Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוזה של שחקני כדורגל וספורט מול קבוצה – מידע משפטי חשוב

Michael Decker
Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

עבור שחקני כדורגל או ספורטאים מענפי ספורט אחרים, הפעם הראשונה בה זוכים לחתום על חוזה מול קבוצה חדשה יכולה להיות מסובכת מהרגיל. בהרבה מקרים, ההזדמנות לשחק בקבוצה חדשה עשויה להיות מפתה, וספורטאים ייטו למהר לחתום על העסקה מבלי לדעת באופן מלא מה עומד מאחוריה. מדובר בטעות נפוצה, העלולה לגרור בעיות רבות בעתיד. במאמר זה נציין מספר נקודות אשר חשוב לשים לב אליהן בכל מקרה של חוזה הצטרפות לקבוצה חדשה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני ספורט ובתחומי המשפט האזרחי השונים. השירותים אשר מעניק משרדנו כוללים ייעוץ לספורטאים בענייני חוזים מול קבוצות, ייצוג בהליכי בוררות ובפני בתי הדין של התאחדויות הספורט השונות בישראל וכל הערכאות המשפטיות.

חוזה של שחקני כדורגל וספורט מול קבוצה - מידע משפטי חשוב

מה חשוב לדעת על חוזה של שחקני כדורגל וספורט מול קבוצה?

החתמת שחקנים ומעברים בין קבוצות כדורגל, כדורסל וענפי ספורט נוספים, מתרחשת בתדירות גבוהה. מדינת ישראל התברכה בלא מעט ספורטאים מוכשרים. ביניהם, ישנם גם כאלה המייצגים את ישראל בכבוד בזירה הבינלאומית, ועוברים לשחק במדינות אחרות. ההזדמנות לחתום בקבוצה גדולה ולהתפתח מבחינת הקריירה עלולה להיות מסנוורת במקרים רבים. אך ניסיוננו בעיסוק בנושא מלמד כי זו טעות ״להסתנוור״ מההצעה ולקבל אותה כפי שהיא. כל חוזה מעבר לקבוצה חדשה דורש בחינה מעמיקה של פרטים רבים, ומצריך ניסיון והיכרות עם עולם דיני הספורט. 

קיימים מקרים רבים בהם שחקנים חותמים על חוזים עם קבוצות מבלי להבין את תוכן החוזה במלואו. הקבוצות עשויות לעודד זאת בדרכים שונות. נציגיהן עשויים להציג את ההצעה כאחרונה ולא לאפשר לקיים מו״מ לגביה. הן עשויות אף לטעון כי החוזה נעשה על-ידי עורכי דין מטעמן ולכן הוא הוגן ונכון. ואולם, חתימה על החוזה מבלי להבין את תוכנו לעומק עלולה לגרור בעיות משפטיות רבות, אשר ניתן למנוע לפני החתימה, אך קשה להתמודד עמן לאחריה. להלן נעמוד על מספר בעיות נפוצות.

עמידה בתנאי תקנוני איגודי הספורט

נדרש כי החוזים יעמדו בתקנוני ההתאחדויות והאיגודים של הענפים השונים. חוזה מעבר לקבוצת כדורגל נדרש לעמוד בתנאי תקנון ההתאחדות לכדורגל בישראל. חוזה מעבר לקבוצת כדורסל נדרש לעמוד בתנאי תקנון איגוד הכדורסל בישראל, וכך הלאה. בלעדיהם אין תוקף מחייב לחוזים, והדבר עלול למנוע משחקנים את האפשרות להיכלל בקבוצה בפועל. 

תנאי החוזה בכתב הם (ורק הם) התנאים המחייבים

חשוב מאוד לוודא התאמה בין תנאי החוזה ובין התנאים עליהם סוכם בעל פה. הדבר חשוב במיוחד במקרים אלה, לאור כך שהתחום נתון לפיקוח. נעשית בפועל בקרה על תקציבי הקבוצות. לפיכך, גם אם דובר בעל פה על סכומים אחרים, הם חייבים לבוא לידי ביטוי בחוזה הכתוב עליו חותמים בסופו של דבר.

ענייני ביטוח

ענפי ספורט כוללים מטבעם סיכונים לנזקי גוף שונים. בהתאם, החוק מחייב כי כל חוזה הצטרפות של שחקן לקבוצה יכלול נספח ביטוח. הממשלה אף קבעה בתקנות ייעודיות כיסויי מינימום כספיים לפי כל אירוע ביטוחי. לדוגמה: במקרה של נכות בשיעור של 100% יינתן כיסוי ביטוחי בסך מינימאלי של 150 אלף ש״ח. שיעורים נמוכים מכך יקנו כיסוי מינימאלי לפי החלק היחסי. למשל, נכות בשיעור של 50% תביא לכיסוי ביטוחי בסך מינימלי של 75 אלף ש״ח.

ספורטאים מנוסים יודעים כי סכומים אלה לרוב נמוכים למדי. כמוהם גם סכומי כיסוי אחרים הקבועים בתקנות. בהתאם, נדרש לטפל ביצירת כיסוי ביטוחי בסכום שאינו נמוך מהשכר החודשי שהשחקנים צפויים לקבל. כך ניתן יהיה לוודא כי בכל מקרה של תאונות אישיות ונזקי גוף, לא יפגעו תנאיהם של השחקנים, והם יוכלו להמשיך לשחק ללא דאגות בנושא קריטי זה.

חובת בוררות בסכסוכים

תקנוני מרבית התאחדויות הספורט (ובכלל זה ההתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל), מחייבים כי סכסוכים משפטיים מול הקבוצה יידונו באמצעות בוררות. מדובר במנגנון חלופי לתביעה בבית משפט, ולמעשה קיים איסור על פניה לבית משפט בסכסוכים מעין אלה. בפסק דין חשוב שניתן בנושא, בית המשפט העליון סירב להעביר לפתחו של בית המשפט הליכים אשר נוגעים לסכסוכים בין שחקנים לקבוצות. עם זאת, קיימת מחלוקת בשאלה האם יש מקום לדון בעניינים שאינם לחלוטין מתחום הספורט או נובעים מהחוזה עם הקבוצה. שאלה זו טרם הוכרעה, וחשוב לדעת כי ככלל, תביעות לפי החוזה מול הקבוצה יופנו ככלל לבוררות פנימית מטעם איגוד הספורט הרלוונטי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני ספורט ומשפט אזרחי

כפי שהסברנו בהרחבה במאמר זה, קיימות סוגיות משפטיות רבות אשר יש לשים אליהן לב במקרים של חוזים של שחקני כדורגל וספורט מול קבוצה. בכל שאלה פרטנית בנושא חשוב זה תוכלו ליצור עמנו קשר ועו״ד מומחה לדיני ספורט ומשפט אזרחי ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרדנו, הממוקם בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני ספורט ובייעוץ לשחקנים בנושאים חוזיים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top