דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודים מרוקאים זכאים לדרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

שיירים למשפחה ממרוקו? ככל הנראה, כמו מאות אלפי מרוקאים אחרים בישראל ומסביב לעולם, גם אתם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. מדוע? הגירוש המסיבי שחל על יהודי ספרד הוביל לכך שבין רבע לשליש מהמגורשים חצו את הים והגיעו למרוקו השכנה. זאת הסיבה שכיום רובם המכריע של יוצאי מרוקו זכאים לאזרחות פורטוגלית.

משרד עו"ד דרכון פורטוגלי פועל באופן יומיומי אל מול הקהילה היהודית בפורטוגל שאחראית על הנפקת מכתב ההמלצה למועמדים. לאורך השנים פיתחנו שיטות אשר על פיהן אנו יודעים לסווג מועמדים כבר בשלב הראשוני כזכאים או לא.

יהודים מרוקאים זכאים לדרכון פורטוגלי

זכאות לדרכון פורטוגלי אצל יהודי מרוקו

בשנת 1492 גורשו כ-150 אלף יהודים מספרד, חלק נכבד מאלה היגרו לשכנה פורטוגל והמציאו עצמם מחדש. אולם, חמש שנים מאוחר יותר גורשו גם מפורטוגל כ-100 אלף יהודים, שרובם היו בעלי מוצא ספרדי ומצאו מקלט בארצות הסובבות את הים התיכון ובייחוד מדינות האיסלאם. מדינות אשר התירו להם להיכנס באופן חופשי להבדיל ממדינות אירופה שסגרו את שעריהן לא אחת.

בערך כרבע מהמגורשים הספרדים החליטו להדרים ולהגיע למרוקו, היכן שהתקיימה אחווה בין דתית וחופש הפולחן הותר ליהודים ונוצרים. הערכות לגבי מספר היהודים שהחליטו להגיע למרוקו נעות בין 20-40 אלף איש. גל הגירה עצום בקנה המידה היחסי של אותן שנים.

תחילה הגיעו לערי החוף שבצפון מרוקו, שם לעיתים הקימו קהילות יהודיות מאפס. כאן המדובר הוא על ערים כדוגמת תטואן, לאראצ'ה, ארזילה, טנג'יר, סאוטה, גיברלטר ועוד. לאחר מכן המשיכו לערי הפנים כדוגמת מקנס, מרקש, שאפשוואן ובייחוד פס. בעיר האחרונה הוקם מוסד ספרדי רחב היקף ובעל יוקרה שהתפרסם בעקבות התקנות שהותקנו בו – תקנות פס. אלה היו התקנות שהגדירו מחדש את פני המסורות הספרדית בקרב יהדות מרוקו כולה.

כיום הקהילה המרוקאית באופן בלעדי מוכרת כעדה הזכאית ביותר לדרכון הפורטוגלי. זאת כיוון ושימרה במשך השנים את המסורות הדתיות כמו גם מנהגי הפולקלור בצורה הקרובה ביותר ליהדות האותנטית מספרד. אלמנטים אלה מתבטאים בביגוד ספרדי אותנטי מתקופת הרנסנס, מאכלים, שפה (חכיתיה) בחלק מהמקרים, סידור ושמות משפחה ספרדיים מובהקים מהתקופה המוסלמית והנוצרית של ספרד. ניתן לקרוא עוד על כך במאמר זה.

יהודים מרוקאים זכאים לדרכון פורטוגלי

שמות משפחה זכאים לאזרחות פורטוגלית

שמות משפחה כדוגמת אבוהב, קארו, וידאל, אברבנאל, בן שושן, קסטרו, נחמיאס, ספורטה, קלדרון, זוארץ, זיתוני, מויאל ועוד מעידים על עבר ספרדי. תוכלו לקרוא במאמר המצורף שמות משפחה נוספים שמקורם בספרד. אולם, בנוגע ליהדות מרוקו, גם העובדה שאינכם נושאים בשם משפחה ספרדי מובהק עדיין מעיד כי אתם זכאים אקסקלוסיביים. זאת בשל העירוב של הקהילה המקומית עם הספרדים לאורך הזמן.

להבדיל מקהילות יהודיות אחרות שבחלקן התאמצו להשאיר את המסורות הקדומות שלהן כאשר הגיעו מגורשי ספרד לארצותיהן, כמו חלק מיהדות סוריה וטוניסיה (דמשק, ג'רבה וכו') למשל. בין ערי מרוקו לא הייתה קהילה ששימרה את המסורות המרוקאיות האסליות העתיקות לאחר שהגיעה אליה הקהילה הספרדית הגדולה מספרד ופורטוגל. זאת משום מספרה הרב של הקהילה הספרדית ששטפה את ערי מרוקו ובלעה את קהילות התושבים.

זאת הסיבה שכיום ידועה הקהילה המרוקאית באופן בלעדי כספרדית ואין זה משנה אם אתם מצפון המדינה, דרומה ואילך. כנאמר, צאצאי המגורשים לאורך 450 השנים שחיו במרוקו טרם עלו לישראל או היגרו לצרפת וצפון אמריקה, הגיעו כמעט לכל עיר אפשרית במרוקו. כאן הכוונה גם לערי הדרום שהיו לא פעם מבודדות מהישוב העירוני בצפון ומרכז המדינה לאורך מאות שנים. אולם, לאורך הדורות הגיעו אליה יהודים מערי הצפון וכך העירוב התרחש גם בהן. זאת ניתן לראות כיום על פי שמות משפה ספרדיים מובהקים שקיימים בין יוצאי ערים אלה.

זאת הסיבה שבגינה כיום יהדות מרוקו ככלל מוכרת בעיניי הסמכויות הפורטוגליות כזכאית הבולטת. ברוב המקרים הוכחת הקשר הספרדי לא מסובכת. עבור יוצאי מרוקו נדרש למלא טופס עץ המשפחה פשוט של בין 3-5 דורות. הטופס מראה מי היו הוריו וסביו של המועמד. יחד עם זאת יש להציג מסמך רשמי המאשר שהמשפחה עלתה ממרוקו. מדובר על טופס פשוט שכל אזרח ישראלי יכול להנפיק ממשרד הפנים הקרוב לביתו.

הוצאת אזרחות פורטוגלית עבור יהודים מרוקאים זכאים לדרכון פורטוגלי

אם הוריכם או הסבים שלכם עלו ממרוקו באפשרותכם להגיש בקשה להוצאת אזרחות פורטוגלית. ניתן לערוך בדיקת זכאות מהירה בשיחה עם מומחינו. אנו נוכל גם להבהיר לכם אודות התהליך, זמני ההמתנה וכד'.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה