Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי ספרד באוסטרליה – תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

Joshua Pex

איציק פ

ממליץ בחום!!
מרגע הפנייה סשה דאג שהכל יטופל הכי מהר שאפשר...
היה זמין כל הזמן בוואטסאפ (למרות שיצא שדי שיגעתי אותו).....
תודה רבה!!

יהודי ספרד באוסטרליה תרמו רבות לפיתוח חיי החברה, המסחר וכלכלה המקומיים. בזמן שהגיעו ראשוני המתיישבים הספרדים היהודים במאה ה- 19 הקימו בתי-עסק, בנקים, היכלי תרבות ואמנות אשר עומדים על תלם גם היום. בנוסף, נודעו מנהיגי הקהילה כנדבנים והוכרו על-ידי הרשויות כאישים אשר השפיעו ועזרו לקדם את המדינה הגדולה.

מאמר זה דן בזכויותיהם של יהודי אוסטרליה לקבל דרכון פורטוגלי. חשוב לציין שבאוסטרליה לא רק קהילות ספרד זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. זאת מכיוון וישנם אלפי יהודים אשכנזים צאצאים ליהודים ספרדים שיישבו את המדינה עוד מתחילת המאה ה- 19. משרדנו מסייע למשפחות מגורשי ספרד בתהליך קבלת דרכון פורטוגלי.

יהודי ספרד באוסטרליה – תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

הגירת יהודי ספרד ואשכנז לאוסטרליה

יהדות ספרד באוסטרליה קמה בתחילת המאה ה- 19 כאשר סוחרים בריטים ממוצא ספרדי הגיעו לאוסטרליה, על-מנת לפתח עסקי מסחר. הסוחרים הגיעו עם משפחותיהם והתיישבו בערי מלבורן, אֲדֶלֵייד, ויקטוריה וסידני ונחשבו כאמידים. בין שמות המשפחות הבולטים היו מֶנְדֶס דַה-קוֹסְטָה, מֶנְדוֹזָה, בְּלִיסַרְיוֹ, מונטיפיורי, מוֹקַטָה ועוד. התיישבות הספרדים נחשבה בעיניי הבריטים המקומיים כחשובה והכרחית עבור פיתוחו הכלכלי של המקום.

חשוב לדעת שאוסטרליה קיבלה את עצמאותה מבריטניה רק בשנת 1901, כך שעד אז שימשה הארץ כמושבה לאסירים בריטים. לפיכך, המוני יהודים אסירים הגיעו לאוסטרליה במאות ה- 18 וה- 19. בתוך קבוצות האסירים היו גם עשרות יהודים ספרדים. מסופר על חלק מהיהודים הספרדים כי לאחר ששוחררו מבית הסוהר חזרו ליהדותם על-ידי כך שמצאו בית אצל הקהילה היהודית הספרדית במקום.

יהודי ספרד באוסטרליה

הקהילה היהודית ספרדית הייתה קהילה בונה, יוזמת ופילנתרופית. עם השתלבותם באוסטרליה הקימו חברת משלוחים בין יבשתית, בתי-ספר ובתי-חולים ציבוריים בעיר אדלייד. ביניהם היו חברי פרלמנט בחבלי הארץ השונים כגון ויקטוריה, אוסטרליה הדרומית ווילס הדרומית. יוסף מונטיפיורי עמד כנשיאה הרשמי הראשון של הקהילה היהודית באוסטרליה שקמה בסידני בשנת 1832. יש לציין שמנהגי העדה הספרדית בזמן זה היו על-פי מנהג האשכנזים. בנוסף הקים יוסף מונטיפיורי יחד עם משקיעים מקומיים סניפי בנק אזוריים. אחיו יעקב מונטיפיורי עמד כאחד ממייסדי המחוז אוסטרליה הדרומית בשנת 1836. אח נוסף לבית מונטיפיורי היה אליעזר לוי שנחשב לאיש שייסד את קהילת יהדות אדלייד. בנוסף תרם מכספו עבור בניית ספריות וגלריות אומנות במקום. בשנתיים האחרונות לחייו כיהן אליעזר לוי מונטיפיורי כמנהל ראשי של הגלריה לאומנות במחוז וילס הדרומי.

אל הקהילה הספרדית באוסטרליה באמצע המאה ה- 19 הצטרפו יהודים מעיראק וטורקיה. אולם משנת 1901 – שנת עצמאותה של אוסטרליה עד שנות הארבעים של המאה העשרים ניתנה רשות כניסה למדינה רק עבור אירופאים לבנים. דבר זה הגביל מאוד את ההגירה היהודית מהמזרח התיכון. ידוע כי רק חמישה עשר יהודים טורקים הצליחו להיכנס לאוסטרליה במהלך תקופה זו מבין מאות רבות שניסו.

הגירת היהודים לאוסטרליה במאה ה-20

לאחר מלחמת העולם השנייה, הגיעו לאוסטרליה יהודים ספרדים ממצרים, עיראק, הודו (היו צאצאים ליהודים עיראקים), טורקיה ומדינות צפון אפריקה. בין קהל הספרדים תחילה הייתה הפרדה. המצרים שגדלו והתחנכו במצרים, נחשבו כאוכלוסייה מערבית או אירופאית יותר שדיברה צרפתית רהוטה, איטלקית ואנגלית. האוכלוסייה העיראקית נחשבה כאדוקה ביותר כיוון ושמרה על אורח חיים אורתודוקסי. הקהילה ההודית נחלקה לשתי קבוצות. אלה מכָּלְכּוּתָה (כיום קוֹלְקַטָה) ואלו מבּוֹמְבֵּי (כיום מוּמְבַּי). יהודי כלכותה אימצו את המנהגים הסורים ואילו יהודי בומבי נהגו על-פי העיראקים.

עם תהליך הקמתה של מדינת ישראל באמצע המאה ה- 20, החלו פרעות ורציחות במדינות ערב השכנות כמו מצרים, עיראק ומדינות אחרות. כתוצאה מפרעות אלו עזבו יהודי המקום את בתיהם וחלקם בחרו להגר לאוסטרליה. בשנות ה- 70 של המאה ה- 20 עמדה קהילת הספרדים על כ- 6,000 נפש. כיום על-פי הערכות עומדת הקהילה על 10,000 חברים מתוך קהילה יהודית בת 120,000 אנשים.

מאמרים נוספים אודות מגורשי ספרד וצאצאיהם במדינות השונות:

  1. דרכון אירופאי ליוצאי תימן
  2. אנוסי ספרד במקסיקו
  3. מגורשי ספרד בקולומביה
  4. הקשר הספרדי אצל יהודי ג'מייקה
  5. דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק
  6. קבלת אזרחות פורטוגל לבעל רישום פלילי
  7. האם בעל דרכון אירופאי צריך ויזה לארה"ב?

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה.

צרו קשר עם עורך דין דיני הגירה לפורטוגל:

משרדנו יכול לעזור לכם לדעת את ייחוס משפחתכם. אנו עומדים בקשרים עם גינאולוגים שיוכלו לעזור לכם לבדוק את אילן היוחסין במשפחתכם וכך לאמת קשר משפחתי ספרדי אצלכם. לידיעתכם, התנאים לקבלת דרכון פורטוגלי אינם מצריכים קשר ישיר עד למגורשי ספרד אלא עומדים על הקשר התרבותי של המועמד ומשפחתו למסורת הספרדית. נשמח לבצע בדיקת זכאות עבורכם. צרו קשר עם עורך דין בטלפונים הבאים:

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top