Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חקירה פרטית לאיתור הברחת נכסים

Michael Decker

רמי חלבי

משרד עורכי דין רצינים ביותר . אנשים מקצועים נותנים השירות הכי טוב ללקוח . מנסיון שלי איתם בעינים עצומות הכי טובים שיש אפשר לסמוך עליהם תמיד . אני מעיד שקיבלתי שירות נהדר שירות מקצועי ואמין מצוות העורכי דין במשרד . ממליץ ביותר

חקירה פרטית לאיתור הברחת נכסים נדרשת בלא מעט מקרים. הברחת נכסים היא העברה של נכסים מידי חייבים לאחרים, במטרה לחמוק מתשלום חובות. לעיתים קשה מאוד לנטר הברחת נכסים. אילו פעולות חקירה ניתן לנקוט במטרה לגלות את הנכסים שהועלמו? באילו מקרים הדבר נדרש? וכיצד עושים זאת בהתאם לחוק? על שאלות מורכבות אלה יסביר במאמר זה עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הוצאה לפועל ומשפט אזרחי.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הוצאה לפועל, ובענפי המשפט האזרחי השונים. משרדנו מתמחה בביצוע פעולות חקירה שונות לצורך השגת ראיות נגד חייבים ונתבעים פוטנציאליים, כמו גם בתביעות חוב בבתי המשפט ובלשכות ההוצאה לפועל, בייצוג נושים בתביעות ובהליכי פשיטת רגל, מניעת הברחת נכסים פוטנציאלית על ידי צו עיקול זמני, ועוד.

חקירה פרטית לאיתור הברחת נכסים

מה משמעות המושג ״הברחת נכסים״?

הברחת נכסים, או העלמת נכסים, משמעותה העברת הבעלות הרשמית בנכסים או כספים מידי אדם לצדדים שלישיים, בין אם מדובר בחברה פיקטיבית, קרובי משפחה, חברים או צדדים שלישיים אחרים. הדבר יכול להיעשות מתוך כוונה להימנע מתשלום החובות, או מחשש לתביעה פוטנציאלית. הדבר נפוץ, למשל, בהליכי פשיטת רגל (חדלות פירעון). קיימים מקרים נוספים של הברחת רכוש, המתרחשים בעיקר בתביעות גירושין. באותם מקרים, הברחת הנכסים יכולה להיות בצורה של שינוי רישום הבעלות בנכסים משותפים השייכים בפועל לשני בני הזוג, כך שהם יהיו רשומים על שם אחד מהם או על שם צד שלישי אחר. 

באילו מקרים נדרשת חקירה פרטית לאיתור הברחת נכסים? 

הברחת נכסים נעשית במקרים רבים לצורך הסתרת רכוש או שווי של נתבעים פוטנציאליים. לא פעם מי שמחפשים דרכים להתחמקות מתשלום חובותיהם לנושים יפעלו בדרכים שונות להעלמת נכסיהם. דרכים אלה עשויות לכלול העברה של הרכוש שברשותם לקרובי משפחה או מכרים, וכן הקמת חברות פיקטיביות אליהן מועברים הנכסים. 

הברחת נכסים נפוצה גם במסגרת הליכי גירושין בין בני זוג, והיא נעשית על מנת לצמצם את כמות הרכוש שיחולק בין בני הזוג. לאור הקושי באיתור הברחת הנכסים במקרים אלה, הם מצריכים לא פעם ביצוע חקירה פרטית שתאפשר להוכיח כי הדבר אכן נעשה, ולהשתמש בהוכחות כראיות בהליכים משפטיים. להלן נפרט על המקרים בהם נדרש לבצע חקירה לאיתור הברחת נכסים ועל הדרכים הכשרות לביצוע החקירה.

