Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חסימת אור השמש והאוויר בדירה – מה עושים? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

האם ניתן לתבוע פיצויים בגין חסימת אור השמש והאוויר מחלון דירתכם? במקרים רבים בהחלט ניתן לתבוע פיצויים בגין עבודות בניה או מבני קבע החוסמים גישה לשמש ואוויר, באופן המהווה מטרד לבעלי ושוכרי דירות. הפיצויים בתביעות אלה יכולים להגיע לסך של עשרות אלפי שקלים, ואף למעלה מכך. במאמר זה עורכת הדין נירית פליישמן ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין, תפרט על הנושא מניסיונה הרב בייצוג לקוחות בתביעות נזיקין בגין מטרדים ליחידים וקבוצות.

חסימת אור השמש והאוויר מחלון הדירה – מה עושים? (מידע משפטי)

הגדלת היצע הדירות בישראל מהווה לא פעם מטרד לבעלי דירות ושוכרים

מדינת ישראל נמצאת בתנופת בנייה משמעותית בעשורים האחרונים. הממשלה מאשרת יותר ויותר תכניות בניה, כמו גם שיפוצים של בניינים והוספת קומות לבניינים קיימים, במסגרת פרויקטים דוגמת תמ״א 38. על אף שהרחבת כמות הדירות בישראל היא דבר מבורך והכרחי, לא מעט בעלי דירות ושוכרים מוצאים עצמם נפגעים כתוצאה מכך ממטרדים לזמן ממושך, ולעיתים אף לצמיתות. באופן טבעי, עבודות מעין אלה גורמות לשינוי תנאי המחיה, בכך שלא פעם הן חוסמות את הגישה לאור השמש והאוויר מהדירה. חשוב לדעת כי גם כאשר מדובר במטרד זמני וגם כאשר מדובר בשינוי קבוע בתנאי המחיה, הדבר עשוי להקים עילת תביעת פיצויים. מעבר לכך, עבודות שיפוץ ובניה גורמות לא פעם ללכלוך ואבק, באופן המהווה מטרד תברואתי בפני עצמו. להלן נסביר מה ניתן לעשות בנדון מבחינה משפטית.

מה קובע החוק לגבי חסימת אור השמש והאוויר מחלון הבית?

בפקודת הנזיקין, אשר מהווה המקור החוקי העיקרי לתביעות פיצויים בישראל, קיימים מספר סוגים של עוולות בגינן ניתן לתבוע פיצויים. עילת תביעה אפשרית אחת היא מטרד ליחיד. ניתן לתבוע בגין עילה זו כאשר נגרמת הפרעה ליכולתו של אדם לעשות שימוש סביר במקרקעין שברשותו. עילת תביעה נוספת היא הפרעה לאור השמש. מדובר בעילת תביעה מורכבת יותר, אשר רלוונטית בעיקר במקרים שבהם הדיירים נהנו מאור השמש בדירתם במשך 15 שנים רצופות. בהתאם, היא עשויה להתקיים בעיקר במקרים בהם מדובר בדיירים קבועים, ולא כאשר גרים בדירה שוכרים זמניים. לצד עילות אלה קיימות עילות נוספות אשר ניתן לתבוע בגינן, והדבר משתנה בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה.

מה גובה הפיצויים שניתן לתבוע בתביעות בגין חסימת אור השמש והאוויר בדירה?

הפיצויים בתביעות בגין חסימת אור השמש והאוויר בדירה, בדומה למרבית התביעות הנזיקיות, נפסקים בהתאם לסוגי הנזקים שנגרמו לתובעים ומידת חומרתם. במקרים רבים בתי המשפט נכונים לפסוק פיצויים בסכומים משמעותיים, הממחישים את הצורך של הנפגעים לקבל פיצוי הולם בגין הנזקים שנגרמו להם, והן את הצורך למנוע מקרים שבהם עבודות בניה ובניינים חדשים יפגעו בתנאי החיים של בעלי ושוכרי דירות מבלי שיינתן על כך פיצוי. לדוגמה, בפסק דין שניתן בבית משפט השלום בתל אביב בשנת 2015 (ומספרו ת״א 41164-07) נפסקו פיצויים בסך 30 אלף ש״ח לטובת שוכרי דירה ברמת גן, אשר עבודות בניה בבניין שבו התגוררו, והצבת שלטי פרסום בחזית הבניין, גרמו לחסימת הגישה לאור השמש והאוויר שהיו בבית. בית המשפט קבע כי הדבר היווה מטרד המחייב מתן פיצוי לשוכרים.

דוגמה נוספת ועדכנית למקרה שבו נפסקו פיצויים בגין הפרעה קבועה לאור השמש היא פסק דין של בית משפט השלום בצפת משנת 2020. פסק הדין עסק בתביעה של זוג המתגורר בדירת קרקע בבניין בצפת, נגד בעל דירה נוסף בבניין, אשר בנה פרגולה בביתו. הפרגולה הקיפה את דירת הזוג, באופן שחסם עבורם את הגישה לאור השמש. הנתבע עשה זאת מבלי שקיבל את הסכמת התובעים לכך. בית המשפט קיבל את התביעה, ופסק כי על הנתבע לפצות את התובעים בסכום של 15 אלף ש״ח בגין ההפרעה לאור השמש והמטרד הנגרם בשל כך. בערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת, אישר בית המשפט את פסק הדין נגד הנתבע, ואף הגדיל את סכום הפיצוי הכולל לסך של 20 אלף ש״ח. זאת בשל כך שהתובע הכפיש את בני הזוג בעקבות התנגדותם לבניית הפרגולה, באופן המהווה לשון הרע.

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו

לסיכום, תביעה בגין חסימת אור השמש והאוויר מחלון הבית אפשרית במקרים רבים, הן כאשר מדובר בחסימה זמנית והן כאשר היא מהווה מטרד קבוע. אם יש לכם שאלות נוספות, או צורך בכל סיוע הנוגע לנושא, עורכי הדין ממשרדנו ישמחו לתת לכם מענה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג לקוחות בתביעות פיצויים נזיקיות בגין מטרד, ובמגוון נושאים נוספים, כגון רשלנות רפואית, דיני צרכנות ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין ממשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top