Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות פורטוגלית – יהודים מפורסמים בעלי מוצא ספרדי

Jordan Levy-Bograd

KitePride International

ממליצים בחום ! שירות וחם ומקצועי אמין ומהיר. תודה שאתם עומדים לצידינו 🙏

חמש מאות שנים עברו מאותה תקופה מפוארת שכונתה תור הזהב של יהודי ספרד ופורטוגל ומפח הנפש האדיר שגרמו הגירושים משתי המדינות. כיום מכירה ממשלת פורטוגל בזוועות שגרמה ליהודייה ומעניקה לצאצאי המגורשים דרכון פורטוגלי אירופאי. במאמר זה נציג מספר אישים יהודים שהתפרסמו תודות להצטיינות במקצועות בהם עסקו כאשר חיו באי האיברי.

משרדינו מתמחים בתחום ההגירה לארה"ב, אירופה וישראל. לרשותנו מערך מקצועי העומד בקשר יומיומי עם הקהילה היהודית בפורטוגל אשר מספקת את מכתב ההמלצה למועמדים. מכתב זה מהווה אישור רשמי לזכאות המועמדים לקבלת הדרכון הפורטוגלי, ולמעשה השלב הראשון אותו מתבקשים הפונים לעבור על מנת להיכנס לשלב ההמתנה לאזרחות הפורטוגלית.

הוצאת אזרחות פורטוגלית – יהודים מפורסמים ממוצא ספרדי

רקע היסטורי

בתחילת המאה ה-8 לספירה, פלשו צבאות הערבים לספרד הנוצרית ובהדרגה החלו לאסלם את תושביה. הכיבוש הסתיים לאחר חמש שנים של מאבק עיקש, אשר בסופו היה חצי-האי האיברי כולו כבוש, להוציא את הממלכה הצפונית הזעירה אַסְטוּרִיאַס. עד הכיבוש המוסלמי נחשב היישוב היהודי בספרד ופורטוגל לשולי בשל ערכו הרוחני והכלכלי והשפעתו על יהודי התפוצות.

אך, עקב הגעתם של המוני יהודים מצפון אפריקה, עיראק וצרפת לממלכה המוסלמית שכונתה אַל-אַנְדָלוּס, החלו לזהור בתרבות המוסלמית הגבוהה ולשמש במשרות חשובות בין האצולה המקומית. בעקבות השתלבותם הפכו לפקטור רציני בתחומים לא מעטים שביניהם אסטרונומיה, רפואה, שירה, ספרות, מתמטיקה פילוסופיה ומדע.

את המאמר הזה רצינו לכתוב על מנת להציג בפניכם חלק נכבד ברשימה הרחבה של יהודים ספרדיים מפורסמים. הרשימה כוללת יהודים שהחזיקו במשרות מפתח תחת המלכים המקומיים או שנודעו כבעלי תפקידים מכריעים. הכוונה היא הן באספקט דתי – פרשני מקרא, פוסקים, מנהיגים רוחניים והן באספקט כללי – מתמטיקאים, שרי אוצר, דיפלומטים בינלאומיים, מגלי ארצות וכו'.

מאידך, הרשימה מכילה מגוון אנשי אשכולות ואינטלקטואלים. הסיבה היא משום שבתקופת הפריחה המוסלמית בספרד היו ערים עמוסות יהודים כדוגמת קורדובה, מלאגה וסביליה נחשבות לפסגת "ערי החכמה והמדע" בעולם. כך, שלימודי השכלה כמו תיאולוגיה, פילוסופיה, פוליטיקה, גיאומטריה ועוד, היו הכרחיים בכדי להשתלב במסגרת האריסטוקרטיה המקומית. הנה היא הרשימה:

יהודים נודעים ממוצא ספרדי או פורטוגלי

רבי משה בר נחמן 

1194-1270 – אחת הדמויות הנערצות והמשפיעות ביותר בעולם היהודי באלף השנים האחרונות. דמות זו הייתה דוגמא מובהקת של בקיאות וידע בתחומים רבים. בין היתר שיקע עצמו בקבלה, פסיקה, הלכה, תורה, פרשנות, רפואה, מטפיזיקה, פיזיקה, תיאולוגיה, פילוסופיה, תיאולוגיה, ספרות וכו'. היה האדם שהחזיר את הישוב היהודי לעיר הקודש אחרי חורבנה על ידי הצלבנים. הדבר התקיים תודות לבית הכנסת שבנה בירושלים ועומד בעיר העתיקה עד היום.

