Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודים ספרדים בדרום אפריקה – דרכון פורטוגלי

Joshua Pex

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס, אופיר, זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

יהודים ספרדים בדרום אפריקה הגיעו לאזור בראשונה בשנות ה- 20 של המאה העשרים, בעיקר מרודוס. הקהילה היהודית הייתה מעורבת באופן ישיר בפיתוחה הכלכלי של העיר קייפטאון. בנוסף, נטעה הקהילה את שורשי התרבות היהודית-ספרדית בה נטמעו יהודי ארצות המזרח, שהיגרו לדרום אפריקה בתחילת שנות השבעים ועד היום.

במידה ואתם אזרחים דרום אפריקאים, גם ממוצא אשכנזי; יש סיכוי רב שגם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי. זאת מכיוון ובמשך השנים נטמעו מאות ואלפי יהודים מרודוס עם יהודים אשכנזים שחיו לצידם. כיום לאחר עשרות שנים של חיבור בין העדות ישנם אלפי צאצאים אשכנזים אשר חולקים עבר ספרדי. משרדנו מסייע למשפחות מגורשי ספרד לקבל דרכון ספרדי או פורטוגלי.

יהודים ספרדים בדרום אפריקה – דרכון פורטוגלי

יהודי ספרד ברודוס וההגירה לדרום אפריקה

בתחילת המאה ה- 20 היה האי רודוס משכנם של כ- 5,000 משפחות יהודיות. המשפחות היו מרקע ספרדי שאבותיהם גורשו מספרד 400 שנים קודם לכן. בשנת 1912 פלשה איטליה לאי ועם כיבושו החלו תושבי האי, כולל היהודים, לסבול מתנאים חברתיים-כלכליים מגבילים. כתוצאה מכך, החליטו משפחות רבות לנסות את מזלן במרכז ודרום היבשת האפריקאית או ארצות הברית.

אלה מיהודי רודוס שבחרו להגר לאפריקה, הגיעו תחילה לעיר הנמל בֵּירָה שבמוזמביק. מוזמביק נשלטה בידי פורטוגל בתחילת המאה ה- 20, מה שהקל על יוצאי אירופה להיכנס לאפריקה דרכה. משדרכו קהילות רודוס בעיר בֵּירָה, נכנסו לתוך היבשת האפריקאית באופן חופשי. תחילה התיישבו בקונגו הבלגית ובזימבבואה הבריטית (רוֹדֶזְיָה בעברה) שם עסקו בתעשיית הטבק, בקר, ביגוד, ריהוט, עסקי-המלונאות, עיתונות ועוד. הבריטים והבלגים פתחו את שעריהם בפני היהודים הספרדים שהיו בעלי מסחר ומתווכים ברובם. בנוסף, מסופר על קומץ יהודים מרודוס שהגיעו בעת זו גם לעיר קייפטאון שבדרום אפריקה הבריטית ובנו בה מסד יהודי.

יהודים ספרדים בדרום אפריקה

לקראת סוף שנות ה- 20 החלו להדרים יהודים ספרדים נוספים מזימבבואה וקונגו אל קייפטאון. אלו היו אמידים ועזרו להקים קהילה ספרדית מבוססת במקום. השפות המדוברות בקרב הקהילה היו לדינו, טורקית, איטלקית, ואילו האנגלית שימשה כשפה משנית ביניהם. הקהילה חיה בצוותא והרמוניה עם קהילות האשכנזים שהגיעו על סף המאה ה- 19 מגרמניה, בריטניה ומזרח אירופה. בשנת 1930 מנתה יהדות דרום אפריקה כאלף וחמש מאות נפשות, כאשר קהילת רודוס עומדת על כמעט 500 חברים.

במשך שנותיה הראשונות בקייפטאון נשענה קהילת רודוס על פסיקותיהם של רבני יוון. אולם מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי יוון שבאה בעקבותיה, הביאה לסוף הקשר בין הקבוצות לאחר כמעט שני עשורים. מסיבה זו, החלה הקהילה בקייפטאון להישען על רבנים מקומיים. במשך הזמן הקימה הקהילה בית מטבחיים, מקווה, בתי ספר ובית כנסת שעזרו לה לשמור על צביונה הספרדי לאורך השנים. יוהנסבורג הייתה עיר נוספת אליה הגיעו קהילות רודוס מעט יותר מאוחר. בשני הערים עודדו ותמכו הקהילות את הציונות.

לאורך הזמן נטמעו חברי הקהילה הספרדית בקהילה האשכנזית שעלתה עליה עם השנים במספרה. חלק מחברי הקהילה היגרו לישראל ולמקומות נוספים. כיום הקהילה הספרדית בדרום אפריקה מורכבת ברובה מהגירות ישראליות שהחלו בשנות השבעים ונמשכו עד לשנות התשעים בעיקרן אך גם לאחר מכן. בקייפטאון ישנו בית כנסת ספרדי מפואר אשר משמש את הקהילה הספרדית הקטנה.

מאמרי מידע נוספים על קהילות יהודי ספרד בארצות השונות:

  1. דרכון אירופאי ליוצאי איראן
  2. קהילות ספרד בתימן
  3. סיפורם של מגורשי ואנוסי ספרד במקסיקו
  4. יישובם של מגורשי ספרד בג'מייקה
  5. יהדות בוכרה – זכאות לאזרחות פורטוגלית
  6. דרכון פורטוגלי ליהודי אוסטרליה
  7. הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על תרומתו במחקר וכתיבת המאמר.

עורך דין בנושא הגירה בירושלים ותל אביב – דרכון פורטוגל

משרדנו בירושלים ובאזור המרכז מתמחה בענייני הגירה למדינות אירופה כולל ארצות הברית וקנדה. אם יש בידכם עדויות, שם משפחה או קשר ספרדי דתי המציין כי אתם צאצאים למגורשי ספרד, צרו עמנו קשר על מנת שנוכל לוודא עבורכם את זיקתכם הספרדית. לבדיקת זכאות עבור הוצאת דרכון פורטוגלי חייגו:

יהודים ספרדים בדרום אפריקה – דרכון פורטוגלי

: 03-3724722

        055-9781688

 : of[email protected]

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top