Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ועדת התאמה לשירות בצה״ל (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

Bashar Altalleh

אין מילים לתאר עד כמה אנחנו מאושרים ושמחים מהשירות האישי שקבלנו ממשרדכם ומיוחד מעורכת דין נחמה המון תודה רבב רבה לך

גיוס לצה״ל אינו מתאים לכל אחד. בישראל יש לא מעט צעירים לפני גיל גיוס אשר נסיבותיהם האישיות אינן מאפשרות להם לשרת. קיימים לא מעט מקרים של מתגייסים לצה״ל אשר הבינו בדיעבד כי המסגרת הצבאית לא נועדה עבורם. אחת הדרכים המרכזיות לקבלת פטור מצה״ל במקרים אלה היא בחינת עניינם של החיילים בפני ועדת התאמה לשירות בצה״ל. במאמר זה יסביר עו״ד המתמחה במשפט צבאי ממשרדנו כיצד ניתן לבוא בפני ועדה זו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחה במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ליווי בהליכים לקבלת פטור מצה״ל וועדת התאמה לשירות, ייצוג מול גורמי האכיפה ובפני בתי הדין הצבאיים וכיו״ב.

ועדת התאמה לצה״ל

ועדת התאמה לשירות בצה״ל – סיפור אישי

ד׳, שם בדוי, היה חייל ביחידה קרבית. הוא שאף להתגייס למרות מצבו הקשה מבית. ד׳ התייתם מאימו כאשר היה בכיתה א׳. אביו סובל ממחלה קשה המונעת ממנו לתפקד באופן עצמאי, אך הוא אינו מקבל סיוע קבוע מהמדינה, ונזקק לסיוע מבנו לצורך נטילת תרופות וטיפול במטלות הבית השונות. ד׳, שמצא עצמו קרוע בין רצונו לשרת בצבא ובין הצורך לסייע לאביו, בחר באביו. הוא פעל לצורך הסדרת עניינו, הובא לפני ועדת התאמה לשירות ולבסוף קיבל פטור על רקע אי התאמה. 

סיפורו של ד׳ היה יכול להסתיים אחרת, ובמקרים רבים זה אכן המצב. מדיניות צה״ל בנושא הענקת פטורים משתנה כל הזמן, ובתקופות מסוימות יש מגמת צמצום של מתן פטור בוועדת התאמה. כמו כן, קיימים לא מעט חיילים ומועמדים לשירות אשר אינם פועלים לצורך הסדרת עניינם מול המערכת באופן תקין, ובוחרים לבצע פעולות חד צדדיות כגון עריקות או השתמטות מגיוס

לפעולות אלה עלול להיות מחיר כבד, לרבות עונשי מאסר ורישום פלילי אשר ילווה אותם לאורך מרבית חייהם. על מנת להימנע מכך, חשוב לקיים שיתוף פעולה מלא עם רשויות הצבא, ומומלץ להיעזר בעורך דין מומחה למשפט צבאי. במאמר זה נסביר על הדרכים לקבלת פטור על רקע אי התאמה לצה״ל, לפני הגיוס ולאחריו. 

כיצד פועלת ועדת התאמה לשירות?

ועדת התאמה לשירות היא ועדה מיוחדת המתכנסת לבקשת מפקדיהם של חיילים סדירים או החיילים עצמם, לצורך בחינת שאלת המשך שירותם. הוועדה מוסמכת להמליץ על שחרור מצה״ל בגין אי התאמה, מסיבות שונות וביניהן: נסיבות אישיות קשות, תפקוד לקוי בשירות הצבאי, בעיות משמעת וכיו״ב. 

המלצת הוועדה כפופה לאישור של מפקד הבקו״ם (או בשמו המודרני ״יחידת מיטב״). ניתן לבקש את כינוס הוועדה בכל שלב של השירות הצבאי. לגבי חיילים השוהים בכלא הצבאי, קיים מערך המוסמך להמליץ על בחינת עניינם בוועדת התאמה בעודם עצורים או כלואים.

האם ניתן לאפשר ייצוג של עורך דין בוועדה?

ככלל, החיילים עצמם בלבד יכולים לבוא בפני הוועדה, ואין אפשרות כי יתלוו אליהם קרובי משפחה, חברים או עורך הדין שמייצג אותם. עם זאת, ייצוג של עורך דין עשוי להיות בעל חשיבות רבה הן לעניין תיאום הכינוס של הוועדה והן לעניין הכנת טיעוני החיילים והצגתם בפניה. חיילים אינם מודעים לרוב לטעמים המאפשרים להם לקבל פטור משירות. עורך דין המתמחה במשפט צבאי והמכיר את הטעמים הללו יכול לסייע לחיילים בהכנה מיטבית לקראת הדיון בוועדה. להכנה זו עשוי להיות משקל משמעותי ביותר. 

האם שלילת הטבות מחיילים אפשרית בעקבות קבלת פטור בוועדה?

חשוב לדעת כי ועדת התאמה לשירות מוסמכת להמליץ על שלילת הטבות אשר חיילים צברו בעקבות שירותם. הוועדה חייבת ליידע חיילים ששירתו למעלה משנה והזכאים בעקבות כך להטבות, כי הפטור עלול להוביל לשלילת ההטבות להם הם זכאים. הוועדה מוסמכת, עם זאת, להמליץ שלא לשלול הטבות של חיילים. הדבר תלוי מאוד בנסיבות כל מקרה, וגם כאן עשוי להיות משקל רב להכנה שיעברו חיילים לדיון בפני הוועדה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט צבאי

בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא ועדת התאמה לשירות והאפשרויות לקבלת פטור מצה״ל, ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו, המתמחה במשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים ייצוג משפטי לחיילים מול רשויות צה״ל השונות, בכל הנוגע להסדרת עניינם. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top