Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חברת פורקס – מידע משפטי חשוב

Michael Decker

איציק פ

ממליץ בחום!!
מרגע הפנייה סשה דאג שהכל יטופל הכי מהר שאפשר...
היה זמין כל הזמן בוואטסאפ (למרות שיצא שדי שיגעתי אותו).....
תודה רבה!!

חברת פורקס היא חברה המציעה מסחר פרטי במטבעות שונים, אשר אינו מערב בורסות או בנקים, וביצוע תשלומים בינלאומיים ליחידים וחברות. תחום סחר המט"ח עלה לכותרות לא פעם בשנים האחרונות. מדובר בתחום עסקי מתפתח, הזוכה להתעניינות רבה בישראל ובמקומות נוספים בעולם. עם זאת, שוק המט"ח הוא בעל אלמנטים ספקולטיביים, וכרוך בלא מעט סיכונים. במאמר זה, עורך דין מומחה למשפט מסחרי ודיני תאגידים ממשרדנו יסביר על הסחר במטבע חוץ ועל הדרישות המשפטיות הרבות לצורך הקמת חברת פורקס. מדובר במידע חשוב הן עבור יזמים בתחום והן עבור המתעניינים בהשקעות במסגרתו.

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני תאגידים ומשפט מסחרי. המשרד מספק מענה משפטי מקיף לחברות ולמשקיעים יחידים בתחום הפורקס, הכולל ייעוץ וליווי לצורך הקמת חברת פורקס, שיקולים משפטיים בדבר השקעות בתחום, עריכת הסכמים משפטיים שונים, ייעוץ למשקיעי המט"ח ועוד.

חברת פורקס - מידע משפטי חשוב

מהו פורקס ומהי חברת פורקס?

תחום ה-Forex (המגיע במקור מהמונח Foreign Exchange Market), עוסק במסחר במטבעות חוץ (מט״ח) ומתקשר גם למסחר במטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין, אתריום וכד׳). מדובר על תחום מורכב אשר קצרה היריעה מלהסבירו לעומק. במובן הבסיסי, מדובר על רכישה או מכירה של מט״ח, כפי שכל אחד ואחת מאיתנו עושים בעת ביקורים בחו״ל. הסחר במטבעות מתבצע למעשה על סמך הערכות שווי של ערך המטבע הנגדי.

קיימות תנודות בשערי החליפין של מטבעות, בתדירות גבוהה למדי. לאור זאת, לא פשוט לחזות מה יהיה הערך של מטבע מסוים בעתיד. כאן נכנסות לתמונה חברות העוסקות במסחר בפורקס. החברות מציעות פלטפורמות (המכונות בעברית זירות סוחר) ברשת האינטרנט. ניתן להשקיע דרך זירות אלה, על בסיס הערכה האם ערך המטבע צפוי לעלות או לרדת. אם ההערכות יתבררו כנכונות, ההשקעה תישא רווחים מעסקת הסחר במטבע, ולהיפך. הרווחים הם למעשה ההפרש בין ההערכות ובין ערך המטבע בפועל.

בעיות אפשריות בשוק הפורקס

כפי שניתן להבין, מדובר בשוק ספקולטיבי, כלומר כזה המבוסס על הערכות שקשה לצפות. משכך, הוא כרוך בלא מעט סיכונים. כל פעולה מול חברת פורקס או בזירת פורקס כפופה להסכם, ושני הצדדים לעסקה צריכים לדעת היטב למה הם נכנסים. בלא מעט מקרים, אנשים פרטיים המעוניינים לבצע השקעה שתניב עבורם רווחים מתפתים לעסקאות מט"ח מבלי להכיר לעומק את התחום או את הבסיס ההסכמי להשקעה. לעתים הם אף נופלים קורבן להונאות שונות המתקיימות בתחום (אם כי הן כמובן לא מאפיינות את כולו). התייחסנו למקרים אלה ולאפשרויות המשפטיות הזמינות במסגרתם במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

הקמת חברת פורקס – מה חשוב לדעת?

בשנים האחרונות תחום הסחר במטבעות חוץ מתפתח בקצב מסחרר. רבים מהעוסקים בתחום מתעניינים בפתיחת חברות פורקס. למרבה הצער, לא כולם מודעים לכך שהתחום נתון לרגולציה ופיקוח של הרשויות בישראל, ובעיקר של הרשות לניירות ערך. אף שהתנאים הבסיסיים לרישום חברת פורקס זהים לתנאים לרישום חברה רגילה, קיימות דרישות רגולטוריות ייחודיות שעל כל חברה העוסקת בתחום הפורקס לעמוד בהן.

חברת פורקס נדרשת לקבל רישיון, המכונה רישיון זירת סוחר. התקנות בנושא דורשות, בין היתר, חיבור תקנון ייחודי לחברה, אשר עליו לקבל אישור של הרשות לניירות ערך. הרשות פרסמה עמדה רשמית בנוגע לנושאים שיש לכלול בתקנון. בין נושאים אלה ניתן למנות מדיניות לעניין ניגוד עניינים, פירוט אודות המכשירים הפיננסיים, תיאור של השירותים שהחברה מתכוונת לספק (בין בעצמה ובין על-ידי אחרים) וכיו״ב. 

בנוסף, על החברה לקבוע בתקנון כללים שונים לעניין מגבלות המסחר, פרטים שיש לספק ללקוחות בדבר סכומי השקעה מינימאליים, שעות פעילות המסחר, דרכים לשינוי וביטול עסקאות ועוד. אלה רק חלק מהדרישות הרגולטוריות החלות על חברות העוסקות בפורקס. חברות שאינן פועלות בכפוף לדרישות עלולות להיות חשופות לסנקציות שונות, לרבות קנסות והליכים פליליים. כדי להימנע מכך, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני תאגידים, המכיר לעומק את תחום הפורקס. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים ומשפט מסחרי לצורך ייעוץ בתחום הפורקס

במאמר זה פירטנו מידע חשוב בנושא פעילות חברת פורקס ודרישות החוק בתחום. לשאלות נוספות וייעוץ משפטי, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לסייע. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במשפט מסחרי, ומסייע בייעוץ וליווי לצורך הקמת חברת פורקס, ייעוץ בעניין השקעות בתחום, עריכת הסכמים משפטיים ותקנונים בתחום ועוד. 


 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top