Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודי סופיה – דרכון פורטוגלי ליוצאי בולגריה

Jordan Levy-Bograd

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

המאמר נועד להבהיר את זכאותם של יהודי סופיה לדרכון פורטוגלי. הישוב היהודי בעיר סופיה שבבולגריה מתועד עוד מלפני 700 שנים, אולם התפרסם במיוחד בשלהי המאה ה-15, עם הגעתם של מגורשי ספרד לאזור. משום כך, אם אתם צאצאים ליהודים יוצאי סופיה אתם קרוב לוודאי זכאים לדרכון פורטוגלי.

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לפורטוגל, מתמחה בהוצאת אזרחויות זרות, כדוגמת אוסטרית, רומנית, בולגרית, ליטאית וכמובן פורטוגלית. במידה ויש לכם קשר לבולגריה אתם ככל הנראה זכאים לדרכון פורטוגלי או בולגרי. רצוי לבדוק את העניין עם עו"ד מומחה.

יהודי סופיה - דרכון פורטוגלי ליוצאי בולגריה

יהודי סופיה – דרכון פורטוגלי ליוצאי בולגריה

בחודש יולי של שנת 1492 הוכה העולם היהודי תדהמה, כאשר 150 אלף יהודים אולצו לעזוב את ספרד. המדינה הספרדית הייתה עד לאותו זמן אחד המרכזים הבולטים שסימלו קדמה, תרבות, ספרות והשכלה עולמית. חלק ניכר מאלו הושג בעזרתם של יהודי ספרד. עם זאת, בהחלטת צו הגירוש – "צו גרנדה", הוכרחו לעזוב את המדינה לאלתר.

גלים של מגורשים התפזרו בכל פינות הים התיכון. מאלו היו שהגיעו לחופי סלוניקי, איסטנבול, אדירנה ורגוזה שבקרואטיה, משם המשיכו רגלית עד שהגיעו לשטח בולגריה – העיר סופיה.

למרבה הצער, חמש שנים מאוחר יותר קרה גירוש נוסף, הפעם מפורטוגל. למעלה מ-100 אלף יהודים נוספים חויבו להשאיר את נכסיהם ולצאת מהמדינה הקתולית לצמיתות. מהללו הגיעו גם כן מאות משפחות להתגורר בסופיה.

ישוב היהודים בסופיה בזמן הגעתם של מגורשי ספרד

על חיי יהודי סופיה לא נכתב הרבה טרם הגעתם של מגורשי ספרד לעיר. הישוב הורכב ברובו מקהילות מקומיות עתיקות שנקראו רומניוטים. הללו דיברו בלשון יוונית-יהודית שנקראה יווניטיקה. מלבדם היו אלה קהילות יהודיות מצרפת, דרום גרמניה, צ'כיה והונגריה שהרכיבו את יהדות העיר.

בשנת 1494 הגיעו מגורשי ספרד לעיר. עם הגעתם הנהיגו את המסורות הספרדיות שהביאו מבית. עד מהרה נעשתה הקהילה לגוש היהודי הגדול והדומיננטי בסופיה. הקהילות השונות שהורכבו ברובן משאריות של פליטים מארצות אירופה השונות כנאמר, נטמעו תוך זמן קצר באוכלוסייה הספרדית, ואימצו צביון הלכה ותפילה בדומה ליהדות ספרד היוקרתית.

שמות משפחה ספרדיים כדוגמת אדרבי, אלמושנינו, אלפנדרי, אנג'ל ובז'רנו, בלטו בין יהודי העיר. הקהילה היטיבה להאדיר ולהנציח את שפת אבותיה, כאשר שמרה למעלה מ-400 שנים על ניב יהודי ייחודי המוכר כלדינו. ספרים, עלונים ודרשות היו מועלים ונישאים בגאווה בחוצות העיר ובתי מדרשיה של סופיה.

