Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חקירות כלכליות לאיתור נכסים ושווי של נתבע פוטנציאלי

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

חקירות כלכליות מהוות פעולה מקדימה להגשת תביעה נגד נתבעים פוטנציאליים. הן עשויות להיות חשובות מאוד לשם השגת מידע על נכסים בבעלות הנתבעים ושווי אותם נכסים, לאור הנטיה של נתבעים פוטנציאליים להעלים נכסים בבעלותם במטרה לחמוק מתביעות נגדם. עם זאת, מדובר בחקירות רגישות מאוד אשר עלולות לסבך את מי שמבצעים אותם בהעמדה לדין פלילי, אם יפעלו בניגוד לחוק. במאמר זה עורך דין מומחה לדיני הוצאה לפועל ומשפט אזרחי ממשרדנו יסביר כיצד נכון לנהל חקירות כלכליות.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הוצאה לפועל, ובענפי המשפט האזרחי השונים. משרדנו מספק מענה משפטי מקיף ליחידים ועסקים בנושאים כגון ייצוג חייבים בפני בתי המשפט ורשמי ההוצאה לפועל, בקשות לביטול עיקול והמרת נכסים מעוקלים וכיו״ב. 

חקירות כלכליות לאיתור נכסים ושווי של נתבע פוטנציאלי

מתי נדרשות חקירות כלכליות לאיתור נכסים ושווי של נתבע פוטנציאלי?

מה עושים כאשר מעוניינים לתבוע אדם בגין סיבות שונות (כגון חוב שצבר או נזק שגרם, למשל בעקבות תאונת דרכים או מטרד סביבתי) אך אותו אדם פועל על מנת לחמוק מתשלום ומסתיר את מצבו הכלכלי האמיתי? הדבר מציב את מי שמעוניינים לתבוע בבעיה משמעותית: הם לא יודעים מה הסכום שבאפשרותם לתבוע, שכן לא ברור מהי רמת האמידות הכלכלית של הנתבעים ויכולתם לשלם את הסכומים בפועל בסופו של דבר. במקרים אלה עולה צורך משמעותי לבצע פעולות מקדימות להגשת התביעה, ובראשן ביצוע חקירה כלכלית פרטית לצורך וידוא שווי הנתבע ונכסיו. כפי שנראה להלן, קיימת חשיבות רבה למעורבות של עורך דין בניהול החקירה.

מה הדרכים להעלמת או הסתרת נכסים?

נתבעים פוטנציאליים אשר מסתירים את מצבם הכלכלי עושים זאת בדרכים שונות, דוגמת הקמת חברות פיקטיביות (הידועות גם בכינוי ״חברות קש״) אשר אליהן מועברים כספים ונכסים השייכים להם. דרך נפוצה נוספת היא רישום רכבים ונכסים בבעלות הנתבעים הפוטנציאליים על שם קרובים או חברים במקום על שמם וכיו״ב. כך גם קיימים נתבעים פוטנציאליים הפותחים מספר חשבונות בנק בסניפים ובבנקים שונים (בארץ ובחו״ל), כך שנושים יתקשו לגלות את מלוא שווי נכסיהם. אלה רק חלק מהשיטות של נתבעים פוטנציאליים להסתיר מידע על מלוא השווי של נכסיהם.

מה הכלים שבאמצעותם מתבצעות חקירות כלכליות לאיתור נכסים ושווי של נתבע פוטנציאלי?

קיימות דרכים שונות לביצוע חקירות כלכליות לאיתור נכסים. יש מערכות שונות אשר באמצעותן ניתן לבדוק את דבר קיומם של חשבונות בנק בבעלות נתבעים פוטנציאליים, לאתר חברות הרשומות על שמן ולבדוק ביטול של הוראות קבע או צ׳קים שחזרו על שמם. כך גם ניתן לאתר באמצעות חקירות כלכליות נכסי מקרקעין, כלי רכב ונכסים אחרים אשר מצויים בחזקת נתבעים פוטנציאליים (בין אם הם רשומים על שמם ובין אם על שם קרובי משפחתם או חבריהם). האמצעים לביצוע חקירות כלכליות מגוונים ותלויים בצרכי החקירה הספציפיים. 

למה חשוב להיעזר בעורך דין לצורך החקירה הכלכלית?

לעיתים קרובות מגיעים אל משרדנו מקרים של לקוחות אשר קודם לפניה אלינו, הם ביצעו פעולות חקירה באופן פרטי, בעצמם או באמצעות אחרים. למרבה הצער, לא פעם הפעולות המקדימות שנעשות על-ידם או מטעמם באופן עצמאי נעשות בניגוד לקבוע בחוק. הדבר עלול לסכל את סיכויי התביעה (לעיתים בשל חוסר היכולת לעשות שימוש בראיות שהם השיגו). לעיתים, במקרים בהם החוק אוסר על ביצוע חקירה כלכלית או פעולת חקירה מסוימת, הדבר אף עלול לסכן את מי שפעלו בניגוד לחוק בהעמדה לדין ועונשי מאסר. 

היתרון המרכזי של ביצוע החקירה באמצעות עורך דין המתמחה בתחום, או לכל הפחות בתיאום עם עורך הדין, הינו בכך שהוא מאפשר לוודא כי החקירה הכלכלית תתבצע לפי החוק. הדבר תורם גם לוודאות לגבי היכולת לעשות שימוש בממצאי החקירה כראיות בתביעה עצמה, ומקדם שקיפות מול הלקוח. לאור הרגישות הרבה של מקרים אלה מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי ודיני הוצאה לפועל בטרם ביצוע כל פעולה אופרטיבית נגד נתבעים פוטנציאליים.

חקירות כלכליות לאיתור נכסים והערכת שווי נתבע – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

משרדנו מהווה one stop shop עבור מי שמעוניינים בביצוע חקירות כלכליות בנושאים שונים. בכל שאלה פרטנית שיש לכם בנושא של חקירות כלכליות, ניתן לפנות אלינו ועורך דין מומחה למשפט אזרחי ודיני הוצאה לפועל מטעמנו ישמח לעמוד לשירותכם. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, זמינים לכל עניין באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top