Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

6 נושאים שחייבים לשים לב אליהם בעת גיבוש חוזה לפיתוח אפליקציה

Michael Decker
Michael Decker

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

חוזי פיתוח הינם נפוצים וחיוניים בתחום האפליקציות. מה הנושאים שחשוב במיוחד לשים לב אליהם בשלב גיבוש החוזה? על כך יסביר במאמר זה עורך דין מומחה למשפט מסחרי וקניין רוחני.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במשפט המסחרי ובקניין רוחני. משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטיים עבור יזמים, חברות הזנק (startup) ומשקיעים בנושאים כגון גיבוש חוזה לפיתוח אפליקציה, אכיפת הסכמי פיתוח ומסחור קניין רוחני.

חוזה לפיתוח אפליקציהחייבים לחשוב מראש על כל האפשרויות

מדינת ישראל מתויגת, כידוע, בתור מעצמת חדשנות עולמית, ולא בכדי. יזמים ישראלים אחראים על פיתוחים ששינו את האנושות, בין היתר בתעשיות הביטחוניות והרפואיות. תחום נוסף שישראלים מובילים בו כבר מאז החל לפרוח לפני כעשור, הוא תחום פיתוח האפליקציות. דוגמה המוכרת לכולם היא אפליקציית הניווט Waze, שנמכרה לחברת Google באחת העסקאות המצליחות בהיסטוריה של ישראל, שסוקרה בהרחבה בתקשורת (דוגמת הכתבה באתר כלכליסט). קיימות דוגמאות נוספות לאפליקציות ישראליות שנמכרו בסכומי עתק, במגוון תחומים, לרבות מסרים מידיים, פנאי, גיימינג ועוד. 

אכן, פיתוח אפליקציות עשוי להניב רווחים אדירים. זו סיבה מספיק טובה עבור יזמים להבין כי חשוב להביא בחשבון את כלל האפשרויות כתוצאה מהפיתוח, תוך ירידה לפרטים הקטנים. דרך המלך לעשות זאת היא לגבש חוזה פיתוח בין המפתחים ובין החברה המזמינה, אשר ימנע חילוקי דעות עתידיים. הדבר צריך להיעשות מוקדם ככל הניתן. במקרים רבים בהם לא נעשתה חשיבה כזו מראש, התעוררו סכסוכים משפטיים קשים שגררו עלויות אסטרונומיות. 

נקודות מרכזיות שיש להביא בחשבון לפני שיוצאים לדרך:

ניהול הפיתוח

לרוב קשה להעריך מראש את הזמן שייקח להשלמת הפיתוח, ולכן נדרשת קבלת החלטות ביחס למשך ההתקשרות. ניתן, למשל, להסכים על יעדים מוגדרים מראש לכל שלב. לחלופין, ניתן להסכים על פרק זמן ראשוני, שבסופו יוחלט על הארכתו לפי הצורך. הכל כמובן תלוי נסיבות. 

יש לשקול גם אפשרות שיהיה צורך בקביעת תקופת אחריות לאחר הפיתוח. במקרים רבים מתעוררות תקלות שלא ניתן היה לצפות בתקופת הפיתוח. בהתאם, חוזי פיתוח רבים כוללים בתוכם תקופות אחריות שנפרשות על פני חודשים רבים ואף שנים לאחר השלמת הפיתוח, לצורך טיפול באותן תקלות.

אופן התשלום

לצד היבטים הנוגעים לסדרי העבודה, חשוב לקבוע הסדרי תשלום המבוססים עליהם. בדומה לקביעת תקופת ההתקשרות, ניתן להסכים, בין היתר, על תשלום בהתאם לעמידה ביעדי הפיתוח, או על תשלום עד תקופה מסוימת ולאחריו לקיים דיון מחודש בנושא. לצורך הסכמה על אופן התשלום נדרשת הבנה מיטבית של העלויות, שהרי מהן נגזר התשלום.  

הגדרת הפיתוח במדויק

נדרשת עריכת חשיבה והגעה לתיאור מפורט, ככל הניתן, לגבי האופן שבו תיראה האפליקציה עם השלמת הפיתוח. בכלל זה נדרש תיאור ויזואלי, תוך הגדרת תצוגת המסכים והאפשרויות השונות; הגדרת הפונקציות שהאפליקציה תכלול; אופן אחסון המידע שנאסף וכיו״ב. וכל המרבה ומעמיק בתיאור, הרי זה משובח.

הגדרת תחומי אחריות

לרוב הסכמי פיתוח נחתמים בין יזמים ובין משקיעים. חשוב להגדיר במדויק את חלוקת העבודה ותחומי אחריותם של המשתתפים בפרויקט. כך גם חשוב לגבש הסכמי סודיות ואי תחרות.

היבטי קניין רוחני

נדרשת הגדרת בעלות על זכויות הקניין הרוחני (זכויות יוצרים, סימני מסחר וכו׳) באפליקציה, כמו גם בגרסאות עתידיות ובנגזרות אפשריות שלה. לצד זאת, נדרש להחליט על סוג רשיון קוד המקור של התוכנה – האם יהיה פתוח? האם הוא מבוסס על קוד אחר ומה משמעויות הדבר? חשיבה על כל הנ״ל היא קריטית והכרחית.

פתרון סכסוכים ומשברים

מה עושים כאשר דברים אינם קורים כמתוכנן? כיצד מתמודדים עם עיכובים בעמידה בייעדי הפיתוח? מה קורה כשרוצים להפסיק את שיתוף הפעולה? היכן יידונו סכסוכים על ההסכם – בבוררות, בגישור או בבית המשפט? על כל הנ״ל יש לתת את הדעת מראש, ולא כשמתעורר סכסוך בפועל.

צרו קשר עם המומחים שלנו – ליווי משפטי לפיצוח אפליקציה

קראתם לעיל, על קצה המזלג, נושאים שהכרחי להביא בחשבון במסגרת גיבוש חוזה לפיתוח אפליקציה. הסתייעות בייעוץ משפטי בשלב גיבושו חשובה לצורך יצירת חוזה שישקלל את מכלול הזכויות והחובות בין הצדדים. במשרד עורכי הדין שלנו תמצאו עורכי דין בעלי מומחיות במשפט מסחרי ובדיני קניין רוחני, אשר ישמחו להעניק לכם ליווי משפטי מקיף ומקצועי בנושא.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top