דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת ויזת תייר לאירופה לבעלי דרכון ישראלי

Joshua Pex
Joshua Pex

מה הכללים החדשים בנושא הוצאת ויזת תייר לאירופה לבעלי דרכון ישראלי? החל מחודש נובמבר 2024 צפויה להיכנס לתוקף מהפכת הוויזות לתיירים ישראלים באירופה. מי שמעוניינים לבקר במדינות האיחוד האירופי עם דרכון ישראלי, יהיו חייבים להצטייד מראש בוויזת תייר (ETIAS). התהליך לקבלת הוויזה יתבצע אונליין, לפני מועד הביקור המתוכנן באירופה.

ויזת תייר לאירופה

יבשת אירופה מהווה אחד מיעדי התיירות המרכזיים עבור ישראלים. בירות אירופאיות כגון פריז, רומא, פראג, בודפשט, וינה וברצלונה, נחשבות פופולריות במיוחד בקרב תיירים ישראלים, וכמוהן גם יעדים כמו איי יוון. בשנים האחרונות הפכו גם יעדים שונים במזרח אירופה, כגון ערים שונות בפולין וברומניה, ליעדים מבוקשים עבור ישראלים. זאת על רקע הסכם השמיים הפתוחים וכניסתן לשוק הישראלי של חברות הלואו-קוסט, אשר החלו להציע טיסות זולות במיוחד ליעדים אלה. לאור הביקוש הרב ליעדי תיירות שונים במדינות האיחוד האירופי, חשוב לדעת על מהפכה של ממש אשר צפויה להתחולל בתחום בעתיד הקרוב, אשר בעקבותיה לא ניתן יהיה לבקר עוד באירופה עם דרכון ישראלי ללא הנפקת ויזה מראש.

מהפכת הוויזות לאיחוד האירופי אינה תקפה רק לגבי ישראלים, אלא גם עבור אזרחים של כ-60 מדינות שונות בעולם, וביניהן ארצות הברית, קנדה, יפן, דרום קוריאה ואוסטרליה. יודגש כבר כעת כי דרישת הוויזה תקפה עבור מי שברשותם דרכון ישראלי בלבד, או דרכון של המדינות החייבות בהוצאת ויזה לאירופה. הדרישה אינה חלה על מי שמחזיקים בדרכון של מדינות האיחוד האירופי או בדרכון שוויצרי. מדובר ביתרון נוסף אשר דרכונים אלה צפויים להעניק למחזיקים בהם. להלן נסביר על הוויזה החדשה והתהליך הנדרש לצורך קבלתה.

ויזת תייר לאירופה – מה זה בעצם אומר?

על רקע ריבוי המקרים של הגירה בלתי חוקית ואירועי טרור במדינות שונות באירופה, החליטה נציבות האיחוד האירופי על שורת מהלכים לצורך התמודדות עם בעיות אלה. אחד מהם הוא הצבת הדרישה להוצאת ויזה לתיירים באירופה, בשם ETIAS (שהם ראשי תיבות של European Travel Information and Authorization System). מערכת הוויזות החדשה דומה במקצת למערכת הוויזות לתיירים בארצות הברית, ה-ESTA (אשר רלוונטית, למשל, למחזיקי דרכונים אירופאים מסוימים, אך עדיין אינה תקפה עבור דרכונים ישראלים).

מי שמגיעים מהמדינות שיחויבו בהוצאת ויזת תייר יצטרכו להירשם במערכת מקוונת ולקבל אישור לצורך ביקור במדינות האיחוד האירופי החברות בהסכם שנגן (בו נכללות גם שווייץ, נורבגיה, איסלנד וליכטנשטיין, אשר אינן חברות באיחוד האירופי). מדינות האיחוד האירופי אליהן יהיה צורך בהנפקת ויזת תייר טרם הביקור בהן כוללות את: אוסטריה, בלגיה, בולגריה, גרמניה, קרואטיה, קפריסין, צ׳כיה, דנמרק, אסטוניה, צרפת, פינלנד, יוון, הונגריה, הולנד, איטליה, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, פולין, פורטוגל, רומניה, סלובקיה, סלובניה, ספרד ושבדיה.

ויזת ה-ETIAS תאפשר ביקור במדינות הנ״ל למטרות תיירות למשך עד 90 יום, בכפוף להצגת דרכון ישראלי בתוקף למשך הביקור המבוקש. הוויזה תהא בתוקף למשך 3 שנים. לאחר תקופה זו, יהיה צורך בהוצאת הוויזה מחדש. במהלך תקופת הוויזה, ניתן יהיה לבקר במדינות הנ״ל לפי כלל ה-90/180. כלומר, בתוך תקופה של 180 יום, ניתן יהיה לשהות במדינות הנ״ל (ואף לעבור ביניהן) למשך עד 90 יום במצטבר. חשוב לשים לב למשך השהות, על פי החותמת בדרכון המבקשים, בכדי להימנע מסנקציות כגון קנסות או סירוב עתידי לכניסה לשטחי האיחוד האירופי בעתיד.