רבי אברהם זַכּוּת

1452-1515 – התפרסם בחייו כהיסטוריון, מתמטיקאי ואסטרולוג, אך יותר מכל נודע כאסטרונום המלכותי של הארמון הפורטוגלי תחת שרביטו של המלך ז'וֹאַאוֹ השני. כמו כן, חיבר את החיבור המונומנטלי "ספר יוחסין", הפורס את תולדות האדם מאז ימי בראשית דור אחר דור. פיתוח ייחודי שפיתח היה מכשיר הימאות אַצְטְרוֹלָבּ. באמצעות מכשיר מתוחכם זה ניווטו קברניטים מפורסמים את דרכם לעולם החדש או להודו. אישים כדוגמת קולומבוס ורבים אחרים.

רבי משה בן מימון

1138-1204הפוסק הבכיר והמנהיג היהודי הדגול של האלף השנים האחרונות. עד כדי כך גדלה דמותו התורנית בקרב יהודים שהושווה דור אחר דור למשה רבינו. צאצא למשפחת רבנים מיוחסת ובאילן היוחסין שלו חוזר עד לדוד המלך. הרמב"ם היה מופת של לימוד, שקידה וחכמה במקצועות רבים. עסק במתמטיקה, הנדסה, פילוסופיה, רפואה, אסטרונומיה, לוגיקה וכו'. מלבד זאת שהיה עילוי בנושאי הלכה רבים נחשב לבעל ההלכה הגדול.

רבי שמואל הלוי

993-1056 – אחת הדמויות הבולטות של תור הזהב. תודות לידע הרחב שצבר בתחומים כמו בלשנות, שירה ודקדוק נודע כאחד המורים המהוללים בספרד. שימש כמפקד הצבאי של חָ'לִיפוּת גרנדה תודות למוחו הטקטי ותושייתו בשדה הקרב – זה קרה תחת השליט חַבּוּס אִבְּן מַקְסָן. במשך הקריירה הפוליטית שלו הצליח כל כך עד שהתברג בשיאו בדרגת היועץ המדיני של גרנדה, משרה שבעצם הייתה שנייה במעמדה לח'ליף.

יהודה אִבְּן תִיבּוֹן

1120-1190 – המתרגם היהודי הנודע של ימי הביניים. כונה "אבי המעתיקים" ומשפחתו שימשה דור אחר דור כמתרגמים לעילה של הספרות התורנית מערבית לעברית והפוך. לפרנסתו עסק גם כרופא ובתפקיד זה היה בעל קריירה מרשימה כאשר יישם את טיפוליו על קרדינלים, אבירים ואצילים באזור ספרד-צרפת.

בנימין מטודלה

1130-1173 – הנוסע היהודי המפורסם ביותר. רשימת נדודיו וכברות הדרך המרשימות אליהן הרחיק, משמשות כיום מידע היסטורי חשוב לדעת בעזרתו כיצד חיו היהודים בדרום מזרח אירופה במשך השנים כמו גם במזרח התיכון.

רבי אברהם אבן עזרא

1089-1167 – פרשן התנ"ך השכלתני של ימי הביניים. באופן חסר תקדים פעל האבן עזרא בהיסטוריה היהודית ליישב סתירות בתנ"ך שנראו לו בעלות כשל לוגי ואנכרוניזם מובהק. היה משורר יוצא דופן, בעל גישה שנונה וייחודית בכתביו, מתמטיקאי ואף מגלה ארצות שנדד עד לבגדד הרחוקה.

רבי חֲסְדַאִי קְרֶשׂקַשׂ

1340-1410 – בנוסף להיותו מנהיגה הרוחני של קהילת ספרד, היה הוגה דעות שהחזיק בחשיבה אנליטית ייחודית וחדשה בסוגה. הפך לדמות אהודה הרבה תודות לספר הפילוסופי-אפולוגטי הנקרא אור ה'. במרוצת השנים הספר השפיע על הוגים רבים שביניהם ברוך שפינוזה.

יהודה אֲלְחַרִיזִי

1165-1225 – מוכר כמשורר וכיוצר הספרותי המניב ביותר של תקופת ימי הביניים. יצירת המופת רבת הממדים שחיבר הנקראת "תַחְכְּמוֹנִי" נחשבה עד לאזור המאה ה-19 גולת הכותרת של הספרות העברית.

רבינו בחיי אבן פקודה

1050-1120 – אתיקן, משורר, דיין, פילוסוף של מוסר ומתרגם. אחד החידושים הנועזים שהביא איתו לספרות העברית היה תורת המוסר או בשם הספר הנודע שכתב "חובות הלבבות". כותר זה היה אחד מהראשונים בסוגו בארון הספרים היהודי ועמד כארכיטיפ  במשך של כמעט אלף שנים עבור מאות ואלפי בעלי מוסר ויראה שקיבלו השראה מהספר והעבירו את עקרונותיו הלאה.

