Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהדות קנדה – זכאות לאזרחות פורטוגל ליהודים קנדים ממוצא ספרדי

אירנה רוזנברג

אורי הלברשטדט

יהושוע סייע לי בזריזות ובאדיבות. ממליץ בחוםֱ

יהדות קנדה החלה כערב-רב של מהגרים ספרדים, פורטוגלים, צרפתים, אנגלים וגרמנים אשר הגיעו לעולם החדש למטרת הגירה ועסקים. עם איחודן של הקהילות היהודיות מהמדינות השונות, יוסדה קהילה ספרדית שעמדה יחידה בקנדה כמעט 70 שנים עד בואן של יתר הקהילות. קהילה ספרדית זו הייתה יציבה ומשפיעה בחברה הקנדית ועמדה בקשרים עם האצולה והמלוכה באנגליה. לאורך הזמן גדלה הקהילה היהודית בקנדה והתפשטה ליתר המחוזות הקנדיים המערביים תוך שהיא נהנית מחיי רוח דתיים וחברתיים מעולים עד היום.

מאמר זה מכיל מידע היסטורי על חיי קהילות יהדות קנדה ודן בקבלת אזרחות פורטוגלית עבור אזרחים קנדים ממוצא ספרדי. אזרחות זו מתבססת על חוק השבות הפורטוגלי-ספרדי באמצעות סיוע של עורך דין פורטוגלי לענייני התאזרחות. מעל 10,000 ישראלים ותושבי חוץ כבר הצליחו וקיבלו את הדרכון הפורטוגלי.

יהדות קנדה

גירוש ספרד והעולם החדש

שנת 1492 זכורה ליהודים כשנת אבל וזעזוע, בה גורשו קהילות ספרד הגדולות והמשגשגות לאחר כ- 700 מאות שנים של פריחה אינטלקטואלית בתחומי העיון, המקצוע והמדע. בעקבות הגירוש הגדול הופצו היהודים לכל פינות העולם והגיעו לחיות גם באיים הקאריביים, היכן שבאותה שנת גירוש גילה קולומבוס עולם חדש. עם התקדמות גילויה של היבשת החדשה מצאו עצמם המגורשים יורדים לדרומה של היבשת, הן מהקאריביים והן ממדינות השפלה שבאירופה. שם הצליחו להקים מושבה יהודית באיזור צפון מזרח ברזיל בעיר רְסִיפֶה, שהייתה תחת שלטון הולנדי במשך 24 שנים. זאת עד שנת 1654- שנת הכיבוש הפורטוגלי וכפיית המיסיון הנוצרי על היהודים באמצעותה של האינקויזיציה. בשנה זו נסו היהודים לאחר שנאסר על התיישבותם בקולוניות הפורטוגליות שבדרום אמריקה. עם גירושם הגיעו חלק מקהילות רסיפה למושבת "הולנד החדשה" שעל חופיה המזרחיים של ארה"ב – כיום במדינות ניו-יורק, ניו-ג'רזי, בוסטון, רוֹד-אַיילֶנְד והאזור.

מגורשי ספרד בקנדה

שמה של קהילת היהודים הספרדית פורטוגלית נקראה "קהל שארית ישראל", שחֶלקה לאורך השנים הצפין והגיע לאיזור קנדה (בתחילה שימש השם לאיזור הדרום מזרחי של המדינה, שגבל בין מפרץ הדסון לאוקיינוס האטלנטי). בקנדה הוכרה לראשונה הקהילה הספרדית / פורטוגלית במונטריאול באופן פורמלי ב- 30 בדצמבר 1768 תחת השלטון הבריטי. שלטון זה נהג לקבל יהודים לקולוניות השונות להבדיל מהדומיניון הצרפתי, והקולוניות הספרדיות והפורטוגליות שאסרו על ישיבת קבע של יהודים בשטחן, לרבות איסור דריכה גם על בעלי מסחר יהודים במושבותיהם אלא אם התנצרו. יש לציין שיישוב יהודי היה קיים בקנדה במחוז נוֹבָה סְקוֹטִיָה הגובל בסמוך לארה"ב טרם ייסודה של קהילת הספרדים במונטריאול, אך קהילה זו לא הייתה מאורגנת ומיוסדת כלכלית כקהילת מונטריאול.

התערות יהדות קנדה בחברה ובכלכלה

במשך זמן ישיבתם של קהילות ספרד במונטריאול נהנו מפריבילגיות כלכליות ופוליטיות תודות לזכויות האזרחיות שניתנו להן על-ידי הבריטים. כמו-כן, אזרחים יהודים אלו נחשבו לאחר כמעט 1500 שנים תחת השלטון הנוצרי במדינות השונות, כאזרחים שווי זכויות שהתערו בחברה ללא חשש דתי ופוגרומים נלווים. בנוסף החזיקו ביחסי מסחר עם לונדון בעסקי הפרווה, הביגוד, כלי מלחמה, היו בעלי נדל"ן, שירתו בקצונה הגבוהה בצבא.

ביניהם נמנו אישים אמידים, מובילים ומפורסמים בחברה הקנדית כגון: אהרון הֲרְט (יהודי אשכנזי) שהיה הסוחר היהודי העשיר ביותר במדינה ואחד ממייסדי הקהילה הספרדית שהגיעו בחלקם מאנגליה, ג'וֹזֵף דֵה לָה פֶּנְיָה – סוחר נכבד אשר הוענקו לו שטחים בשטח חצי האי לַבְּרַדוֹר על ידי מלך אנגליה וויליאם השלישי. אברהם דֵה סוֹלָה שימש כמנהיג הרוחני של קהילת שארית ישראל במונטריאול. מלבד זאת, עמד כמרצה, מדען ופרופסור בקתדרה לאומנויות ושפות באוניברסיטת מֶקגִיל שבמונטריאול. נודע כפילנתרופ שתמך ביהודי היישוב בארץ ישראל ובפרס, וכן אישים נוספים.

בית הכנסת הספרדי הראשון נבנה במונטריאול בשנת 1777, ונקרא בית כנסת "שארית ישראל". בית כנסת זה שימש כבית התפילה היחיד לקהילת היהודים בקנדה עד שנת 1838, בה נבנה בית כנסת אשכנזי ליוצאי צרפת, גרמניה ופולין. שם בית הכנסת "עמנואל". קהילות הספרדים בקנדה המשיכו להוות גורם מכריע בחברה הקנדית בתחומי הרפואה, ביולוגיה, מחשוב, היסטוריה, פיזיקה וכ"ו לאורך השנים. כיום מונות הקהילות הספרדיות המפוזרות במחוזות קנדה השונים כ- 30,000 יהודים, מתוך אוכלוסייה יהודית קנדית בת 375,000 אנשים בסה"כ.

מאמרי מידע נוספים על קהילות המגורשים בתפוצות:

  1. מגורשי ספרד בארצות הברית
  2. עדת הספרדים בבלגרד שבבוסניה
  3. טורקיה ומפעל קהילות הספרדים בה
  4. גולי ספרד וסיפור התיישבותם בבולגריה
  5. היהדות הרבנית הספרדית במצרים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמר וכן מאמרים נוספים על קהילות ספרד ופורטוגל בתפוצות.

צרו קשר עם עורך דין לדרכון פורטוגל בתל אביב!

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום ההגירה ובקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים. נשמח לעמוד לרשותכם ולתת לכם ייעוץ ראשוני טלפוני עבור בדיקת זכאות ראשונית לדרכון פורטוגלי. צרו קשר לקביעת שיחה עם עורך דין הגירה לפורטוגל בתל אביב או בירושלים בטלפונים הבאים:

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top