מה נדרש לצורך קבלת ויזת תייר לאירופה?

הרשויות באירופה מבטיחות כי התהליך לקבלת הוויזה יהיה פשוט לביצוע, והרוב המוחלט של המבקשים יקבלו את הוויזה המבוקשת. בקשת הוויזה תוגש באמצעות מערכת מקוונת באתר הרשמי של ה-ETIAS. כאשר המערכת תיכנס לתוקף, יהיה צורך למלא באמצעותה טופס מקוון, ולמלא בו פרטים שונים הכוללים, בין היתר, את כתובת הדואר האלקטרוני של המבקשים, מספר הדרכון שברשותם, תוקף הדרכון ופרטים אישיים של המבקשים (שם מלא, גיל, מין, פרטי קשר, פרטי עיסוק וכדומה).

בנוסף למילוי הטופס, יהיה צורך בתשלום אגרה, אשר צפויה לעמוד על סך של 7 אירו. קטינים עד גיל 18, וכן אזרחים ותיקים בני 70 ומעלה, לא יחויבו בתשלום אגרה לצורך הגשת בקשת הוויזה. יודגש כי לא יידרש כל תשלום נוסף מצד הרשויות באירופה. אתרים של סוכנויות פרטיות צפויים להציע שירותי סיוע בהגשת הבקשה בתוספת תשלום. חשוב לדעת כי אין כל חובה להיעזר בגורמים מעין אלה, שכן מילוי הטופס באופן עצמאי באתר הרשמי של ה-ETIAS יאפשר לכם בסבירות גבוהה מאוד לקבל את הוויזה המבוקשת. תהליך מילוי הטופס אינו צפוי לקחת יותר ממספר דקות. לאחר מילוי הטופס, תתקבל תשובה ממערכת ה-ETIAS, לרוב באופן מהיר למדי (הרשויות באירופה טוענות כי יינתן מענה בתוך דקות ספורות).

מה עושים במקרה של סירוב לבקשת ויזת תייר לאירופה?

לאור היחסים הטובים והקרובים בין מדינות אירופה לבין מדינת ישראל, הסבירות שבקשות ויזה תסורבנה די נמוכה. למרות זאת, ייתכנו עדיין מקרים פרטניים של סירוב לבקשות לוויזת ה-ETIAS. מקרים אלה עשויים לכלול, בין היתר, מקרים בהם נמסר מידע שגוי במסגרת טופס הבקשה, מקרים של הגבלת מעבר בין מדינות עקב התפרצות מגיפה עולמית (כפי שקרה עם מגיפת הקורונה) וכן מקרים בהם למבקשים יש עבר פלילי, המעלה חשד למעורבות בפעילות טרור או הגירה בלתי חוקית לאירופה. במקרים פרטניים אלה, מומלץ יהיה להסתייע בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לצורך הגשת ערעור על ההחלטה, או בחינת פתרונות חלופיים אשר יאפשרו את הביקור המבוקש.

מתי המהלך צפוי להיכנס לתוקף?

תחילת הפעילות של מערכת ה-ETIAS נדחתה כבר מספר פעמים. בפועל, המערכת הייתה אמורה לפעול כבר משנת 2022. לאחר מכן, התאריך נדחה לחודש מאי 2023. כעת, הודיעו הרשויות באירופה כי המערכת תחל לפעול מחודש נובמבר 2024. משרדנו, המתמחה בדיני הגירה, עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות בנושא, ונמשיך לעדכן על כך באתר משרדנו.

הוצאת ויזת תייר לאירופה לבעלי דרכון ישראלי – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני הגירה

במדריך זה הסברנו על הוצאת ויזת תייר לאירופה, לצורך ביקור במרבית מדינות אירופה, הצפויה להיכנס לתוקף בעתיד הקרוב. כפי שציינו לעיל, הדרישה תחול על בעלי דרכון ישראלי, אך לא לגבי מי שמחזיקים בדרכונים של מדינות האיחוד האירופי, או בדרכון שוויצרי. לכל שאלה או סיוע בנושאי הגירה לאירופה או רכישת אזרחות נוספת, עורכי הדין ממשרדנו ישמחו לעמוד לשירותכם. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה וברכישת אזרחויות זרות במדינות האיחוד האירופי, ובכלל זה אזרחות גרמנית, אזרחות אוסטרית, אזרחות ליטאית, אזרחות אסטונית, אזרחות פולנית, אזרחות צרפתית, אזרחות הולנדית ועוד. ליצירת קשר עם עורך דין הגירה ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה