Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

טופס זיהוי לקוח – מידע משפטי חשוב

Michael Decker

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

אולי לא ידעתם, אך לאחרונה נקבעה חובת מילוי טופס זיהוי לקוח על-ידי עורכי דין ורואי חשבון לפני מתן ייצוג במגוון סוגי עסקאות ועניינים משפטיים. מאז שחובה זו נכנסה לתוקף, הופנו אל משרדנו שאלות בנושא מלקוחות מודאגים. רבים תוהים מה כוללת חובה זו, לשם מה היא נועדה, האם היא פוגעת בחיסיון עורך דין/לקוח וכיו״ב. על מנת לעשות סדר בדברים, במאמר זה יסביר על כל זאת ועוד עורך דין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני תאגידים ומשפט מסחרי.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני תאגידים ומשפט מסחרי. המשרד מספק מענה משפטי מקיף לחברות ולמשקיעים במגוון נושאים, לרבות ליווי משפטי בעסקאות לרכישת נדל״ן ונכסים נוספים, ניהול נכסים, וכן הקמה וניהול של חברות, עמותות ונאמנויות.טופס זיהוי לקוח

מהו הליך זיהוי לקוח בפני עורך דין?

אם אתם עומדים בפני רכישת נכס נדל״ן או מתכוונים לבצע פעולה עסקית מבין הפעולות עליהן נפרט להלן, סביר להניח כי תצטרכו לשכור לצורך כך שירותי עורך דין. מה שאתם אולי לא יודעים הוא כי לפני שעורך הדין יוכל לייצג אתכם, הוא מחויב ככלל לערוך הליך זיהוי מולכם. זאת בעקבות חוק חדש, הקובע כי במקרים מסוימים של ביצוע עסקאות או מתן שירות עסקי, חלה חובה על עורכי דין ורואי חשבון לקיים הליך של היכרות עם לקוחותיהם ומילוי טופס זיהוי לקוח.

מטבע הדברים, הליך הזיהוי עשוי ליצור לעיתים תחושה של חוסר נוחות, שכן הוא כולל שאלות אישיות ונערך על-ידי עורך דין שעמו אין תמיד היכרות מוקדמת. ואולם, חשוב לציין כי טופס הכרת הלקוח והליך הזיהוי לא נועדו לפגוע בחיסיון עורך דין/לקוח. הפרטים נשמרים בסודיות אשר עורכי דין מחויבים לה על פי חוק. חשוב להבין מה עומד מאחורי החוק, על מי הוא חל וכיצד ההליך מתבצע. 

מה עומד מאחורי החוק החדש?

החוק החדש הוא למעשה תיקון לחוק איסור הלבנת הון (אשר נחקק בשנת 2000). התיקון מהווה חלק מהמאבק של הרשויות במדינת ישראל ובמקומות נוספים בעולם במימון טרור ובהלבנת הון. כחלק ממאבק זה, הוקמה במשרד המשפטים הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. כמו כן, נחקקו חוקים נוספים מהעת האחרונה בהקשר זה, אשר כוללים צמצום שימוש במזומן והטלת אמצעי שקיפות משפטיים נוספים אשר נועדו לסייע במאבק. הרעיון מאחורי החוק הוא כי קבלת רקע על הלקוחות עשויה לסייע למנוע מקרים של ניצול עורכי דין ורואי חשבון לשם ביצוע פעולות אשר במהותן מהוות הלבנת הון או סיוע במימון טרור.

באילו מקרים החוק חל?

החוק קובע כי חובת זיהוי הלקוח עשויה לחול, בין היתר, במקרים של שירות הנוגע לרכישה של נדל״ן, מכירתו או חכירתו לתקופה של מעל 25 שנה; ניהול נכסים (לרבות כספים, ניירות ערך ונכסי נדל״ן); קבלת כספים, החזקתם או העברתם לצורך הקמה או ניהול של תאגיד; הקמת/ניהול תאגיד/עסק/נאמנות עבור אחר. במקרים אלה יעלה ככלל צורך לערוך הליך זיהוי והכרה של הלקוחות באמצעות מילוי טופס זיהוי לקוח.

כיצד מתבצע הזיהוי?

בפעם הראשונה בה מתקיימת פגישה עם הלקוח (או כאשר מדובר בפגישה חד פעמית) יש למלא שאלון הכרת לקוח. אם פרטי או מסמכי הזיהוי הנמסרים על-ידי הלקוחות כוללים פרטים שאינם סבירים או המעלים חוסר בהירות, החוק קובע חובה לערוך בירור של הדברים או לערוך את הליך הזיהוי פעם נוספת.

לאחר הליך הזיהוי, קיימת חובה לבחון את המידע שנמסר על-ידי הלקוחות ולהעריך מה הסיכון, אם בכלל, במתן שירות עבורם. הערכת הסיכון נעשית, בין היתר, על בסיס מאפייני הלקוחות, סוג השירות, מקור הכספים, סבירות הפרטים שנכללו בטופס וכיו״ב. בין הלקוחות העשויים להיחשב כלקוחות בסיכון גבוה עשויים להיכלל אישי ציבור זרים, לקוחות אשר מבצעים פעילות בכסף מזומן בסכומים גבוהים בהיעדר הסבר או היגיון עסקי, לקוחות המגיעים ממדינות המפורטות ברשימה שנקבעה בצו איסור הלבנת הון ולקוחות המסרבים למסור פרטים הנדרשים לצורך מילוי הטופס.

מלבד הליך הזיהוי עצמו, הלקוחות נדרשים לחתום על הצהרה על כך שהם פועלים עבור עצמם. לקוחות המצהירים כי הם פועלים עבור אחרים, או שקיים נהנה נוסף מהשירות עבורו הם מעוניינים בייצוג, עשויים להידרש לציין את פרטי הנהנים. החוק קובע כי טופס שאלון הזיהוי והמסמכים הנלווים יישמרו במשרדי עורכי הדין ל-5 שנים, או יותר, אם הורה על כך הממונה על נותני שירות עסקי (הגוף האחראי על עמידה בדרישות החוק לעניין זיהוי לקוח).

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים ומשפט מסחרי 

במאמר זה פירטנו מידע חשוב בנושא טופס זיהוי לקוח ודרישות החוק לגבי הליך ההיכרות עם לקוחות בעניינים עסקיים. מובן לנו כי החוק החדש מעלה תהיות ושאלות פרטניות. לכן, לכל שאלה וסיוע בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לסייע. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים במשפט מסחרי, ומעניקים ללקוחות מישראל ומעבר לים מענה משפטי מקיף במגוון נושאים וסוגיות, לרבות רכישת ומכירת נדל״ן, ייעוץ עסקי, הקמת תאגיד, ניהול נאמנות ועוד. 

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top