההולנדי במושבה פיטר סְטוּיבֵסָנְט, כי יגורשו היהודים, זה כתב מכתב אל מנהלי חברת הודו המערבית ההולנדית. אלה קיצורי מילותיו: "היהודים שהגיעו זה עתה מתכוונים להתיישב כאן יישוב קבע. הם מאוסים על האצולה והתושבים, וכן הכמורה חוששת שמא בעקבות מצבם הנצרך יהיו עול בחורף הקרֵב. לטובת התפתחותו של היישוב החלש והחדש, אנו מבקשים כי ידַרשו לעזוב את המקום עבורנו ועבור קהילת המאמינים. אנו מפצירים כי לגזע הערמומי, האויבים השנואים ומחללי שמו של ישו לא תינתן האפשרות לזהם ולהטריד את הקולוניה החדשה, עד כדי גריעה מעבודת אלוהים אצל התושבים ומורת רוחם מהיהודים שמשפיעים לרעה על תפילותיהם של הנתינים".

אולם בין מנהלי "החברה" עמדו יהודים שהתערבו לטובת המגורשים ודחו את בקשת הנציב סטויבסנט במילים: "הדרישה לתמוך בנצרכים אשר יושבים ביניכם לא אמורה להפוך עול לחברה ולא לקהילה המקומית, אלא שהיהודים נתמכים על ידי אומתם, מה גם שברשותם השקעה במניות החברה".

בעיניי מנהלי "חברת הודו המערבית ההולנדית" החזיקו היהודים בנכסים, והיו אנשי מסחר חובקי עולם, תודות לקשר הדתי-משפחתי עם יתר היהודים הפזורים בארצות השונות. חשוב לומר שיהודים ספרדים ופורטוגלים אמידים דרכו במושבות ההולנדיות שבצפון אמריקה טרם דרכה שם קהילת הפורטוגלים שהגיעה מרסיפה הברזילאית, אך אלה האמידים הגיעו כבודדים ולא בקהילה. כמו כן, בשונה מרוב האירופאים המקומיים שהגיעו להתנחל בחוות הרחבות, יהודים התיישבו בקומץ ערי נמל והתפרנסו ממסחר בסוכר, דִבְשָה, דגנים, שוקולד, כלי מלחמה וכיוצא בזה עם יהודים מאיטליה, צרפת, אנגליה, הולנד, סוּרִינָם, בָּרְבָּדוֹס וג'מייקה השכנות. לאורך הזמן המשיכו ספינות נוספות להגיע ולהביא איתן משפחות ספרדיות ופורטוגליות נוספות במיוחד מהקאריביים.

יהודי ספרד בארה"ב בראשיתה

בשנת 1664 תפסו האנגלים את השלטון באיזור ומצב היהודים נשאר כפי שהיה. כמו תחת ההנהגה ההולנדית הקודמת מלבד גידול הקהילה ועסקיה שהתפרשו על ערים שונות במדינות חוף נוספות כמו: רוֹד-אַיילֵנד, פנסילבניה, ג'ורג'יה, קרולינה, ניו-יורק וכדומה. במאה השנים הראשונות לשליטת האנגלים, נאסר על יהודים להפגין את דתם בפרהסיה וחויבו להצניע אותה בבית פרטי בכל הקשור לטקסים דתיים. בנוסף, עד שנת 1740 ניתנה אזרחות אמריקאית רק לנתינים יהודים ספציפיים אשר החזיקו בכוח חברתי-כלכלי בדרך-כלל. אולם מהשנה שצוינה, קבעו חברי הפרלמנט חוק כי היהודים יזוכו בקבלת אזרחות אמריקאית אף ללא שבועה בשם "הדת הנוצרית ומשיחה". יהודים ספרדים המשיכו להגיע לארה"ב מספרד, פורטוגל, הקאריביים ורחבי אמריקה הדרומית ובמקרים רבים גם כאנוסים. בשנת 1763 נחנך על ידם בית הכנסת טורו (TOURO) במדינת רוד איילנד, אשר נחשב לבית הכנסת העתיק ביותר בצפון אמריקה.

