Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון אירופאי לישראלים: השוואה בין חוקי האזרחות של גרמניה ואוסטריה

Michael Decker
Michael Decker

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

ישראלים רבים שמחפשים הזדמנות להוציא דרכון נוסף מגלים שהם זכאים לאזרחות גרמנית או אוסטרית בגלל שמשפחתם נרדפה על ידי הנאצים. בשנים האחרונות שתי הכלכלות החזקות באירופה, גרמניה ואוסטריה, החליטו להרחיב את הזכאות של קורבנות הנאצים וצאצאיהם לקבלת אזרחות אוסטרית או אזרחות גרמנית. יש נקודות דמיון במצב המשפטי של שתי המדינות, אך יש גם כמה הבדלים משמעותיים. במאמר זה נסביר לגבי הדמיון וההבדלים בין חוקי האזרחות של גרמניה ואוסטריה.

למה נדרשו תיקונים בחוקי האזרחות של גרמניה ואוסטריה?

ניתן לחלק את היהודים שחיו במדינות אוסטריה וגרמניה לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה לשני סוגים: כאלו שהייתה להם אזרחות במדינה בה התגוררו, וכאלו שלא. מי שהיה אזרח גרמניה או אוסטריה לפני עליית הנאצים לשלטון ואיבד את אזרחותו בעקבות חוקים אנטישמיים, בדרך כלל היה זכאי לקבל אותה בחזרה אחרי שהמלחמה נגמרה והחוקים עודכנו.

מצד שני, לא היה עד לאחרונה מסלול קבלת אזרחות עבור חלק מצאצאי נרדפי הנאצים, כגון מי שמוצאם היה רק מאזרחיות גרמניה \ אוסטריה מצד האם. זה היה עוול נוראי אשר הזכיר את חוקי הגזע הידועים לשמצה. אחרי שאוסטריה וגרמניה הכירו בכך, שתי המדינות העבירו תיקונים נרחבים בחקיקה ועכשיו הן מאשרות קבלת אזרחות ללא אפליה על רקע המין של הנרדף המקורי.

 מי יכול לקבל אזרחות?

כדי להיות זכאים לדרכון אוסטרי או דרכון גרמני – אתם צריכים להיות צאצאים של קורבנות הנאצים שהיו תושבי אוסטריה או גרמניה. שימו לב שהזכאות היא רק עבור צאצאים ישירים, כלומר, אתם חייבים להיות ילדים, נכדים או נינים של הקורבן. אין אפשרות לקבל אזרחות עבור בני משפחה מורחבת יותר, למשל בני דודים של נרדפי הנאצים.

איך מוכיחים זכאות לאזרחות?

בשביל להוכיח שאתם באמת צאצאים של יהודים תושבי גרמניה או אוסטריה לשעבר, תצטרכו למצוא מסמכים שמוכיחים ששם התגוררו אבותיכם. נסו לאתר תעודות לידה, תעודות פטירה, תעודות נישואין, דיפלומות מאוניברסיטאות, מסמכי נסיעה, אישור יציאה מאחת המדינות או כל מסמך רשמי אחר.

אם אתם לא בטוחים איך להכין בקשה מסודרת או איפה לחפש את המסמכים הנדרשים, אתם יכולים לפנות למשרד עורכי דין שמתמחה בתחום. הגשת בקשה מאורגנת שכוללת את כל המסמכים הנדרשים תשפר את הסיכוי שהבקשה שלכם תאושר.

הבדלים בין תהליך קבלת אזרחות אוסטרית לאזרחות גרמנית

יש לא מעט מאפיינים דומים בין תהליך קבלת דרכון גרמני ודרכון אוסטרי. למשל, בשני המקרים צריך לצרף מסמכים שתומכים בבקשה לאזרחות ואין דרישה לוותר על אזרחות קיימת. עם זאת, יש מספר הבדלים בין שתי המדינות שיכולים להשפיע על הזכאות שלכם.דרכון אירופאי לישראלים: השוואה בין חוקי האזרחות של גרמניה ואוסטריה

עבור אילו שנים ניתן להגיש את הבקשה לאזרחות?

