Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול או ויתור על אזרחות רוסית (מידע משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני הגירה)

Michael Decker
Michael Decker

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

האם ביטול או ויתור על אזרחות רוסית הוא דבר אפשרי? חוק האזרחות הרוסית מכיר באפשרות לוותר על אזרחות רוסית, במידה והמבקשים מחזיקים או צפויים להחזיק באזרחות נוספת. ואולם, התהליך עשוי להיות מסובך מבחינה משפטית פרקטית. זאת, בין היתר, לאור כך שהוא כרוך בהגשת מסמכים רבים וכפוף לשיקול דעת השלטונות ברוסיה. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה לדיני הגירה ממשרדנו, כיצד פועל ההליך ובמה הוא כרוך.

ביטול או ויתור על אזרחות רוסית (מידע משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני הגירה)

באילו מקרים נוספים עשוי לעלות צורך בוויתור על אזרחות?

אירועי העת הנוכחית גורמים ללא מעט מחזיקי אזרחות רוסית לבחון את האפשרות לוותר או לבטל את אזרחותם. מצב המלחמה באוקראינה והסנקציות המוטלות על רוסיה, מעורר אצל חלקם חששות שונים. יש מי שחוששים מפני הכרזה על חובת גיוס כללי לצבא רוסיה – המהווה תרחיש אפשרי בהחלט לאור המצב. אחרים חוששים מפני השלכות הסנקציות הכלכליות המוטלות על רוסיה ומוסדותיה. מעבר לכך, יש מי שאינם מעוניינים עוד להמשיך להיחשב כאזרחי רוסיה על רקע אידאולוגי, או בשל דעת הקהל העולמית. לצד מקרים אלה, קיימים מצבים בהם אזרחי רוסיה נדרשים לוותר על אזרחותם, למשל לצורך קבלת אזרחות או אשרת קבע במדינות אשר אינן מאפשרות אזרחות כפולה, או החזקה באזרחות רוסית. חשוב לדעת כי הליך ויתור על אזרחות עשוי להיות מורכב למדי, ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה, המתמצא בהליך זה באופן ספציפי. להלן נסביר כיצד פועל התהליך.

באילו מקרים ניתן לוותר על אזרחות רוסית?

ככלל, חוק האזרחות הרוסי משנת 2002 אינו מאפשר ויתור על אזרחות רוסית במקרים של היעדר אזרחות נוספת. מי שברשותם אזרחות נוספת או ערבות לקבלה צפויה של אזרחות נוספת, ואין להם מקום מגורים קבוע בשטחי הפדרציה הרוסית, רשאים לבקש לבטל את אזרחותם בשל אחת מהעילות הבאות: (1) ויתור וולונטרי על אזרחות, בכפוף להצהרה על היעדר פיגורים בתשלומי מסים לשלטונות הרוסים, וכן היעדר עבר פלילי או הליכים פליליים מתנהלים; (2) שינוי אזרחות על-ידי הורים עבור ילדיהם הקטינים; (3) אפשרות לבחירת אזרחות במקרים מסוימים של שינוי קו הגבול של הפדרציה הרוסית.

מה התהליך הנדרש לצורך ויתור על אזרחות רוסית מבחינה משפטית?

התהליך לצורך ויתור על אזרחות רוסית עשוי לקחת בין 6-12 חודשים. על מנת לוותר על אזרחות רוסית, על המבקש להחזיק בדרכון רוסי בתוקף. מי שאין ברשותם דרכון, עשויים להידרש לחדש את דרכונם לשם כך. הדבר עלול לעכב את הליך הוויתור על אזרחות לפרק זמן של 2-4 חודשים בממוצע. את הבקשות יש להגיש בשגרירות רוסיה בישראל, בנציגויות רוסיה בעולם או במשרד הפנים הרוסי. רשימת המסמכים הנוספים שיש להגיש במסגרת הבקשה כוללת, בין היתר, מסמך המאשר את הזכאות לחיות באופן קבוע במדינה הזרה; ואישור על ביטול רישום מקום מגורים בפדרציה הרוסית (אם המידע על כך אינו קיים בדרכונם של המבקשים).

יש לציין כי על אף החוק הכתוב, בפועל עשויות הרשויות ברוסיה להערים קשיים על מי שמעוניינים לוותר על אזרחותם. האמור נכון בייחוד בימים אלה, בהם מצב המלחמה המתוח עשוי להשפיע על אופן קבלת ההחלטות גם בהיבט זה. במסגרת זאת, ייתכן כי הרשויות יסרבו לבקשה או יטילו מכשולים ביורוקרטיים עליה. בהתאם לכך, מומלץ להיעזר עוד בשלב הראשוני של התהליך בעורך דין מומחה לדיני הגירה, אשר לו הידע והבקיאות הנדרשים, כמו גם ניסיון בביצוע ההליך.

ביטול או ויתור על אזרחות רוסית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

במאמר זה פירטנו על התהליך לצורך ביטול או ויתור על אזרחות רוסית. ניסיוננו בתחום דיני ההגירה מלמד כי מדובר בהליך מורכב ביותר, הדורש מומחיות ותשומת לב לפרטים הקטנים כבר מן ההתחלה. אם יש לכם שאלות נוספות בנוגע לתהליך, או שהנכם זקוקים לכל ייעוץ או סיוע בנושא, המומחים לדיני הגירה ממשרדנו ישמחו לעמוד לשירותכם. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ומספק ללקוחותיו ליווי משפטי מקיף ומקצועי במסגרת הליכים בפני הרשויות והערכאות המשפטיות בארץ ובחו״ל. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top