דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חותמת שחורה בארצות הברית – איך מטפלים בסירוב כניסה?

Michael Decker
Michael Decker

חותמת שחורה בדרכון לאחר יציאה מארה"ב משמשת כדי לציין שמחזיק הדרכון לא עמד בהתחייבויות שהסכים להן עם קבלת הויזה לארה"ב. סיבות לקבלת חותמת שחורה בארצות הברית עשויות לכלול עיסוק בעבודה בלתי חוקית, חריגה מתקופת השהייה המורשית בארה"ב לפי האשרה או הפרת חוקי ארה"ב.

ברוב המקרים, מדובר בבעלי אשרת תייר (כן, גם אזרחי מדינות "פטור מאשרה" מקבלים אשרת תייר, פשוט ללא צורך בבקשה מראש בשגרירות) שנתפסו עובדים, למרות שנאסר עליהם לעשות זאת בוויזה שלהם. מצבים נפוצים אחרים ידועים בשם "שהיית יתר", כלומר אדם אשר נשאר בארה"ב לאחר תאריך היציאה שצוין באשרת הכניסה.שירותי האזרחות וההגירה של ארצות הברית ("USCIS") זוכים להכרה נרחבת בשל קפדנותם. חשוב להכיר את התנאים הספציפיים הקשורים לסוג הוויזה שלכם על מנת שלא להפר אותם.

מה התוצאה של קבלת חותמת שחורה?

לאחר שנתפס אדם בהפרת תנאי האשרה, הוויזה שלו תבוטל והוא יעמוד בפני סיכוי גבוה לגירוש. בעת היציאה מארצות הברית, משטרת הגבולות תחתים את החותמת השחורה בדרכונכם כאישור לביטול הוויזה עקב אי עמידה בתנאיה. קבלת החותמת גוררת הגבלת כניסה לארה"ב למשך זמן ממושך, ואולי אפילו לצמיתות.

חשוב להבין שאין מדובר רק בהחתמה פיזית של הדרכון בחותמת ביטול שחורה, אלא גם ברישום המידע אצל רשויות ארצות הברית. לאחר שנכנסתם לרשימה השחורה, הפרטים שלכם יישמרו, גם אם תקבלו דרכון חדש, מה שהופך קבלת כל אשרת כניסה לארה"ב למאתגר מאוד עד בלתי אפשרי. יתרה מזאת, גם אם יש לכם דרכון זר, סביר להניח ששמכם, תמונתכם ופרטים נוספים יגלו את האיסור בפני משטרת הגבולות, וכתוצאה מכך תידחה כניסתכם.

יתרה מכך, רשויות ההגירה של ארצות הברית, אוסטרליה, קנדה ומדינות נוספות מחליפות מידע ביניהן. לכן, הפרות הגירה, כגון עיסוק בעבודה בלתי חוקית, במדינה אחת, בהחלט יכולות להשפיע על סיכויי הכניסה למדינות אחרות.

במקרה שבקשתכם לאשרה נדחתה, מומלץ להמתין לשינויים מהותיים לפני הגשת בקשה חוזרת. הגשת בקשה נוספת עם שינויים קלים לא רק מגבירה את הסבירות לדחייה, אלא גם עלולה לפסול את האפשרות לקבלת ויזה לטווח ארוך.

 

האם דחיית ויזה מסוג אחד משפיעה על הבקשה לסוג ויזה אחר?

התשובה לשאלה זו אינה פשוטה. היא מסתמכת על גורמים שונים כגון סוג הוויזה שנפסלה, סיבת הדחייה וסוג האשרה המבוקש. אין זה אומר בהכרח שגם הוויזה החדשה תידחה, שכן לקונסול יש שיקול דעת משמעותי בקבלת ההחלטה.

זְהִירוּת! עגלות

צעירים ישראלים רבים, במיוחד לאחר סיום שירותם הצבאי, מתפתים להגיע לעבודה בארצות הברית, לרוב בתחום "עגלות", הכרוך במכירת מוצרים שונים בקניונים. במקרים רבים, העובדים הצעירים מאמינים בטעות שהם מועסקים בצורה חוקית. מפעילי העגלות תופסים לפעמים את הדרכונים של הישראלים העובדים עבורם, בטענה שקרית שהם צריכים שיגישו מסמכים כדי לשנות את סטטוס ויזת התייר שלהם לאשרת עבודה.

העבודה של מי שמגיע לארה"ב עם אשרת תייר ועובד בתחום בו אין צורך בקישורים מיוחדים היא אינה חוקית. עבור כל עובדי העגלות קיים סיכון להיתפס במהלך העבודה או בפשיטות משטרתיות המבוססים על מידע מודיעיני. היו מקרים בהן רשויות ארה"ב למדו על העבודה הלא-חוקית בדיעבד, לאחר שהעובד עזב את ארה"ב או בעת הגשת בקשה לאשרה חדשה.

שלטונות ארה"ב רואים בעבודה בלתי חוקית כעבירה חמורה. צעירים שנתפסו עוסקים בעבודה בלתי חוקית מטופלים כאל עבריינים לכל דבר ועניין. הוויזה שברשותם נשללת באמצעות חותמת שחורה לתקופה של 10 שנים, ובמקרים מסוימים אף לצמיתות. בנוסף, הם עשויים להיות במעצר עד לגירושם. מכל הדברים שמומלץ לנסות בארה"ב, מדובר בחוויה מפוקפקת ובלתי מומלצת במיוחד.

חותמת שחורה בארצות הברית - איך מטפלים בסירוב כניסה?

מה חשוב לדעת על שהיית יתר?

