דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכות הבירור: שימוש בחוק חופש המידע בישראל

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

מהו חוק חופש המידע?

חוק חופש המידע, תשנ"ח-1998 קובע כי לכל אזרח ישראלי, או אזרח זר שיש לו בעיה משפטית בישראל, יש זכות לקבל מידע מתאגידים ציבוריים ורשויות ציבוריות בישראל. זאת במטרה לאפשר ממשלה שקופה ודמוקרטית וכדי להבטיח שאזרחים יוכלו להבין החלטות שעשויות להשפיע עליהם. למשרד עורכי הדין שלנו ניסיון בשימוש בחוק חופש המידע על מנת לבחון, לנתח ולבטל החלטות ממשלתיות לטובת לקוחותינו.

מהי חשיבותו של חוק חופש המידע?

חוק זה מקיים את עקרונות המפתח של חברה דמוקרטית. מטרתו היא הגנה על היושרה השלטונית בכך שמאלץ את הרשויות לשמור על שקיפות ולהציג גישה פתוחה וברורה לכל פנייה של אזרחים במגוון נושאים. הוא מהווה פורום הוגן להטלת ספק בהחלטות בנושאי בריאות, הגירה, איכות הסביבה וכדומה. עם זאת, הוראות החוק מבטיחות שהסמכות ושיקול הדעת נשארים בידי פקידי הממשלה, תוך שמירה על היציבות.חופש המידע

מי יכול להשתמש בחוק חופש המידע?

כל מי שיש לו בעיה משפטית בישראל, הן כאזרח והן כמי שאינו אזרח, נכלל במסגרת חוק זה. על הרשות למסור מידע ונתונים, אלא אם כן:

  • מדובר בחשיפה של מידע סודי של אדם אחר;
  • יש בכך כדי להפריע לחקירות, להליכים בבית המשפט או לזכותו של אדם להליך הוגן;
  • ניתן לשער, באופן סביר, כי גילוי המידע עלול לגרום לפגיעה בביטחון הלאומי, ביחסי החוץ של המדינה, בביטחון הציבור או בשלומו או ברווחתו של אדם;
  • המידע הופק לפני למעלה משבע שנים.

ההוראות המלאות קבועות בסעיפים 8-14 לחוק.

אילו משרדי ממשלה כפופים לחוק?

החוק קובע כי כל "רשות ציבורית" כפופה לחוק זה, לרבות רשויות ממשלתיות מרכזיות כמו משרדי הבריאות, התיירות, המשפטים והפנים. רשויות ציבוריות רלוונטיות נוספות כוללות את בתי המשפט, הכנסת ואפילו לשכת הנשיא. לפי סעיף 3 לחוק, לכל משרד ממשלתי חייבת להיות מחלקה מיוחדת ליישום חוק חופש המידע. הדבר מאלץ את כל תחומי ממשלת ישראל להישאר שקופים והוגנים.

מהו תהליך קבלת המידע לפי חוק חופש המידע?

כדי לקבל את המידע, יש לפנות לגוף הממשלתי המתאים המחזיק במסמכים, העובדות, הנתונים או הסטטיסטיקה. יש לציין, כי אין צורך להסביר מדוע המידע רצוי. לאחר מכן, יש לרשות המתאימה 30 יום לקבל או לדחות את הבקשה. אם הבקשה התקבלה, הרשות נדרשת למסור את המידע תוך 15 ימים.

מה קורה אם נדחתה הבקשה לקבלת המידע?

אם הרשות הרלוונטית סבורה שהבקשה נכנסת לקטגוריה כלשהי בין סעיפים 8, 9 או 14 לחוק חופש המידע, היא אינה חייבת לחשוף את המידע. עם זאת, אזרחים יכולים לערער על החלטה זו על ידי פנייה לבית המשפט. ההליך מתואר בסעיף 17 לחוק. יש לערער לבית המשפט לעניינים מנהליים שם יציגו הן העותר והן הרשות את טיעונם. אם בית המשפט יקבע כי אין במסירת המידע כדי להפר את סעיף 8 או 9 לחוק, יימסר לעותר המידע הרצוי. אם בית המשפט יפסוק לטובת הרשות, התיק ייסגר. לפיכך, חשוב שעורך דין מוכשר יציג את טיעוניו של העותר.

סיוע משפטי בהשגת מידע בישראל

עורכי הדין במשרדנו זמינים לסייע ביישום חוק חופש המידע, כולל:

  • הגשת בקשה לקבלת מידע מרשויות ממשלתיות;
  • ייצוג בבית המשפט בערעור על בקשות לקבלת מידע שנדחו;
  • מענה על כל שאלה בעניין חוק זה והסבר על זכויותיך המשפטיות.

צרו קשר עם עורכי הדין המומחים שלנו בתל אביב ובירושלים בכל אחת מהדרכים הבאות:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה