Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהודים מפורסמים ממוצא ספרדי או פורטוגלי – תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

המאמר יסקור את תולדות מספר יהודים מפורסמים ממוצא ספרדי או פורטוגלי במדינות העולם. יהודי ספרד וצאצאיהם, על פי חתן פרס ישראל, הפרופסור ירמיהו יובל, "אחראים על שורה ארוכה של אירועים עולמיים הרי משמעות, כגון: החילוניות, הזהות המערבית המודרנית, תהליך התפתחות הרומן המערבי, הגלובליזציה, הקפיטליזם ואף הבורגנות". המאמר יציג מספר בני ישראל מפורסמים ממוצא ספרדי ופורטוגלי, אשר השפיעו באופן ניכר על המדינה בא חיו בעבר, או אפילו משפיעים גם עלינו בהווה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום ההגירה, רילוקיישן ורכישת אזרחות זרה. משרדנו מסייע בקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאים של מגורשי ספרד החיים בישראל או בארצות רחוקות. אנו יכולים לבדוק בשבילכם אם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית בזכות שיוך למשפחות המגורשים או האנוסים הספרדים / פורטוגלים. זאת על-ידי בדיקה פשוטה של חוקר שורשים.

מגורשי ספרד – רקע כללי

למעלה מחמש מאות שנים עברו מאז גורשו יהודי ספרד ופורטוגל מהאי האיברי בסוף המאה ה- 15. גירוש ספרד באופן מפליא, חל רק שלושה חודשים טרם גילו הקונקיסטדורים הספרדים את יבשת אמריקה.

לאחר גילוי היבשת, כבר הבינו הכובשים הספרדים כיצד לנווט את ספינותיהם באוקיינוסים בכדי להקיף את העולם, ויחד עם זאת גם לשרטט אותו ואת היבשות הפזורות בו על מפות ברורות.

היהודים הספרדים והפורטוגלים מנו בערך כ- 200,000 נפשות בזמן הגירושים. אלו היו אובדי עצות ונעו הנה והנה במטרה למצוא קהילות יהודיות כדי לשבת לצדן. משום כך התפרסו במשך הזמן על שטחים עצומים. ממרוקו ועד הודו, ומתימן ועד בריטניה. זאת יחד עם ארצות כמו: פולין, איראן, אוזבקיסטן (בוכרה), אוקראינה, עיראק ועוד.

עם פתיחת עידן התגליות בשנת 1492, החלו המוני יהודים ספרדים ופורטוגלים להגר גם לעבר שטחי אמריקה. אלו היו בעלי אמצעים כלכליים גבוהים וקשרי מסחר נרחבים. לצידם היו גם המוני אנוסים (יהודים שהתנצרו בעל כורחם) ספרדים אשר חיפשו בית חם יותר לחיות בו, מאשר המדינה הספרדית הקנאית של ימי הביניים. כך הגיעו לארצות כגון מקסיקו, ג'מייקה, ברזיל, פרו, ארגנטינה, ארצות-הברית, קנדה וכן גם למדינות אירופאיות כבריטניה, הולנד, צרפת וכו'.

במשך הזמן התאקלמו היהודים הספרדים בארצות אליהן הגיעו ושמם יצא למרחוק. ביניהם היו סוחרים מצליחים, סופרים, כלכלנים, פילוסופים, אנשי עסקים, רופאים, אדריכלים מפורסמים או אפילו רבנים בעלי תושייה וחכמה.

בחרנו להציג בפניכם רשימה של חמישים צאצאים יהודים ספרדים מפורסמים, אשר מבחינתנו נחשבים אנשים משפיעים, שתרמו תרומה חשובה בתחומים הרבים בהם עסקו.מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגלי

יהודים מפורסמים ממוצא ספרדי ופורטוגלי שתמצאו בספרי ההיסטוריה

 • ברוך שפינוזה  

  (1677-1632) – פילוסוף הולנדי ממוצא פורטוגזי. אחד מההוגים המוקדמים שבישרו את רעיון עידן הנאורות, ועם זאת גם אחד המבקרים הראשונים של תחום ביקורת המקרא המודרנית. נחשב כ"אבן-הפינה" של תקופת תור הזהב ההולנדי בזכות רעיונותיו המהפכניים והעמוקים אודות העולם ותפיסת האל. רעיונותיו הושפעו מהזרם הרציונליסטי שהיה שכיח באירופה באותו הזמן, והצביעו על תפיסת עולם מאוחדת הוליסטית, המורכבת מאינטליגנציית האל שמתגלה על ידי תופעות הטבע ותהליכיו.