הברחת נכסים בין בני זוג

מספר הזוגות המתגרשים בישראל עולה מדי שנה. למרבה הצער, הרוב המוחלט של הליכי הגירושין אינו נעשה בדרך נעימה, וההליכים עשויים לכלול סכסוכים אמוציונליים ומרים סביב נושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג. לא תמיד שני בני הזוג מודעים למכלול הנכסים והרכוש המשותפים שהם צברו לאורך השנים. במקרים אלה, יתכן כי אחד מבני הזוג אשר מודע בצורה טובה יותר למצב הרכוש המשותף שלהם יפעל להעברת הבעלות בנכסים אלה. הוא יעשה זאת על מנת להקשות על ביצוע חלוקת הרכוש במסגרת הליכי הגירושין.

קיימות מגוון דרכים אשר באמצעותן בני זוג יפעלו להסתיר את דבר קיומו של הרכוש המשותף על-ידי בני הזוג האחרים. הם יכולים לעשות זאת באמצעות פתיחת חשבונות בנק נפרדים, בארץ או בחו״ל, והעברת כספים אליהם. הם יכולים להעביר באופן פיקטיבי את הנכסים במתנה לקרובי משפחה או חברים, כך שלא ניתן יהיה לטעון לכך שהם בבעלותם. 

חשוב לדעת כי החוק מסמיך את בית המשפט לתת צו שאוסר על ביצוע פעולות בנכסים אלה. עם זאת, נדרש להציג הוכחות לשם כך. במקרים אלה חשוב מאוד לבצע חקירה פרטית ולפעול להשגת ראיות המעידות על קיומה של הברחת נכסים. איסוף הראיות יכול להיעשות בדרכים שונות, כגון איתור חשבונות בנק שפתחו בני הזוג, בדיקה של קרנות פנסיה וקופות גמל על שמם, איתור של העברות נכסים והענקתם עבור צדדים שלישיים (קרובי משפחה, חברים או צדדים שלישיים אחרים) ועוד.

הברחת נכסים על-ידי חייבים ונתבעים 

כאמור, הברחת נכסים נפוצה מאוד בקרב חייבים המנסים לחמוק מפירעון חובותיהם בפני בעלי החוב (הנושים), או בקרב נתבעים פוטנציאליים אשר עשויים להיתבע בגין עניין מסוים. נתבעים פוטנציאליים יטו לפעול לטשטוש הראיות לגבי מידת אמידותם הכלכלית, באמצעות הברחת נכסים. מקרים אלה מצריכים לא פעם לבצע חקירה כלכלית לאיתור הנכסים בבעלותם ואיסוף ראיות בדבר השווי שלהם. החקירה עשויה לכלול איסוף מידע על חשבונות הבנקים שבבעלותם (בארץ ובחו״ל), לאתר חברות הרשומות על שמן ואת שווי נכסיהן, לבדוק רישום של נכסי מקרקעין או רכבים בהם הם מחזיקים וכיו״ב. הסברנו על כך בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו.

למה חשוב להיעזר בעורך דין לצורך ביצוע החקירות?

קיימים לא מעט מקרים של הפעלת חוקרים פרטיים אשר סיבכו את מי שעשו זאת. קיימים חוקים שונים אשר מגבילים את פעולות החקירה הפרטיות אשר מותרות לביצוע. חוקים אלה כוללים את חוק הגנת הפרטיות, חוק האזנת סתר וחוק החוקרים הפרטיים. חשוב לציין כי חוקים אלה כוללים הגנות משפטיות על מבצעי פעולות חקירה פרטיות (למשל, כאשר הדבר נועד להגן על עניין אישי של מי שפגעו בפרטיות). ואולם, הגנות אלה תקפות רק במקרים מסוימים ודורשות הוכחה כי התנאים למתן ההגנות אכן התקיימו. לכן חשוב לוודא עמידה בדרישות החוק בעת ביצוע החקירה. לשם כך, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מומחה למשפט אזרחי לאורך כל שלבי החקירה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו על חקירה פרטית לצורך איתור וגילוי הברחת נכסים של חייבים. כפי שניתן להבין, מדובר בנושא מורכב מאוד המעלה שאלות רבות. לכל שאלה או סיוע בנושא תוכלו ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בדיני הוצאה לפועל, פשיטת רגל וענפי המשפט האזרחי השונים. משרדנו זמין עבורכם באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top