חברי הקהילה הספרדים והפורטוגלים נכחו ואף לקחו חלק בהתפתחות ובהיסטוריה האמריקאית עוד מזמן ראשית ההתיישבות האירופאית בה, זמן הכרזת עצמאותה, כתיבת חוקתה הדמוקרטית ומלחמת אזרחיה. ביניהם נמנו אישים כגון: בנג'מין קַרְדוֹסוֹ – עורך-דין ושופט בית המשפט העליון של ארצות הברית, חיים סלומון – מממן המהפכה האמריקאית, אֵמָה לַזָרוּס – משוררת, זכורה בצורה המובהקת ביותר אודות לסוֹנֶטָה שכתבה החרוטה על פסל החירות, ברוך בנאסרף – זוכה פרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה, וכיוצא בזה.

אישים יהודים ספרדים אמריקאים בולטים:

אהרון לופז (1782-1731) – סוחר ופילנתרופ. בן למשפחת יהודים אנוסים ממוצא פורטוגלי-אנגלי ששבה ליהדות. נמנה בזמנו כאיש העשיר ביותר בעיר נְיוּ-פּוֹרְט שבמדינת רוד-איילנד באמריקה הבריטית. הקים בתי חרושת לשעווה מיוחדת אשר חולצה מלוויתנים ויונקים ימיים אחרים. היה מייצא של ספינות, חביות, רום ושוקולד למדינות שונות בארצות הברית, אירופה ואיים רחוקים. בבעלותו היו 30 ספינות אשר הובילו גם עבדים מאפריקה שהיו נמכרים על ידו.

אוּריה לוי (1792-1862) –פורטוגלי יליד אנגליה. שימש כקוֹמוֹדוֹר (דרגת קצונה בכירה) היהודי הראשון בצי האמריקאי. נזקף לזכותו ביטול עונש המלקות שהיה נהוג בציים הצבאיים באותה התקופה. בנוסף, היה פילנתרופ ובבעלותו היו שדות נרחבים אשר שימשו לו בעסקי נדל"ן. נודע כאוהד של תומס ג'פרסון (מדינאי אמריקאי) וערכיו. כמו כן, קנה את אחוזתו של ג'פרסון- אחוזת מוֹנְטִיצֵ'לוֹ המפורסמת, שיקם אותה והפך אותה לבית נופש פרטי. בשנתיים האחרונות לחייה גרה באחוזה אמו האלמנה (רחל פיליפס לוי) ונקברה שם. אוריה לוי תרם פסל ברונזה לדמותו של ג'פרסון, שעמד 39 שנים בבית הלבן וכיום נמצא בקפיטול (מקום משכנה של הרשות המחוקקת) שבוושינגטון.

מאמרי מידע נוספים עבור קהילות הספרדים במדינות השונות:

 1. קהילות ספרד בתוניסיה שתחת המשטר הספרדי
 2. הקהילה הספרדית ומפעלה בטורקיה
 3. קהילות המגורשים באיטליה בעת הרנסנס
 4. חיי היהודים כאנוסים בספרד
 5. גירוש ספרד

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה על יהודי ספרד בארה"ב וכן מאמרים נוספים על קהילות ספרד בפזורה.

מחפשים עורך דין לאזרחות פורטוגל?

משרדנו בעל ותק של למעלה מ- 30 שנים בתחום ההגירה. המשרד עומד בקשר עם הקהילה היהודית הפורטוגלית בליסבון והקהילה היהודית בפורטו שמעניקות את מכתב ההמלצה המבוקש עבור זכאות לדרכון פורטוגלי.

נשמח לבצע בדיקת זכאות חינמית מידית עבורכם בטלפונים הבאים:  03-3724722 או 055-9781688

התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים.

 

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top