Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

טביעה ונזקי גוף בבריכה – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

Nirit Flaishman

Maya Dan

אנשים מקסימים ומקצועיים!
ממליצה בחום!

מה קורה כאשר בילוי שגרתי של שחיה בבריכה מסתיים באסון כגון פגיעה או מוות? לצערנו מקרים של טביעה בבריכה קורים לא פעם בישראל. במקרים אלה עולות שאלות לא פשוטות לגבי הגורם האחראי.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

טביעה ונזקי גוף בבריכה – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

במדינה עם אקלים קיצי ונעים ברוב ימות השנה כמו ישראל, שחייה בבריכה מהווה פעילות נפוצה ביותר. ואולם, שחייה בבריכה עלולה להיגמר לא פעם באסון כתוצאה מטביעה (בדומה לטביעה בים), או נזקי גוף העלולים להיגרם מפציעה או החלקה על משטחים בבריכה. אירועים מעין אלה אינם קורים רק לילדים או למי שאינם יודעים לשחות, אלא גם למבוגרים המנוסים בשחייה. תביעות נזיקיות נגד מפעילי בריכות ציבוריות הן אינן תמיד פשוטות להוכחה, וחשוב לדעת כיצד יש לפעול בנושא. בכלל זה חשוב לדאוג לתיעוד האירוע בצורה הטובה ביותר, ולהכיר את הוראות החוק על מנת לדעת כיצד ובפני מי להעמיד דרישה לפיצויים. ראוי להסתייע במקרים מורכבים אלה בעורך דין בעל מומחיות וניסיון בתביעות נזיקיות בתחום זה. להלן נסביר בקצרה מניסיוננו על הטיפול המשפטי בנושא.

איתור הגורם האחראי לטביעה או הנזק בבריכה

השאלה הראשונה שעולה במקרים אלה היא מה (ומי) הגורמים לטביעה או לנזק. חשוב מאוד לדעת כי קיימים סטנדרטים שונים אשר מפעילי בריכות חייבים לעמוד בהם על פי תקנות שנקבעו בנושא, דוגמת החובה להצבת מציל ופיקוח על שלום המתרחצים. אי עמידה בסטנדרטים אלה עשויה להוות עילה לתביעת רשלנות נגד מפעילי הבריכה. עם זאת, לא תמיד ברור מיהו אותו גורם, שכן בריכות ציבוריות מוצבות במקומות שונים (מלונות, צימרים, בריכות עירוניות, ספא, פארק מים, בריכות בקיבוצים וכן הלאה). לעיתים האחריות יכולה להיות מוטלת על מי שהבריכה בבעלותם, ולעיתים היא תוטל על הרשות המקומית. ייתכן אף שילוב בין מספר גורמים אשר יימצאו אחראים לאירוע.

תיתכן אחריות חלקית של הטובעים ובני משפחתם

יש לדעת כי חרף ההכרה במפעילי הבריכה והרשויות המקומיות כאחראים לנזקי טביעות בבריכה, לא פעם קובעים בתי המשפט כי הטביעה אירעה בשל אחריות חלקית (״אשם תורם״) של המתרחצים או בני משפחתם. לדוגמה: בפסק דין של בית משפט השלום בחיפה משנת 2017, נפסקו פיצויים למשפחתו של מנוח אשר טבע בבריכה. מדובר היה על אדם בן 33 אשר סבל מסכיזופרניה. הוא הגיע עם בני משפחתו לבריכה ובמהלך שחייה בה טבע ואיבד את הכרתו. חרף מאמצים לייצב את מצבו, הוא נפטר בבית החולים כעבור 4 ימים. בית המשפט קבע כי בעלי הבריכה אחראים לנזק שנגרם. עם זאת, נקבע אשם תורם לחובת אם המנוח, לאור מצבו הנפשי והצורך בפיקוח עליו בעת רחצה בבריכה. הפיצויים למשפחה נאמדו על סך של 153,750 ש״ח.

נזקי גוף כתוצאה מחבלות בבריכה

כפי שציינו לעיל, מלבד טביעות, עלולים להיגרם בבריכה נזקים נוספים כגון חבלה ממשטחים וחבלה מציוד בו משתמשים מתרחצים אחרים. לדוגמה: בפסק דין משנת 2011, פסק בית משפט השלום פיצויים בסך כ-53,000 ש״ח לטובת אישה אשר במהלך שחייה בבריכה עירונית נחבטה בפניה מסנפירים אשר לבש מתרחץ נוסף בבריכה זו. תאונה זו גרמה לשברים באפה ולאחוזי נכות שנפסקו לה. מקרה זה מלמד על האחריות הרבה אשר בית המשפט עשוי לייחס למפעילי הבריכה במקרים של נזקי גוף הנגרמים למתרחצים בה.

טביעה ונזקי גוף הנגרמים בבריכה – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין ותביעות פיצויים

לסיכום, טביעה או חבלה בבריכה המובילה לנזקי גוף או למוות, מקימה לא פעם עילה לתשלום פיצויים. חשוב לפעול נכון במקרים אלה, ולדאוג לתיעוד האירוע ואיתור האחראים. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן לפנות למשרדנו ונשמח לתת לכם מענה מקיף. במשרדנו פועלים עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי, אשר להם ניסיון רב ומוכח בתביעות פיצויים בגין נזקי גוף, רשלנות רפואית ותאונות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

חקירות כלכליות: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top