Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

לאילו זכויות זכאי דייר מוגן לפי חוק הגנת הדייר?

Joshua Pex
Joshua Pex

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

דייר מוגן השוכר נכס בשכירות מוגנת זכאי למגוון רחב של זכויות, בין אם מדובר בנכס למגורים או נכס המשמש לניהול עסק. דיירים מוגנים נהנים מדמי שכירות מופחתים ומתקופת שכירות שאינה מוגבלת. בנוסף, היכולת לפנות דייר מוגן מצומצמת למדי. עם זאת, דיירים מוגנים צריכים לפעול בהתאם לחובות החלות עליהם על מנת שלא לאבד את זכויותיהם. להלן יסביר על כך עו״ד מומחה לדיני נדל״ן ושכירות מוגנת ממשרדנו.

עורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נדל״ן ויחסי משכיר-שוכר. המשרד מעניק מגוון שירותים משפטיים, המבוססים על בקיאות וניסיון מקצועי רב. עורכי הדין במשרד מסייעים, בין היתר בייעוץ משפטי לשוכרים, ייצוג משפטי בתביעות בנושא שכירות מוגנת ועוד. 

זכויות דייר מוגן

מהי שכירות מוגנת ומהו דייר מוגן?

שכירות מוגנת היא מנגנון משפטי אשר נוצר לפני עשרות שנים, במטרה לאפשר שכירות קבועה ויציבה. השימוש בה פחת מאוד עם הזמן. כיום נותרו כ-35 אלף דירות בשכירות מוגנת בלבד. רבים מהדיירים המוגנים כבר הגיעו לגיל זיקנה, והם אינם תמיד מכירים לעומק את זכויותיהם כדיירים מוגנים, או פועלים מספיק כדי להגן עליהן. 

יש גם מי שהלכו לעולמם, והעבירו את זכויותיהם הלאה. כתוצאה מכך, ישנם דיירים מוגנים צעירים אשר אינם מכירים את זכויותיהם לעומק גם כן. אך כפי שתוכלו להבין מהמידע שנציג בהמשך מאמר זה, אסור לנהוג בשאננות לגבי זכויות דייר מוגן. אם רוצים לשמור עליהן, חייבים לפעול בצורה אקטיבית לשם כך.

אילו זכויות שמורות עבור דייר מוגן?

דיירים מוגנים זכאים להגנה נרחבת ולזכויות רבות, בהתאם לחוק הגנת הדייר. בעוד שבחוזי שכירות סטנדרטיים תקופת השכירות מוגדרת במפורש, תקופת שכירות מוגנת אינה מוגבלת בזמן. ככזו, היא יכולה להימשך לאורך כל חיי הדיירים המוגנים. 

בנוסף, דמי השכירות מוגבלים לפי החוק. הם נמוכים מאוד ביחס למחירי השכירות הנהוגים כיום. מדובר בדרך כלל על סכומים של מאות שקלים לכל היותר. במקרים של מחלוקות לגבי גובה דמי השכירות בין הצדדים, עליהם לפנות לבית המשפט לצורך פתרון המחלוקת וקביעת מחיר השכירות עבור הצדדים. 

הגנה מפני פינוי

מעבר לזכויות הנ״ל, קיימת הגבלה משמעותית ביותר לגבי היכולת לפנות דייר מוגן. החוק קובע רשימה מצומצמת של מקרים המאפשרים פינוי של דיירים מוגנים. גם בהתקיימם של מקרים אלה (דוגמת אי תשלום דמי השכירות, גרימת נזק לנכס או שימוש בו למטרה בלתי חוקית) נדרשת לרוב התערבות של בית המשפט על מנת לפנות את הדיירים. 

בפועל, בתי המשפט לא מורים על פינוי בכל מקרה שהוא. למשל, בחודש יולי 2020 דחה בית משפט השלום בתל אביב תביעה לפינוי קשישה בת 91 אשר התגוררה בדיור מוגן ועזבה זמנית את הדירה לצורך טיפולים רפואיים. החוק מנוסח בצורה מורכבת מאוד, ובהתאם קשה לדעת מה יכריע בית המשפט בתביעת פינוי. לכן, רצוי להיעזר במקרים אלה בייצוג של עורך דין הבקיא בנושא שכירות הוגנת. כך תוכלו להבטיח הגנה מיטבית על זכויותיכם.

האם ובאילו תנאים יכול דייר מוגן להעביר את זכויותיו בנכס לאחרים לאחר פטירתו?

בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב לגבי שכירות מוגנת, דיירים מוגנים מוגבלים ביכולתם להעביר את זכויותיהם בנכס המושכר לאחרים. עם פטירתם, הזכויות בנכס יעברו רק לקרובי משפחה, ורק בתנאים מסוימים. במידה והדיירים המוגנים היו בזוגיות או נישואים, ובן/בת הזוג התגוררו יחד עמם לפחות 6 חודשים לפני פטירת הדיירים המוגנים, זכות הדיירות המוגנת בנכס תעבור לבני הזוג. 

אם לא היו לדיירים המוגנים בני זוג כאמור, זכותם כדיירים מוגנים בנכס תעבור לילדיהם רק אם הם התגוררו עמם לפחות 6 חודשים לפני פטירתם. אם לא היו להם ילדים, הזכות תעבור לקרוביהם, לפי אותם תנאים החלים לגבי ילדים. לדוגמה, אחות שגרה בקביעות עם דיירת מוגנת שנפטרה כשהיא ללא בן זוג וללא ילדים, תוכל לקבל את זכויותיה בדירה בכפוף לעמידה בתנאי החוק.

חובות דייר מוגן

דיירים מוגנים המעוניינים לשמור על זכויותיהם הרבות צריכים למלא את חובותיהם לפי חוזה השכירות. מטבע הדברים, הדיירים יידרשו לשלם את דמי השכירות ואת יתר התשלומים עליהם התחייבו. אחרת, כאמור הדבר עלול להוות עילה לפינויים מהנכס. 

בדומה לכך, על מנת לשמור על זכויותיהם כדיירים מוגנים, אסור להם לנטוש את הנכס. אם יעשו זאת, גם כאן הדבר עלול להוות עילה לדרישת פינוי. ההגדרה של נטישת הנכס מורכבת, ובית המשפט מכריע לגביה לפי הנסיבות. בדוגמה שציינו לעיל של הקשישה שתביעת הפינוי נגדה נדחתה, בית המשפט לא קיבל טענות לנטישה. אך כאמור, כל מקרה נבחן לפי נסיבותיו. לכן, אם אתם או קרוביכם דיירים מוגנים, חשוב שתפעלו בצורה מושכלת ותימנעו מפעולות העלולות להוביל לאובדן זכויותיכם.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ונדל״ן

לסיכום, חוק הגנת הדייר מעניק זכויות רבות למי שנחשב דייר מוגן. בין אם אתם דיירים מוגנים ובין אם אתם בעלי נכסים המושכרים בשכירות מוגנת, חשוב להכיר היטב ולכבד את זכויות אלה. עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לסייע בכל שאלה פרטנית בנושא שכירות מוגנת. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים ונדל״ן. המשרד מספק מענה משפטי מקיף במגוון נושאים וסוגיות משפטיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top