 • בנימין זאב הרצל

  (1904-1860) – עיתונאי הונגרי, פעיל-פוליטי וכותב.  נחשב אבי התנועה הציונית המודרנית. הרצל הקים את ההסתדרות הציונית ודאג להבטיח הגירה יהודית לארץ ישראל במאמץ ליצור מדינה יהודית. נחשב חוזה מדינת ישראל.

 • משה מונטפיורי

  (1885-1784) – בעל הון בריטי, בנקאי ונדבן. כיהן בתפקיד השריף של לונדון ובנוסף תרם סכומי כסף גדולים על מנת לקדם את התעשייה, החינוך והבריאות בין יהודי המזרח התיכון. כמו כן, בנה את השכונה היהודית הראשונה – "משכנות שאננים", שעמדה מחוץ לחומת העיר העתיקה.

 • מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגליקרל מרקס

  (1883-1818) – כלכלן גרמני, פילוסוף, סוציולוג, היסטוריון, עיתונאי ומהפכן סוציאליסטי. נחשב כאבי תאוריית שיטת הממשל הקומוניסטית, אשר השפיעה רבות על מדינות העולם במהלך המאה ה- 20 ועד עצם היום הזה. בנוסף, נהג לכתוב מסות על התקדמות החברה תחת הסוציאליזם. רעיונותיו משמשים השראה לתנועות מרקסיסטיות במדינות רבות ונלמדים עד היום באוניברסיטאות העולם.

 • דוד ריקרדו

  (1772-1823) – כלכלן בריטי ממוצא פורטוגזי. ידוע כאחד מארבעת הכלכלנים הקלאסיים המשפיעים ביותר, יחד עם אדם סמית, תומס מַלתוּס וג'יימס מיל.

 • יהודה אלקלעי

  (1878-1798) – יליד סרייבו בירת בוסניה. נחשב כאחד ממבשרי הציונות המודרנית יחד עם הרצל. בהיותו מכהן כמחנך וחזן הקהילה היהודית בעיר סֶמְלִין (כיום זֵמוּן) שבסרביה, החל לכתוב את חיבורו "מנחת יהודה". הספר עוסק בקשר לכתבי היסוד של הציונות הדתית. שמעון לייב הרצל, יהודי הונגרי אשר היה שמש זמני בבית הכנסת בסמלין, הושפע רבות מתיאוריו של אלקלעי, שדיברו על תהליך גאולת העם היהודי דרך אמצעים התנדבותיים בארץ הקודש. זה ביקש מבנו יעקב הרצל שהיה איש עסקים הונגרי, להדפיס את ספרו של יהודה אלקלעי. בנימין זאב הרצל – בנו של יעקב הרצל, הושפע מרעיונות הספר, שמשכו אותו ליזום את חזון המדינה היהודית, שהייתה בבואה של רעיונותיו של אלקלעי.

 • תרזה מקַרְטָחֵנָה

  (1425-?) – סופרת ספרדייה, נזירה נוצרייה ובת למשפחת מומרים מפורסמת (המשפיעה והחזקה בספרד). ידוע כי הייתה נכדתו של פבלו דה סנטה מריה – המומר הראשון במשפחה (מפורסם יותר כרבי שלמה הלוי אשר שימש כרבה של העיר בּוּרְגוֹס). כאשה, נמנית כמשוררת הספרדייה הראשונה, ועם זאת נחשבת גם כפמיניסטית הספרדייה הראשונה. הדגישה בכתביה כי חובה ללמד קרוא וכתוב גם נשים, באותו האופן שמלמדים גברים. בנוסף, טענה כי נשים הן רוחניות יותר ובעלות כוח פנימי נעלה מזה של הגברים, שעסוקים בלחימה זה עם זה. כן סירבה לטענה השכיחה באותו הזמן, כי נשים הן מין נחות או חלש, והסבירה שטענה זו נובעת אך ורק ממסורות קלוקלות. רעיונותיה הפמיניסטיים חלחלו בקרב האריסטוקרטיה האירופאית בשנים שאחרי מותה.

 • מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגליבנג'מין ד'יזראלי

  (1884-1804) – פוליטיקאי בריטי ממוצא ספרדי אשר כיהן פעמיים כראש ממשלת הממלכה הבריטית המאוחדת. נהג לכתוב רומנים וסיפורת גם בהיותו ראש ממשלה. ספריו נקראים גם היום. כמו כן, פעל רבות למען הקמתה של המפלגה הקונסרבטיבית המודרנית, אשר עומדת עד היום ומשמשת כמפלגה העתיקה בממלכה.

 • ז'אק דרידה

  (2004-1930) – פילוסוף ממוצא אלג'יראי-ספרדי שהתגורר בצרפת. איש אשכולות ובעל ידע עתיר, אשר השפיע באופן ניכר על תחומי מדעי-הרוח והחברה, וכן בדרך בה אנו רואים אותם כיום. בנוסף כתב חיבורים אודות אנתרופולוגיה, ספרות, משפט, היסטוריה, בלשנות, פסיכולוגיה, פוליטיקה ועוד. כתביו נלמדים כיום באוניברסיטאות אירופה ודרום אמריקה.

 • אֲמָטוּס לוּזִיטַנוּס

  (1568-1511) – רופא פורטוגלי ראוי לציון וצאצא למשפחת אנוסים. נחשב כנראה לגדול הרופאים שפעלו במאה ה- 16, הרבה תודות לגילויו אודות שסתומי הלב ופעילותם, אשר מעט מאוחר יותר הובילו אותו לגילוי מחזור הדם. לוזיטנוס היה ידוע כפּוֹלִיגְלוֹט (דובר מגוון שפות) ששלט בשפות שונות כגון: פורטוגזית, ספרדית, יוונית, לטינית, עברית, ערבית, איטלקית, צרפתית וגרמנית. נקרא עבור שירותיו על ידי מלכי ונציה, פולין, אצילי האימפריה העות'מאנית רוזני ארצות השפלה, האפיפיור ועוד.

 • מועמר קדאפי

  (2011-1942) – לוּבי אשר היה צאצא לשבט הבדואי קַדָאדְפָה. על-פי מקורות יהודיים-ישראלים ולובים הייתה אמו של קדאפי – "עאישה", צאצאית של יהודייה ספרדייה. לפי המסופר, כאשר הייתה אמהּ של עאישה נערה, התחתנה עם יהודי. אולם החליטה לברוח ממנו לאחר שנהג בה בחומרה. בגיל 18 "נחטפה" על ידי סבו של קדאפי חַמֵד שהשיא אותה לבנו מוחמד.

מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגלי

 • משפחת מנדס בנבנישתי 

  משפחה ספרדית מפורסמת בת למעלה מאלף שנים. ייחוס המשפחה חוזר עד לראשי גולה בבליים כרב שֶׁשֶׁת ורב חִסְדָא. על-פי המסופר לפני כאלף שנים החליטו אבות המשפחה להגר מחבל פרובנס לברצלונה. בברצלונה תודות לקשריהם ומעמדם הגבוהה, עזרו בהקמת נסיכות אראגון בתחילת המאה ה- 11 וכן נסיכות ברצלונה בסוף אותה המאה. בין יוצאי חלציי המשפחה היו הבנקאים המפורסמים פרנסיסקו ודִיוֹגוֹ מנדס בנבנישתי. אלה היו מנהלים של חברת סחר רבת עוצמה ובנק בעל שם עולמי אשר סוכניו פעלו באירופה ואזור הים התיכון. לאחר מות האח פרנסיסקו, החליפה אותו אשתו המכונה "דונה גרציה" בעסקיו. נאמר כי בזמנה נחשבה לאישה העשירה בתבל.

 • דניאל מנדוזה

  (1836-1764) – היה מתאגרף בריטי אגדי ממוצא ספרדי. כיהן כאלוף האי הבריטי במשך ארבע שנים רצופות שבין 1795-1792. נחשב כאמן איגרוף של זמנו, וכן התפרסם גם כאינטליגנט שפיתח אסטרטגיית הגנה שהתעלתה כמה רמות על זו של בני דורו. נמנה כאחד מהחלוצים שעזרו לפתח את שיטת "ההגנה-העצמית" שאותה תיאר בספרו "אמנות האגרוף". נאמר כי כאשר הפך מנדוזה לגיבור לונדוני מוערץ בשלהי המאה ה- 18, באופן מפליא הרים את קרנם של יהודי לונדון, שבאותה תקופה סבלו מאנטישמיות חמורה.