לעתים קרובות יש בלבול בין ויזת B1\B2 לבין אשרת שהייה. ויזה מתקבלת בדרך כלל משגרירות ארצות הברית לפני הנסיעה, ומאפשרת לעלות על טיסה לארץ. מאיד, אשרת שהייה ניתנת על ידי פקיד ההגירה עם ההגעה לארצות הברית. בעוד שהוויזה מאפשרת לכם להיכנס לארצות הברית, אשרת השהייה בארה"ב היא שקובעת את משך השהות שלכם. גם אם פג תוקף הוויזה, ניתן להישאר בארצות הברית עם ויזה שפג תוקפה כל עוד אתם מחזיקים באשרת שהייה בתוקף.

חשוב להכיר את טופס I-94. טופס זה ממלאים לפני הנחיתה ויש להגישו לפקיד ההגירה בביקורת הגבולות עם ההגעה. מטרת טופס זה היא לסייע לקצין בבדיקת ההיסטוריה של המבקש ולהבטיח שאין סיבה לסירוב כניסה או לקיצור אשרת השהייה שלכם. לאחר שאושר על ידי קצין ההגירה, טופס I-94 נחתם ומשמש כאישור לוויזה, המתאר את התנאים הספציפיים שלה.

היבט חשוב נוסף שיש לזכור בהקשר זה הוא הליך העזיבה בעת יציאה מארצות הברית. חברות התעופה אחראיות לרשום את טופס I-94 ולהגשתו בהתאם. אם הטופס אבד או לא מצורף לדרכון, אתם עלולים להיחשב כמי שלא עזבו את המדינה אלא אם תוכלו לספק ראיות להוכחה אחרת. אם הטופס עדיין מצורף לדרכון שלכם ולא הוסר על ידי חברת התעופה, רצוי לדווח על יציאתכם מארה"ב דרך אתרי האינטרנט המיועדים לכך, שם תוכלו להוריד גם גרסה אלקטרונית של טופס I-94.

חותמת שחורה בארה"ב – לכמה זמן?

משך האיסור תלוי באופי העבירה והאם מדובר בעבירה חוזרת. בדרך כלל, חותמת שחורה מלווה באיסור כניסה לארצות הברית למשך 5 שנים לפחות, לפעמים 10 שנים, ובמקרים מסוימים, אפילו לצמיתות. משך האיסור יכול להשתנות גם בהתאם לחומרת העבירה, ויכול להיות שונה ממקרה למקרה.

חריגה מתקופת התוקף הרשומה באשרת השהייה, אפילו ביום אחד בלבד, תגרום אוטומטית גם לביטול הוויזה. אם תיתפסו, יש סבירות גבוהה לגירוש מארה"ב. בנוסף:

• הימצאות בלתי חוקית בארצות הברית לתקופה של עד 180 ימים תגרום בדרך כלל לאיסור של שנה על כניסה חוזרת, ובכל מקרה, יגרום לבעיות בקבלת ויזה בעתיד.
• שהייה לא חוקית במשך יותר מ-180 ימים אך פחות משנה תוביל לאיסור של שלוש שנים על כניסה חוזרת לארצות הברית.
• שהייה לא חוקית במשך יותר משנה תגרום למניעת כניסה לארצות הברית למשך 10 שנים
• עיסוק בעבודה בלתי חוקית יגרום למניעת כניסה לארצות הברית למשך 5 שנים לפחות
• אם ניסיתם להטעות את רשות ההגירה, הצגתם מידע כוזב, או נכנסתם לארה"ב במרמה, הדבר עלול למנוע מכם להיכנס לארצות הברית לצמיתות.
• רישום פלילי, במיוחד בארה"ב אבל גם במדינה אחרת, עלולה להקשות על הכניסה לארה"ב.

יש להוציא ויזה בהתאם לחומרת העבירה. חשוב להבין כי עבירות מס נחשבות גם בארה"ב כעבירות הונאה, ולכן נושאות השלכות משמעותיות על הרישום הפלילי שלכם, בניגוד לישראל.

מה אפשר לעשות?

אם הגעתם לסוף תקופת איסור הכניסה, תוכלו להגיש בקשה חוזרת לוויזה בהליך הרגיל. עם זאת, חשוב לציין שגירוש קודם או קבלת חותמת שחורה בעבר ישפיעו לרעה על סיכוייכם לקבל ויזה.

אם ברצונכם להיכנס לארה"ב לפני פקיעת איסור הכניסה, ישנה האפשרות לבקש מחילה (Waiver). בהליך זה תצטרכו לשכנע את הרשויות האמריקאיות שהעבירה הייתה טעות חד פעמית שנגרמה מנסיבות שאינן בשליטתכם, כגון מצב רפואי. חשוב להביע חרטה ולהוכיח שאין סיכוי לחזור על אותה טעות. מומלץ מאוד לפנות לייצוג משפטי מעורך דין הגירה מנוסה בתחום זה על מנת להגיש את הבקשה ללא טעויות .

גירוש וחותמת שחורה או אדומה בדרכון יוצרים תפיסה שלילית לגביכם בעיני שירות ההגירה האמריקאי. גם אם חלפו מספר שנים מאז תום איסור הכניסה, אתם עדיין עלולים להיראות כעבריינים פוטנציאליים, מה שמקשה על קבלת ויזה. כדי לנווט במצב זה, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין הגירה מיומן המתמחה בתחום ובעל ניסיון רלוונטי. משרד דקר, פקס, לוי מתמחה בכל היבטי הליך המחילה וקבלת אשרות במצבים מורכבים.

במשרד תמצאו עורכי דין הגירה בעלי מומחיות רבה והבנה מעמיקה של החוק הישראלי והאמריקאי כאחד. הם ישמחו ללוות אתכם בהליך, לספק עצות חשובות ולענות על כל שאלה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה