דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גירושין וחטיפת ילדים

Anat Levi
Anat Levi

מאמר זה עוסק בגירושין וחטיפת ילדים בישראל.

רקע – גירושין וחטיפת ילדים בישראל

לרוב נהוג לחשוב על זרים כשמדובר על חטיפת ילדים, אך חטיפת ילדים מתרחשת לרוב על ידי הורים שלוקחים את ילדיהם ממדינת מגוריהם למדינה אחרת או משאירים אותם בחו"ל, ללא הסכמת ההורה השני. לעתים קרובות מדובר בהורים פרודים או גרושים.

חטיפת ילדים בישראל

הליכים משפטיים במקרה של חטיפת ילדים לישראל

ישראל חתומה על אמנת האג, המגנה הן על זכויות המשמורת של ההורים והן על רווחתם של הילדים. אמנת האג קובעת את הדרך בה מדינות יכולות לעבוד יחד כדי לזרז את התהליך המשפטי להשבת הילדים החטופים למקום מגוריהם. במקרה שילדכם נלקח למדינה אחרת שאינה חתומה על אמנת האג, עדיין תוכלו לנקוט בצעדים משפטיים, אך התהליך עשוי להימשך זמן רב יותר.

מה לעשות במקרה של חטיפת ילדים?

במקרה של חטיפת ילדים חשוב לפנות למחלקה הבינלאומית של הפרקליטות, שהינה הרשות המרכזית בישראל לעניין זה. בנוסף לשלב זה, פנייה לעורך דין פרטי יכולה לסייע בזירוז התהליך ולהבטיח כי ההורה מודע לכל הצעדים המשפטיים האפשריים וכי הצעדים הללו ננקטים. הרשות המרכזית, לרוב בסיוע עורך דין פרטי, תבחן את פרטי המקרה ולאחר מכן תפנה לרשות המרכזית במדינה אליה נלקחו ילדיכם. בית המשפט יפעל במהירות כדי לקבוע מועד שיאפשר לשני ההורים או האפוטרופוסים החוקיים למסור הצהרות בכתב והדיון יתנהל מספר שבועות לאחר מכן.

חשוב לציין, שאם הילדים היו נתונים לאלימות במשפחה או לסוג אחר של איום פסיכולוגי או פיזי לפני שנלקחו ממדינת מגוריהם, בית המשפט ייקח זאת בחשבון. ישנם מספר קריטריונים נוספים שבית המשפט ישקול במסגרת בחינת המקרה, למשל אם חלפה יותר משנה והחזרת הילדים תעקור אותם ממקום מגוריהם, ההורה שמבקש להחזיר את הילדים לא מימש את זכויות המשמורת או הביע את הסכמתו להוצאת הילד לחו"ל, החזרת הילדים עלולה להזיק להם, ואם הילד בוגר מספיק, תילקח בחשבון העדפתו.

סדרת מאמרים זו

מאמר זה שייך לסדרה של מאמרים העוסקים בנושאים הקשורים לחטיפת ילדים לישראל וממנה. באתרנו מידע רלוונטי נוסף, כגון אופן בחירת עורך הדין המתמחה בדיני חטיפה, התנאים להוכחת חטיפת ילדים, מהם המסמכים הדרושים ועוד.

משרדי עורכי הדין שלנו מתמחים בתחומים משפטיים רבים, לרבות דיני משפחה, אשר במסגרתם נידון הנושא של חטיפת ילדים. בין אם ילדכם הובאו לישראל או נלקחו מישראל, עו"ד ענת לוי מתמחה בדיני משפחה ויכולה לסייע לכם בכל הצרכים המשפטיים שלכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה