Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוג הקרטוגרפים היהודי במיורקה – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Jordan Levy-Bograd

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

שנת גירוש ספרד שחלה ב-1492, מסמנת בתודעה היהודית זעזוע עמוק וסוף דרמטי לתקופה משגשגת, שלא נראתה כדוגמתה בעולם היהודי עד אז. מאידך, בתודעה הספרדית הנוצרית מסמנת השנה את ראשיתו של "תור הזהב הספרדי" ועלייתה של אימפריה אדירה, שגילתה יבשות ושלטה על חלק ניכר של שטחים ברחבי העולם.

כפי שתראו במאמר, את המפות המיוחדות והמשורטטות היטב ובמיטב העדכונים של המאות ההן, הכינו דור אחר דור, במשך למעלה ממאתיים שנים קבוצה קטנה של יהודים שומרי מצוות ומומרים גם יחד. הקבוצה ישבה בפלמה דה מיורקה תחת חסות המלכים האַרָאגוֹנֵזים, ועמלה בייצור מפות חדשניות שלא היו קיימות במקום אחר. מפות אלה הן כלי העזר שבישר את "עידן התגליות" וסייע למלחים הספרדיים והפורטוגלים במסעותיהם בגילוי יבשות חדשות.

משרדינו בתל אביב וירושלים מטפלים באלפי בקשות, במיוחד עבור ישראלים המעוניינים להנפיק דרכון אירופי איכותי. המשרדים מציעים שירות VIP לכל לקוח ודואגים לתפור את החליפה המתאימה עבור כל מקרה ומקרה. במהלך התהליך לא יתבקש הלקוח לעבור טרטורים וביורוקרטיה מתישה. זאת בעזרת ייפויי כוח מתאימים שיעבירו את האחריות של התיק אלינו.

חוג הקרטוגרפים היהודי במיורקה

חוג הקרטוגרפים היהודי במיורקה

במרחב הקיום המוסלמי של ימי הביניים, נהוג היה לשרטט את העולם הידוע דאז – אפריקה, אירופה, אסיה, יחד עם הימים, האוקיינוסים והאיים המפוזרים בו. המפות היו נקנות ומבוקשות בין שליטים מוסלמים שביקשו להכיר את העולם בכדי לצאת ולכבוש חלקים ממנו. אט אט נעשה תחום המיפוי המכובד בו עסקו חוגים מצומצמים בלבד להפוך למקצוע מבוקש באירופה הנוצרית, ובמיוחד בחצרות מלכים.

ספרד שלאורך מאות שנים הייתה תחת דומיננטיות מוסלמית, עודדה את המקצוע שהפך להיות מיוחס לבעלי השכלה גבוהה. אלה הנוצרים למדו משכניהם המוסלמים את מלאכת המיפוי, ואילו האחרונים ביקשו מהנוצרים את ספרי הפילוסופיה שלהם על מנת לתרגם אותם לערבית וללמוד אותם. סחר החליפין הזה השפיע בוודאי גם על יהודי ספרד, שנחשבו ציבור ממעמד גבוה והתערו במדעים השונים מאוד – אפילו הרבנים המפורסמים ביותר מביניהם.

במאה ה-13 קמה קבוצה קטנה של קרטוגרפים (שרטטי מפות), קוסמוגרפים ויצרני כלי-ניווט בעיר פלמה דה מיורקה שבאיים הבלאריים. רוב חברי החוג המיורקי היו יהודים או מקהל הקוֹנְבֶרְסוֹס (מומרים) שעבדו בחסות המלכים האראגונזים/ספרדים. ברובם, כיוון והיו מעורים בחיי האצולה הספרדית, גם אלו שלא התנצרו הוסיפו לעצמם שם ושם משפחה ספרדי מפאת מעמדם ויוקרתם בין נכבדי האצולה. לכן, לעיתים מוכרים יותר בשם הזר מאשר התורני. הנה כמה שמות מפורסמים של קרטוגרפים מימי הביניים בעלי מוצא יהודי:

  1. אלישע קְרֶשְׂקַשׂ
  2. יהודה קרשקש
  3. שמואל קוֹרקוֹס
  4. גבריאל דֵה-וַלְסֵקָה
  5. חָאוּמֵה בֶּרְטְרָן
  6. פֵּרֶה רוֹסֵל

יצירת מפות משוכללות

החוג המצומצם שהיה משכיל ומנה גם רופאים, אסטרונומים, מתמטיקאים, ציירים ואנשי אשכולות, ייזכר לעד בזכות התושייה שהפכה את ארצם למעצמה ימית תודות למפות שהכינו. המפות שימשו מגלי ארצות נודעים לאורך שנים כמו קולומבוס, אמריגו וספוצ'י, הרנאן קורטס ופרדיננד מגלן במסעות הגילוי שלהם.

המפות שיוצרו על-ידי המשרטטים אופיינו באמנות גבוהה, צבעים חיים ואיורים שאוירו במקצועיות רבה על מנת להקל על קוראיה. המפות ציינו שמות מקומות, ציורים מפורטים של פני השטח, אגמים, הרים, נהרות, ערים ראשיות, ערי נמל, מובלעות ואישים מפורסמים. אפיון נוסף הוא מפתחות והערות שנכתבו בלטינית.

כמו כן, הרחבות וחידושים על אזור אפריקה, צפון אירופה, האוקיינוס ההודי ובכלל אסיה. עד הכנת התרשימים בידי החוג היהודי, היו רוב המפות באירופה בעלות השקפה אירוצנטרית. זאת אומרת שהיו מעמידים את אירופה או אזור הים התיכון כמרכז העולם ומשקיעים פחות תשומת לב ביתר הארצות והמקומות. אולם, החוג (אולי מפאת ניטרליות מסוימות עקב שיוכם הדתי) דבקו באובייקטיביות מקצועית חסרת פשרות, ועמדו על כך שהעולם במפותיהם לא יקבל תפנית או נגיעה פוליטית.

יותר מפתיעה מכך הייתה העובדה שהרשויות הנוצריות והכנסייה לא כפו את מרותן הדתית הדוֹגמתית על החוג המצומצם. זאת הסיבה שבשונה מכל המפות שיוצרו עד אז באירופה, אלה הקדימו את זמנן בהרבה. למעשה, "החוג הניטרלי" שכל מרצו דבק בתשוקה לחקור את העולם ולצייר אותו על נייר, ניער מעצמו את גבולות המסורת הנוצרית (כיוון ולא האמין בה), ועל פי היסטוריונים אירוע זה היה אחד מהסיבות שהובילו לרנסנס.

עם-זאת, כנראה בשל דתם והחינוך שספגו מבית, דאגו חברי חוג הקרטוגרפים היהודי במיורקה לצייר את ירושלים כמרכז העולם. המפות יוצאו לחצרות מלוכה אירופיות נוספות, וכך לא פעם הועתקה ירושלים לאורך דורות כמרכז העולם. זאת למעשה עד גילוי אמריקה וידיעת העובדה כי הארץ היא כדור באופן מוכח, מה שפסל מרכזיות כלשהי בגלובוס.

ההתקדמות הניכרת של החוג שהובילה את המדינה הספרדית בין היתר להיות המעצמה הגדולה בעולם, נגדעה בשנת 1492 – שנת הגירוש. לאחר מכן נאלץ המלך הספרדי לעבוד עם שרטטים ספרדיים, אך המסורת המתקדמת שהתחילו היהודים בפלמה נעלמה. מעצמות אירופה השונות פיתחו גם הן מפות חדישות יותר, ולהוציא את אמריקה, הצליחו להרחיק ולגלות יותר מאשר הספרדים. זה היה גם מפני שבמאות אחרי-כן כבר היו האחרונים מקובעים מבחינה מחשבתית וזחוחים – מה שהוביל לפיגור טכנולוגי עצום בהשוואה לאימפריות האחרות ונפילתם הדרסטית בתחילת המאה ה-19.

חוג הקרטוגרפים היהודי במיורקה

האטלס הקַטַלָנִי

מפת עולם שנוצרה בשנת 1375 על-ידי אחד מחברי החוג בשם אלישע בן אברהם קְרֶשְׂקָשׂ. המפה תוארה כאטלס החשוב ביותר שנעשה עד אותו הזמן ופסגתה של מלאכת המיפוי האירופית. קרשקש נחשב על ידי בני זמנו כרב אמן בעשיית מפות וגם מצפנים. לאחר שקיבלוּ האחרון ובנו ממלך אראגון חואן הראשון 150 (זהובים) מטבעות זהב (ידוע על סמך מסמכים רשמיים שנכתבו בידי המלך), החליט בשנת 1380 מלך ספרד לשלוח אותן כמתנה אל מלך צרפת שארל החמישי. המפה יושבת כיום בספרייה הלאומית של צרפת.

דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד

מי זכאי לדרכון פורטוגלי? גירוש יהודי פורטוגל חל באוקטובר של שנת 1497. לאחר שכרת מלך פורטוגל ברית עם מלכי ספרד, ביקש להינשא לבתם על מנת להבטיח אמונים זה לזה. אמה מה, בחוזה הנישואין דרשו בין היתר מלכי ספרד, כי פורטוגל תגרש את היהודים כפי שנעשה 5 שנים קודם לכן בממלכה הספרדית. מנואל הראשון, השליט הפורטוגלי, בחר לגרש את כל יהודי פורטוגל.

בהזדמנות זו ראוי להזכיר כי כשלושת רבעי ממגורשי ספרד תחילה פנו לפורטוגל השכנה. אולם, לאחר הגירוש ממנה התפזרו ברחבי המדינות המוסלמיות שמקיפות את אזור הים התיכון ובנו קהילות ספרדיות גדולות ששימרו עד עלייתן ארצה במאה ה-20 את המסורות, שמות המשפחה והתרבות הספרדית מהתקופה המשגשגת בה אבותיהם צמחו חברתית בספרד. מדובר על מדינות כמו מרוקו, אלג'יריה, טוניסיה, מצרים, לוב, סוריה, לבנון, עיראק וכד'

צרו קשר – אזרחות פורטוגלית לישראלים

משרדינו מעניקים שירות מקיף ומקצועי בכל הקשור לקבלת אזרחות פורטוגלית לפי החוק החדש שנחקק בפורטוגל בשנת 2015. במידה וגם אתם יוצאי צפון אפריקה או מדינות המזרח, סביר להניח שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי. תנו למשרדינו לעבוד בשבילכם ולבצע עבורכם את הנדרש בדרך היעילה והנוחה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top