יהדות סופיה תחת שלטון העות'מאנים

במשך 350 שנים הייתה בולגריה כולה תחת שלטון עות'מאני. הסולטנים עשו חסד עם הנתינים היהודים, בשונה מנתינים נוצרים שטופלו ביד קשה. במרוצת הדורות ייחסו העות'מאנים את היהודים כבני ברית אמיתיים והעריצו אותם בשל אוריינותם ובקיאותם בתחומי המסחר, לימוד וספרות. משום כך, הורו לרשויות הכפופות להקפיד כי לא יהיה מחסור עבורם בכל תחום בו חפצו לעסוק, לסחור או להקים.

הנציבים הטורקיים בחרו להושיב את המגורשים במרכזי מסחר פוריים לעיתים תכופות. בסיבה זאת הגיעו גם לסופיה, שהייתה עיר בעלת צביון כלכלי חשוב. בעיר הקימו בתי עסק שייצאו סחורות לאזורי הבלקן השונים כמו רומניה, קרואטיה, מולדובה, טורקיה ועוד. במקרים לא מעטים, שפת המסחר הייתה לדינו.

מסופר כי לאורך המאות ה-16 וה-17, הפכו היהודים לגלגל שיניים מסחרי כה חשוב באזור הבלקן, עד כי ניהלו כמעט את כל פעילויות המסחר שנעשו בסופיה. מאיסטנבול דרך סלוניקי, בלגרד ובוקרשט, הובאו מוצרים וסחורות אשר היו מגיעים למרכולים המקומיים באמצעות תיווכם של יהודי סופיה.

עוד דבר יוצא דופן הייתה העובדה שבניגוד לשריעה האיסלאמית – שהגבילה את הזרים בכל הנוגע לרכישת אדמות איסלאמיות – העות'מאנים העניקו אדמות והתירו ליהודים לבנות בתי כנסת חדשים וגבוהים ללא הגבלה. בתי מדרש הוקמו והפיצו תורה באין מפריע. עיירות שלמות הוענקו ליהודים בעיר בהוראת הסולטנים לאורך השנים.

יהודי סופיה במאה ה-20 – דרכון פורטוגלי ליוצאי בולגריה

למעלה מ-25 אלף יהודים חיו בסופיה ערב מלחמת העולם השנייה. עם זאת, השואה במזרח אירופה לא גבתה מחיר כבד מיהודי העיר. זאת תודות להירתמות המדינה ותושביה הבולגרים, שנאבקו וסיכנו את נפשם בהצלתם של היהודים מפני מכונת ההשמדה ההיטלריסטית.

רובם כמעט המכריע של יהודי העיר היו צאצאים ליהודי ספרד. למרות זאת, בין היהודים המקומיים אפשר להיתקל בשמות בעלי גוון ממוצא הונגרי, איטלקי, צרפתי וגם אשכנזי. על אף האירוניה, אלו גם כן מעידים על שיוך ספרדי.

זה בגלל שכאשר הגיעו מגורשי ספרד בשנת 1494, הבדילו את ה"זרים" באמצעות כינויי זיקה לארצות מהם הגיעו. אולם, כנאמר האחרונים נטמעו באופן כמעט מיידי בקהילת הספרדים וקיבלו צביון ספרדי מלא לאורך הזמן. שמות משפחה כדוגמת פיזנטי, רומנו, פרנסיס, פרנקו, אשכנזי ועוד, הם בעצם שרידים המעידים על העבר. אולם, בחלוף הדורות איבדו את הקשר המקורי והסתפרדו באלפיהם.

צרו קשר – דרכון אירופאי ליוצאי בולגריה

מאות אלפי צאצאים בולגריים זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. זכאות לדרכון פורטוגלי נעשית בדרך כלל על פי מוצא מדינה, ואינה דורשת מהמועמד להגיש אילן יוחסין המגיע עד מגורשי ספרד. הדבר פשוט בהרבה עבור יוצאי בולגריה. למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם המשרד.

יהודי סופיה - דרכון פורטוגלי ליוצאי בולגריה

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top