Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוות דעת דין זר

Michael Decker

Romy Bar-David

נעזרנו בשירותיו של יהושע והיינו מרוצים מאוד! יהושע אדיב, אמין ועובד במהירות. אנחנו ממליצים עליו בחום!

מהי חוות דעת בעניין דין זר ובאילו מקרים היא נדרשת? מדובר בחוות דעת משפטית, המוגשת בהליכים משפטיים לצורך הוכחת המצב המשפטי במדינה אחרת, לצורך הכרעה בסוגיה אשר יש לגביה מחלוקת בין הצדדים להליך. חוות דעת בעניין הדין הזר רלוונטית, בין היתר, בהליכים בעניינים מסחריים ועסקיים בין צדדים ממדינות שונות, וכן בהליכים בענייני משפחה, כגון התרת נישואין שנערכו בחו״ל וסכסוכי ירושה.

במסגרת עבודת משרד עורכי הדין שלנו, אנו עוסקים במגוון הליכים המערבים מדינות שונות בעולם, ובכלל זה רכישת אזרחות זרה, השקעות מעבר לים, הקמת חברות ועסקים בחו״ל (במדינות כגון הונג קונג, אירלנד, קפריסין, רומניה, בולגריה, איחוד האמירויות, איי קיימן ועוד) ושלל עניינים מסחריים ואזרחיים נוספים. במסגרת זאת, משרדנו מקיים קשרים ושיתופי פעולה עם משרדי עורכי דין מובילים בשלל מדינות, על מנת להעניק מעטפת משפטית מקיפה ככל הניתן עבור לקוחות הזקוקים לטיפול בעניינים משפטיים מול רשויות במספר מדינות. במדריך משפטי זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי בינלאומי מהי חוות דעת דין זר, באילו מקרים היא נדרשת ומי מוסמך לתת חוות דעת מעין זו.

מהי חוות דעת דין זר?

באופן כללי, הדין הישראלי קובע כי בתי המשפט בישראל מוסמכים לפסוק בהליכים המוגשים בפניהם לפי חוקי מדינת ישראל. ואולם, לא פעם עולה צורך להכריע בסוגיה משפטית מסוימת לפי חוקי ודיני מדינה זרה, מסיבות שונות. מדובר בסיטואציה מורכבת, שכן מטבע הדברים, שופטי ישראל מתמחים בחוק הישראלי, ולא בחוקים של מדינות זרות. על מנת לסייע לבתי המשפט במקרים מורכבים אלה, תידרש בדרך כלל הגשה של חוות דעת בנושא. חוות דעת העוסקת בדין הזר היא למעשה חוות דעת משפטית, המוגשת כראיה אשר נועדה להוכיח מה הדין החל במקום מסוים, באופן שיסייע לבית המשפט להכריע בסוגיה מסוימת אשר יש לגביה מחלוקת בין הצדדים.

מתי נדרשת חוות דעת דין זר?

עשויים להיות שלל סוגים של הליכים משפטיים אשר במסגרתם תידרש הגשת חוות דעת בעניין הדין הזר. הבולטים מביניהם הם הליכים בענייני ירושה וצוואה. חוק הירושה הישראלי קובע כי למעט במקרים מסוימים, הדין שיחול על ירושה של אדם הוא מקום מושבו של המוריש. מכאן שכאשר אזרחים ישראלים שהיו תושבי חוץ, או אזרחים זרים, הולכים לעולמם ומורישים נכסים המצויים בישראל (כגון דירות, רכבים, חשבונות בנק וכיו״ב), ייתכן מאוד כי יהיה צורך בהוכחת הדין הזר במסגרת הטיפול בירושה.

מקרה בולט נוסף שבו עשוי לעלות צורך בהוכחת דין של מדינה אחרת הוא מקרה של גירושין/התרת נישואין בישראל של זוגות אשר נישאו בחו״ל. החוק הישראלי בנושא קובע זוגות אשר נישאו בחו״ל ומעוניינים להתיר את נישואיהם עשויים במקרים מסוימים מעין אלה להידרש להגיש חוות דעת לגבי הדין הזר במקום שבו נערכו הנישואין. להרחבה על סוגיה חשובה זו, ראו מאמר שהתפרסם באתר משרדנו בנושא הדין החל על התרת נישואין שנערכו בחו״ל.

הליכים נוספים בהם יש להכריע לפי הדין הזר, כגון ביצוע של פסק דין או פסק בוררות שניתן בחו״ל. לרוב יהיה מדובר על סכסוכים עסקיים, כגון סכסוכים בין שותפים לעסקים מעבר לים, סכסוכים חוזיים בין צדדים ממדינות שונות וסכסוכים לגבי עסקאות בינלאומיות. לצד הדוגמאות הנ״ל, עשויים להיות שלל מקרים נוספים בהם תידרש הוכחת דיני מדינות זרות בישראל, באמצעות חוות דעת של מומחה לאותם דינים. יש לציין כי עלולים לעלות קשיים בעיקר כאשר מדובר בדין זר של מדינה שאינה מערבית או ששיטת המשפט בה שונה באופן מהותי מזו שנהוגה בישראל.חוות דעת דין זר (מידע משפטי)

מי מוסמכים לתת חוות דעת בנושא דין זר?

באופן מעניין, אין תשובה מפורשת בחוק הישראלי לשאלה זו. תקנות סדר הדין האזרחי קובעות כי חוות דעת בענייני דינים זרים יינתנו באמצעות מומחה לדינים אלה. עם זאת, התקנות אינן מפרטות מי נחשב מומחה כאמור. בתי המשפט בישראל התייחסו לסוגיה חשובה זו וקבעו כללים לגביה במספר פסקי דין. בפסק דין חשוב משנת 2000 (בתיק שמספרו ע״א 6796/97) קבע בית המשפט העליון כי מומחה לדין זר אינו חייב להיות עורך דין המופיע באופן קבוע בבתי משפט במדינה הזרה שיש להוכיח מה הדין החל בה. אף שלא נקבעו כללים ממצים לגבי הגדרה זו, פסק בית המשפט כי עורך דין או משפטן העוסק בשיטת המשפט שאותה יש להוכיח יכול לשמש כמומחה לעניין זה. ולעיתים אף אדם אחר שאינו משפטן, אשר במסגרת עיסוקיו רכש את הידע הנדרש בדין הזר, עשוי לשמש כמומחה לעניין זה.

עבור אלו ארצות ניתן לקבל חוו"ד דין זר?

כאמור מעלה, משרדנו בעל קשרים נרחבים הן עם משפטנים ברחבי העולם, והן עם מומחים לדיני העולם הנמצאים בישראל. נוכל לסייע לכם להשיג חוות דעת דין זר עבור כל מדינה בארה"ב, עבור קנדה, אוסטרליה, רוסיה, ומספר מדינות באירופה. חוות דעת אלו יתקבלו על ידי רשויות בישראל לצרכי בירור ירושה, בירור תביעה, ועוד.

חוות דעת בנושא הדין הזר – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו בהרחבה על חוות דעת לגבי דינים זרים, ועל המקרים בהם הגשת חוות דעת מעין זו עשויה להידרש בהליכים משפטיים בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי, ובכלל זה במשפט מסחרי, דיני משפחה ודיני ירושה. משרדנו מסייע ללקוחותיו בקבלת חוות דעת של הדין הזר בשלל מדינות, במסגרת שיתוף פעולה של משרדנו עם משרדים מובילים בתחומם מעבר לים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top