Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי ספרד באלבניה – איך לקבל דרכון אירופאי

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

יהודי ספרד באלבניה הגיעו לארץ זו לאחר נדודים באימפריה העות'מאנית לאחר גירוש ספרד. בחבל הארץ העות'מאני ישבו המגורשים בערים שלצד הים האדריאטי הגובל עם איטליה. מגורשי ספרד שם עסקו בסחר והמרת כספים עם ממלכות אירופה השונות ונחשבו כעילית החברה.

צאצאים ליהודים ממדינות הבלקן כגון אלבניה, יוון, בולגריה, בוסניה, סרביה וכ"ו הם ברובם המכריע צאצאים ישירים למגורשי ספרד ולכן עומדים בתנאים לקבלת דרכון פורטוגלי, שהוא דרכון אירופאי.

משרדנו מתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד. אנו נדאג לכל הניירת והמסמכים להוצאת דרכון פורטוגלי עבורכם, בכדי שגם אתם תחזיקו בדרכון אירופאי, כמו אלפי היהודים צאצאים למגורשי ספרד בעולם, אשר כבר קיבלו ונהנים מיתרונותיו.

יהודי ספרד באלבניה - איך לקבל דרכון אירופאי

יהודי ספרד באלבניה:

אלבניה הנמצאת לצפונה של יוון נחשבת כאחת מהארצות העתיקות ביבשת אירופה אשר בהן התיישבו יהודים עוד מתקופת בית שני. חורבות בית הכנסת בעיר הנמל סַרָנְדֶה מעידות על יישוב יהודי בה עוד לפני כ- 1,600 שנים. מעט נכתב על חיי היהודים הרוֹמַנְיוֹטִים (כינוי ליהודים שהתיישבו בשטח הארץ עוד בימי הרומאים) באלבניה טרם הופיעו בה קהילות הספרדים והפורטוגלים לקראת סופה של המאה ה- 15.

בין השנים 1480-1912 נשלטה המדינה בידי האימפריה העות'מאנית, שבזמן זה הפגינו יחס סובלני כלפי היהודים ובמיוחד המגורשים. רוב המגורשים הגיעו לאלבניה דרך סלוניקי. כשהגיעו התיישבו בערי המסחר המרכזיות או ערי הנמל הגדולות כגון: וְלוֹרֶה, בְּרָאת, אֶלְבָּסַן, דוּרֶס, כולל מחוז קוסובו. עם תחילת התיישבותם נרשמו כסוחרים הבולטים בעסקי המלח בערים דורס וולורה. יש לציין כי יישוב הספרדים באלבניה החל בשגשוג כלכלי בו היו הקהילות עמוד התווך הפיננסי במדינה. בערים השונות הוקמו שווקים בהם סופקו רוב מוצרי המזון והבית בידיהם, או אף בחלק מהמקרים עמדו השווקים ברשות הרוכלים הספרדים בלבד. יחד עם הגעתם של הספרדים נבלעו בתוכם קהילות הרומניוטים המקומיים.

קהלי המגורשים באלבניה

אוכלוסיית המגורשים הורכבה מקהלים שונים נפרדים, ביניהם הקָסְטִילִיאַנִים, הקַטָלוֹנִים, הפורטוגזים, הסיציליאנים והפּוּלִים (מחבל פּוּלִיה שבדרום איטליה). יהודי דרום איטליה גם כן גורשו מארצם במקביל עם גירוש ספרד. הדבר קרה כיוון וחלקה הדרומי של איטליה כולל האיים סיציליה וסרדיניה נשלטו על-ידי האימפריה הספרדית בשנים אלה. בשנת 1520 דווחו ברשימות העות'מאניות כ- 609 בתי-אב יהודים ספרדים בעיר ולורה. כאשר לכל קהל בית כנסת ייחודי לו.

בזמן בו התושבים היהודים ובמיוחד מגורשי ספרד מילאו את ערי אלבניה, התושבים הנוצרים ברחו מהן כיוון וחששו מהתנכרות השלטונות המוסלמים, שהגבילו אותם במסחר ובעבודות חקלאיות בזויות. בעקבות כך, הנוצרים המקומיים בחרו להגר בעיקר לערי איטליה או קרואטיה השכנות. מצב זה הוביל לגידול האוכלוסייה היהודית ביחס לנוצרית. דבר שגרם לדומיננטיות מוחלטת של אוכלוסיית הספרדים בענייני המסחר בערים השונות. נטען כי בעיר ולורה היהודים מנו כשליש מאוכלוסיית העיר, ועסקו בסחר עם וינה, איסטנבול, פולין, ממלכת ונציה ועוד. שפת היהודים הייתה יוונית מעורבת במילים לטיניות וטורקיות.

כת שבתאי בן צבי באלבניה

בשנת 1673 הוגלה למדינה על-ידי הסולטן העות'מאני משיח השקר שבתי צבי יחד עם בני משפחתו וחלק מכת מאמיניו. בין אנשי הכת היו יהודים ספרדים רבים שנסחפו אחרי הכריזמטיות של צבי, שסחף אחריו את עולם הרוח היהודי בתקופת חייו ובעשרות השנים שאחרי. מְכַּת זו שהקים לאחר שהתאסלם, יצאה דת הדוֹנְמֶה הקיימת גם היום בערי טורקיה השונות. הדונמה היא דת דואלית המשלבת ריטואלים מוסלמים ויהודים קבליים. אביו של אבי האומה הטורקית המודרנית מוּסְטַפָא כָּאמְל אַטָאטוּרְק נולד באלבניה והשתייך לכת זו. לאחר מותו של שבתאי צבי, הייתה המדינה מקום התכנסות חשוב לשבתאים נוספים. המפורסם שבהם היה המנהיג רבי נחמיה חיון.

יהודי ספרד באלבניה תחת שלטון הטורקים

במהלך המלחמה בין העות'מאנים לממלכת ונציה בשנת 1685 ברחו רוב יהודי ולורה לעיר בראת. אלה מהם שנתפסו נלקחו בשבי. בשנים 1788-1822 הייתה המדינה תחת שלטונו של המושל הטורקי עלי פַּאשָה. במהלך תקופת כהונתו סבלו היהודים מקיפוח חברתי, סחיטות כספיות ואיומים. כתוצאה מכך החלו היהודים המקומיים להגר ליתר מחוזות הבלקן ואירופה, דבר שגרם להידלדלותן של הקהילות היהודיות. בחלוף השנים התאחדו הקהילות השונות לקהילה ספרדית אחת.

ערב מלחמת העולם הראשונה נחרב בית הכנסת האחרון במדינה שעמד על תילו בעיר ולורה. עם זאת לאחריו עדיין נותר יישוב ספרדי במדינה. ערב מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה כמה אלפים יחידים של פרטים. על אף שנשלטה המדינה בידי מדינות הציר, רשויותיה ותושביה התאחדו כדי להגן על כלל יהודייה מהגליה והעברה למחנות הריכוז במזרח אירופה.  אלבניה היא המדינה היחידה באירופה שמספר יהודייה לאחר המלחמה גדל יותר משהיה לפניה, בשל הגירת יהודים נוספים מהבלקן ומרכז אירופה אליה.

מאמרים נוספים אודות מגורשי ספרד בארצות השונות:

  1. דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו
  2. סיפורם של קהילות מגורשי ספרד בארה"ב
  3. יהודים בוכרים זכאים לדרכון פורטוגלי
  4. יהודי ונצואלה
  5. האם בעל דרכון אירופאי צריך ויזה לארה"ב?

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר ובכתיבת מאמר זה ומאמרים אחרים.

צרו קשר עם עורך דין לענייני הגירה בירושלים ובתל אביב

משרדנו מתמחה בענייני הגירה לישראל, ארה"ב, קנדה, בריטניה ופורטוגל. מאחורינו עומדות שנים של ניסיון והצלחה בענייני הגירה. אנו נוכל לעזור לכם להכיר את מלוא זכויותיכם בתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. לבדיקת זכאות עבור מועמדים לקבלת דרכון פורטוגלי התקשרו למספרים הבאים:

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top