אחד ההבדלים המשמעותיים בין גרמניה ואוסטריה הוא התקופה עבורה כל אחת מהמדינות מוכנה להעניק אזרחות. לפי החוק האוסטרי, ניתן לקבל אזרחות בגין מי שהיה תושב אוסטריה וברח ממנה בשנים 1933 -1955. לעומת זאת, החוק הגרמני מסיים את תקופת הזכאות בתאריך 8.5.45 (כעשר שנים פחות מאוסטריה).

מכיוון שמלחמת העולם השנייה הסתיימה בשנת 1945, יש היגיון בהחלטת גרמניה לסיים את תקופת הזכאות בשנה זו. עם זאת, אוסטריה החליטה לאפשר פרק זמן ארוך יותר בגלל ההבנה שעבור רבים, הסוף הרשמי של המלחמה לא היה הקץ של הקושי. יהודים רבים נשארו באוסטריה גם אחרי המלחמה כדי לחפש קרובי משפחה שאבד איתם הקשר, או בגלל שלא הייתה להם אפשרות לעזוב עקב פגיעה פיזית או נפשית.

המעמד של התושב המקורי

גרמניה מעניקה אזרחות לכל מי שהיה תושב גרמני בשנים הרלוונטיות ונאלץ לעזוב אותה עקב רדיפת הנאצים. לעומת זאת, אוסטריה מאשרת אזרחות גם למי שהיה תושב אוסטריה בשנים אלו ללא אזרחות בכלל, או תושב שטח אוסטריה המודרנית עם אזרחות של אחת מהמדינות שהשתייכו לאימפריה האוסטרו-הונגרית, כולל רומניה, הונגריה ופולין.

שירות קבע בצה"ל

במידה ואתם חיילים בשירות קבע או מתנדבים בצה"ל, לא תהיה לכם אפשרות להגיש בקשה לדרכון אוסטרי כל עוד אתם בצבא. יותר מזה, אם יש לכם אזרחות אוסטרית ואתם מצטרפים לשירות קבע, האזרחות שלכם תבוטל ולא תהיו זכאים לשחזרה. לאחר השחרור מצה"ל אין מניעה להגיש בקשה לקבלת אזרחות אוסטרית. מצד שני, בגרמניה אין הגבלה כזו וגם מי שמשרת בקבע יכול להגיש בקשה לקבלת אזרחות.

משך הטיפול בבקשה

תהליך השגת אזרחות אוסטרית מתנהל באופן מהיר יותר ובדרך כלל מקבלים אישור בתוך 6-8 חודשים. לעומת זאת, בגרמניה מדובר בתהליך ארוך יותר שדורש המתנה של כשנתיים ולפעמים אף יותר. קחו בחשבון שאופן הגשת הבקשה, בדגש על איכות המסמכים המצורפים אליה, עשוי להשפיע על פרק הזמן שידרש כדי לקבל החלטה בעניינכם.

חייבים ליווי משפטי?

מי שיש לו את הזמן, היכולת ותעצומות הנפש שצריך כדי להתעסק בתהליך בירוקרטי ארוך, יכול להגיש בקשה לאזרחות בעצמו. עם זאת, אם אתם לא לגמרי בטוחים מה לעשות ואיך להתנהל, כדאי לפנות לאיש מקצוע שיטפל בבקשה עבורכם.

אנחנו במשרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג מתמחים בדיני הגירה ומציעים ללקוחותינו מעטפת שירות מלאה בכל הנוגע לקבלת אזרחות זרה. אנחנו לוקחים חלק באיתור מסמכים בארכיונים, מבצעים אימות נוטוריוני, דואגים לתרגום ומוודאים שהכל מתנהל באופן מיטבי, החל מהשלב בו תגישו את הבקשה ועד שתקבלו את הדרכון בפועל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top