 • מישל דה מונטיין

  (1592-1533) – צרפתי בן לאם ספרדייה אנוסה. נחשב כאחד מהוגי הדעות הבולטים והמשפיעים של תקופת הרנסנס הצרפתי. יחד עם זאת שימש כמשפטן, פוליטיקאי, הומניסט ומחברם של מסות רבות. על אף שלא היה מדען, התרגל לערוך תצפיות בנושא פסיכולוגיה. מחשבותיו ורעיונותיו כיסו נושאים כגון סיבת הפחד הקיימת אצל האדם, המוטיבציה, השמחה, החוויה, הפעולה וחינוך הילדים. רעיונותיו נחשבים כמודרנים ומשכילים בזכות כך שסירב להכיר בספרים הישנים כאוטוריטה לחינוך ילדים, וטען בכתביו כי יש לחנך את הילד לפי המידע וההכרה אודותיו.

 • רבי יצחק לוריא – האר"י  

  (1572-1534) – נחשב כאבי הקבלה המוכרת, הקרויה גם "הקבלה הלוריאנית". זה, עיצב את עולם הקבלה כאשר חי בצפת של המאה ה- 16, יחד עם תלמידיו שכונו "גורי האר"י". מנקודת מבטו ראה את העולם כגְנוֹסְטִי – זאת אומרת, מחביא את זהותו האלוהית בתוך עולם גשמי טמא. לפיו, על האדם לעסוק ברזי התורה וכך להכיר את מציאות הבורא ולטפס באופן רוחני אל עולמו הנשגב. רק כך האמין, על ידי חיים של פרישות וסגפנות יזכה האדם לחיי נצח וטוהר.

 • שמואל צרפתי

  (1866-1813) – רופא הולנדי בעל שורשים ספרדים-פורטוגלים. הוכר גם כנדבן ידוע, כימאי ואיש עסקים מצליח. לאחר שעסק במקצוע הרפואה במשך שנים וכאב את מצב מטופליו ההולנדים, שסבלו עקב זוהמה וחוסר היגיינה ששררו ברחובות הולנד באותה התקופה, החליט להקים מוסדות בריאות לציבור. מוסדות החינוך שהקים הקנו לתושבי הולנד הנצרכים ידע במטרה לשפר את איכות חייהם על ידי היגיינה פשוטה. בנוסף, יזם את מפעל ייצור הלחם הראשון בהולנד. כיום נחשב שמואל צרפתי גם כמתכנן הראשי של העיר אמסטרדם, ולזכרו הוקם בבירה ההולנדית פארק-צרפתי, אשר בלבו קיים פסל של שמואל צרפתי. בעיר ישנו גם רחוב הקרוי על שמו.

 • יובל נח הררי

  (1976-) – היסטוריון ישראלי ופרופסור בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. מחברם של רבי מכר כגון – "קיצור תולדות האנושות", "ההיסטוריה של המחר" ועוד. ספריו תורגמו למעל 60 שפות ובנוסף נקנו בכמות העולה על 20 מיליון עותקים. כמו כן, כתביו בוחנים את מציאות הרצון החופשי, המצפון והאינטליגנציה הקיימים באדם.

 • מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגלירבי משה בן מימון

  (1204-1138) – אולי הדמות היהודית התורנית המפוארת והנחשבת ביותר באלף השנים האחרונות ומעבר. הרמב"ם הוא גדול הפוסקים היהודים, כמו גם הרופא היהודי המפורסם ביותר. מוכר בגויים כאיש אשכולות אדיר ופילוסוף אשר החזיק במשנה פילוסופית אריסטוטלית רציונליסטית. זה בנוסף על היותו חוקר רעב לידע שהתעניין באסטרונומיה, תיאולוגיה, מתמטיקה ומדע. דמות תבליטו חקוקה בבית הנבחרים האמריקאי בתור אחד מעשרים ושלושה המחוקקים הגדולים בהיסטוריה.

 • סִילְבִיוֹ סַנְטוֹס

  (1930-) – שם במה לשם סניור אברבנאל. מיליארדר ברזילאי, טייקון מדיה, מגיש ויזם בעל מוצא ספרדי מסלוניקי. בבעלותו רשת הטלוויזיה השנייה בגודלה בברזיל, כמו גם חברות טלוויזיה, קוסמטיקה ועוד. על-פי מגזין פורבס נחשב לברזילאי המפורסם ביותר.

 • חיים סולומון

  (1785-1740) – איש עסקים אמריקאיפולני ממוצא ספרדי המוכר כ"מממן המהפכה האמריקאית". התפרסם כבְּרוֹקֵר (סוכן בורסה) העיקרי אשר דאג לכלכל את הצבא הקונטיננטלי, בראשות ג'ורג וושינגטון, נשיא ארה"ב ה-1, בזמן מלחמת העצמאות האמריקאית נגד הבריטים, אשר התרחשה בין 1783-1775.

עוד מפורסמים יהודים ממוצא ספרדי או פורטוגלי

הזמר אנריקו מסיאס, עו"ד המפורסם אלן דרשוביץ', זוכה פרס נובל לפיזיקה סרז' הרוש, הפילוסוף אלן דֵה-בּוֹטוֹן, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הראפר שון פול, שחקן הכדורסל עומרי כספי, הקומיקאי ג'רי סיינפלד, זוכה פרס נובל לשלום רנה קסין, שחקן הטניס האמריקאי האגדי ויקטור סֵיישָס, שופט בית-המשפט האמריקאי העליון לשעבר בנג'מין קרדוסו, פוסק ההלכה המפורסם רבי יוסף קארו, הדיפלומט היהודי המפורסם בן המאה ה- 17 מנשה בן ישראל.

יחד איתם זוכה פרס נובל לספרות אליאס קַנֵטִי, הכנר ומומחה המוסיקה האמריקאי פליקס גַלִימִיר, השחמטאי המפורסם יוזף פְּלַאץ, הפילוסוף אוריאל דה-קוסטה, נשיאה החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון, הרופא, הסופר והדיפלומט הגרמני פרידריך וולף, זוכה פרס נובל לרפואה ברוך בנאסרף, מתורגמנו של כריסטופר קולומבוס במסעו לאמריקה לואיס דֵה טוֹרֵס, השחקנית ג'סיקה אלבה, הסופרת אמה לַזָרוּס, אבי האומה הטורקית המודרנית מוסטפא כמאל אטאטורק, הרופא ורבהּ של קהילת הספרדים במנצ'סטר מוריס גאגין, הכותב פרימו לוי, היוצר והמוסיקאי דוד גואטה, הסופר סימון סבאג מונטיפיורי, רופאה האישי של המלכה אליזבת הראשונה רודריגו לופז ועוד רבים וטובים.

למאמר המקיף על הוצאת אזרחות פורטוגלית – לחצו כאן.

סיבת כתיבת המאמר – שמות משפחה של זכאים לדרכון פורטוגל

המאמר נועד לספק מידע אודות יהודים מפורסמים ממוצא ספרדי שחיו והשפיעו על העולם בו אנו חיים. יחד עם זאת, למאמר ישנה מטרה נוספת, והיא להביא לידי הכרה ציבורית שמות משפחה אשר לא תמיד מזוהים כספרדים, או אפילו מזוהים כאשכנזים או לא יהודים כלל. על-פי הנחות המבוססות על שיקול דעת, קיימים בעולם כ- 100 מיליון צאצאים של יהודים ספרדים או פורטוגלים. נשמח לבצע בדיקה עבורכם אם יש אצלכם קשר משפחתי ספרדי וכך לעזור לכם לדעת אם אתם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

צור קשר עם עורך דין לענייני פורטוגל

במשרדנו ישנה פרקטיקה מפותחת ומקצועית בכל הנוגע לענייני הוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאים מגורשי ספרד ופורטוגל. במידה ואתם חושבים כי אתם זכאים, צרו עמנו קשר ונשמח לעזור לכם לדעת אם אתם זכאים. זאת על ידי בדיקה פשוטה וקצרה של חוקר שורשים.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top