רבי יהודה הלוי

1075-1141 – המשורר הדגול של ימי הביניים. בשירתו ניכרת עמקות וכיסופים לציון. זאת הסיבה שמילותיו שימשו לאורך מאות שנים משוררים נודעים כדוגמת היינריך היינה, נעמי שמר ועוד. מילות השיר "ירושלים של זהב" שכמעט הפך להמנונה של מדינת ישראל כאשר התפרסם, הן בחלקן לקוחות משירתו של ר' יהודה הלוי. יחד עם היותו פייטן מחונן התפרסם כהוגה דעות מעמיק ומחבר אזוטרי בזכות ספרו הנערץ "הכוזרי".

רבי שלמה אבן גבירול

1021-1058 – משורר מפורסם שנודע בסגנונו הייחודי המשלב ציניות, סאטירה, חריזה ומליצה. על אף שלא היה אהוד במיוחד בקרב חוגים יהודים עקב זחיחותו ותפיסות רציונליות שהחדיר לדת, התפרסם כאינטלקט ומחבר שנון.

רבי אברהם בר חִייָא

1070-1145 – מתמטיקאי מדופלם שנודע בזמנו כאחד מאנשי המדע היהודים המובילים. בר חייא היה המתמטיקאי הראשון שכתב ספר אודות פעולות חישוב אריתמטיות (חיבור וחיסור) בעברית, זאת יחד עם שיום (מתן שמות) פעולות מתמטיות שונות שהינן בשימוש עד היום. כמו כן, היה איש אשכולות שהעמיק בכל הנוגע לאסטרונומיה, אופטיקה, מוזיקה, גיאומטריה ועוד.

רבי שם טוב אבן פַלָקֵירָה

1225-1295 – פולמוסן תיאולוגי, הוגה דעות בעל גישה ייחודית ומחבר של ספרי פילוסופיה. בין ספריו המפורסמים היו "מורה המורה" – פירוש והרחבה לדברי הרמב"ם ב"מורה נבוכים". לעומתו, הספר השני הוא ספר מיוחד במינו אודות לתוכנו. שמו הוא "ספר המבקש" ועוסק בנעוריו של בחור צעיר השואף לגלות את הנתיב לחכמה ולאמת. זאת באמצעות היכרות עם בעלי מקצועות שונים כמו למשל רופא, גיבור, מדקדק, נגן, פיזיקאי ועוד.

רבי יצחק אברבנאל

1437-1508 – הדיפלומט היהודי הנודע של ימי הביניים. תודות להיותו מדינאי משכיל ובעל עצה ותושייה בינלאומית שימש כמדינאי בארמונות נחשבים באירופה. הדבר לקח חלק בממלכות כגון אַרָאגוֹן, קסטיליה, נאפולי ופורטוגל. יחד עם היותו עשיר כקורח חיבר פירוש לתורה ולנביאים.

קבלת דרכון פורטוגלי – מי הם הזכאים?

רוב יהודי פורטוגל בשנת גירוש פורטוגל – 1497 – היו יהודים ממוצא ספרדי שגורשו מארצם חמש שנים קודם לכן. בסיבה זאת, יהודים אשר באים מארצות המוכרות כבעלות צביון ספרדי, מוכרים כיום על ידי הרשויות הפורטוגליות כרשאים להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. המדינות המובהקות ביותר אשר ידוע כי הגיעו אליהן המגורשים הן בראש ובראשונה מדינות צפון אפריקה.

אנו מדברים על יהדות מרוקו, אלג'יריה, טוניסיה, מצרים ולוב. ידוע כי עשרות אלפי מגורשים נוספים הגיעו לחיות תחת צילה של האימפריה העות'מאנית בבלקן, טורקיה ומדינות המזרח התיכון – סוריה, לבנון, עיראק וכו'. מדינות הבלקן הן יוון, בולגריה ומדינות יוגוסלביה לשעבר. כמו כן, ערב מלחמת העולם השנייה חיו כ-15 אלף יהודים ספרדים בבירה הרומנית בוקרשט.

במידה ואתם יוצאי מדינות אלה ושומרים על אורח חיים ספרדי, פירושו כי אתם מוכרים על ידי הרשויות הפורטוגליות כצאצאים של מגורשי ספרד ולכן עומדים בקטגוריות המתחייבות. יש להוכיח כי משפחתכם עלתה לארץ ממדינות אלה (הליך פשוט), יחד עם מספר מסמכים בסיסיים נוספים כמו תעודת זהות, דרכון וכד'. משרדנו שעומד בקשר יומיומי עם הרשויות הפורטוגליות יוכל לסייע לכם בתהליך.

הוצאת אזרחות פורטוגלית

משרד עורכי הדין שלנו עוסק בקבלת אזרחויות זרות. למשרד שני סניפים, המרכזי בלב העיר ירושלים והשני בתל אביב (מגדל WE). לפרטים צרו עמנו קשר על מנת לדעת זכאותכם.

הוצאת אזרחות פורטוגלית – למאמר נוסף על יהודים מפורסמים בעלי מוצא ספרדי או פורטוגלי לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top