Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ויזת עובדים זרים בישראל (מידע משפטי)

Joshua Pex
Joshua Pex

איציק פ

ממליץ בחום!!
מרגע הפנייה סשה דאג שהכל יטופל הכי מהר שאפשר...
היה זמין כל הזמן בוואטסאפ (למרות שיצא שדי שיגעתי אותו).....
תודה רבה!!

הנפקת ויזת עובדים זרים עשויה להיות תהליך משפטי מורכב. מדינת ישראל מגבילה את כמות העובדים הזרים הרשאים לעבוד ולחיות בשטחה. לא פעם אנו נתקלים במקרים בהם בקשות מסורבות בשל אי הגשה שלהן בזמן ובצירוף החומר והפרטים הנדרשים. על מנת לסייע לכם למנוע מצבים כאלה, הכנו את מאמר זה, ובו נציג להלן מידע חשוב על סוגי ויזת עובדים זרים בישראל והדרכים לקבלת אשרת (ויזת) עובדים זרים.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני הגירה לישראל. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף ומקצועי בתחום העובדים הזרים, לעובדים זרים ולמעסיקים. שירותי המשרד בתחום כוללים, בין היתר, טיפול בבקשות להסדרת ויזות והיתרי עבודה לעובדים זרים; ייצוג עובדים זרים בוועדות ובבתי המשפט; ומתן ייעוץ וליווי משפטיים לעובדים זרים ומעסיקים.

ויזת עובדים זרים בישראל

על החשיבות שבהעסקה חוקית של עובדים זרים בישראל

עבור אזרחים זרים אשר אינם זכאים לאזרחות ישראלית או תושבות קבע, הגירה לישראל למטרת תעסוקה היא אינה עניין של מה בכך. מדינת ישראל מהווה יעד אטרקטיבי בקרב מהגרי עבודה ממדינות רבות ברחבי העולם, בשל מגוון אפשרויות התעסוקה והשכר הגבוה יחסית. עם זאת, חוקי המדינה, ובעיקרם חוק הכניסה לישראל וחוק עובדים זרים, מגבילים מאוד את האפשרות של אזרחים זרים לקבל ויזה המקנה היתר חוקי לעבוד בישראל. חרף ההגבלות המוטלות בנושא, קיים ביקוש גבוה לעובדים זרים במגוון ענפים במשק. 

ואולם, יש לזכור כי העסקה של עובדים זרים בישראל חייבת להתבצע על פי חוק. העסקת עובדים זרים ללא ויזת עבודה מתאימה מהווה עבירה פלילית, ועלולה לגרור העמדה לדין וסנקציות חמורות הן כלפי העובדים עצמם והן כלפי מעסיקיהם. על מנת למנוע מצבים לא רצויים מעין אלה, חשוב להכיר היטב את החוק בנושא, ולהגיש בקשה לקבלת ויזת העבודה הרלוונטית והיתר להעסקת עובדים זרים בהתאם לחוק ולנהלים. להלן נסביר בהרחבה על סוגי ויזות העבודה הקיימות ועל התהליך להוצאת ויזת עבודה.

אילו סוגי ויזות עבודה קיימות בישראל?

בהתאם לכך שהחוק מסמיך את שר הפנים לאשר כניסת זרים לישראל למטרות שונות ולפרקי זמן שונים, קבע משרד הפנים סיווג של ויזות שהייה ועבודה בישראל. קיימות מספר ויזות המאפשרות לאזרחים זרים המחזיקים בהן לעבוד בישראל, אך המרכזית שבהן מכונה ״ויזת ב/1״. ויזה מסוג ב/1 מתחלקת למעשה לתתי סוגים רבים, לפי תחום העיסוק הרלוונטי. נכללים תחת זאת ענפי הסיעוד, המלונאות, הבנייה והחקלאות, המהווים ענפי התעסוקה העיקריים של עובדים זרים בישראל. ויזת ב/1 ניתנת גם לעובדים מומחים, בתחומים כגון הייטק וענפי תעשייה שונים. 

ויזת ב/1 ניתנת לפרק זמן מקסימלי של שנה, אך ניתן להאריכה למשך עד 5 שנים. במקרים מיוחדים ניתן להאריך את התקופה מעבר לכך. מקרה בולט שבו עשויה להתאפשר הארכה של ויזת העבודה הוא מקרה של עובדי סיעוד זרים המתבקשים להישאר עם מטופליהם הסיעודיים מעבר לפרק הזמן המקסימלי בחוק, מטעמים הומניטריים. 

מה התהליך להוצאת ויזת עבודה?

הוצאת ויזת עבודה מסוג ב/1 נעשית בהתאם לתקנות הכניסה לישראל. התקנות מאפשרות הן לאזרחים זרים והן למעסיקיהם העתידיים להגיש בקשה לצורך כך, בעצמם או בסיוע וליווי של עורך דין המייצג אותם. חשוב להסדיר את הוויזה מבעוד מועד ובטרם הכניסה לישראל. זאת משום שככלל, לא ניתן להמיר ויזה אחרת שניתנה (כגון ויזת תייר) בוויזת עבודה מסוג ב/1. 

במעמד הגשת הבקשה יש להציג דרכון בתוקף, ולצרף לבקשה, בין היתר, תמונת פספורט, אישור על בדיקה רפואית המעידה על בריאות העובדים וכשירותם. בנוסף, יש לצרף לבקשה את הסכם העבודה בין העובדים לבין מעסיקיהם העתידיים ולשלם את אגרת הבקשה. מלבד מסמכים אלה, עשויים להתבקש מסמכים נוספים, בהתאם לתחום העבודה הספציפי ודרישות במקרים פרטניים. 

כמו כן, לשם הנפקת הוויזה, יהיה צורך בהסדרת ביטוח רפואי עבור העובדים, ולעיתים יתבקשו מעסיקים להוכיח כי יקיימו את תנאי ההעסקה הנדרשים עבור עובדים זרים. על תנאי ההעסקה וזכויות העובדים הזרים תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

כמה זמן צפוי לארוך הטיפול בבקשה?

משך הטיפול בבקשה משתנה בין מקרה אחד למשנהו. ייתכנו מקרים בהם הבקשה תיבחן באופן מזורז, ותינתן תשובה בתוך חודשים ספורים. במקרים אחרים ייתכן כי תחלוף שנה ואף למעלה מכך עד למתן תשובה לבקשה. על משך הטיפול יכולים להשפיע נסיבות הזמנת העובדים, סוג העבודה אותה מתבקשים העובדים לבצע ועוד. 

נושא מרכזי העשוי לגרום לעיכוב בבחינת הבקשה הוא כאשר טופס הבקשה לא מולא כראוי או שחסרים מסמכים נלווים לבקשה. על מנת להימנע ממקרים מעין אלה ולוודא כי הבקשה תטופל בהקדם האפשרי, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל, המתמחה בתחום העובדים הזרים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ולתחום העובדים הזרים

במאמר זה הסברנו על התהליך להנפקת ויזת עובדים זרים בישראל. כפי שניתן להתרשם, מדובר בתהליך לא פשוט. לכן, בכל שאלה או סוגיה העולה בנושא, תוכלו ליצור קשר עם משרדנו, ועורכי הדין שלנו ישמחו לסייע לכם. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים במתן מענה משפטי מקיף למעסיקים ולעובדים זרים בנושא זה ובמגוון נושאים נוספים. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top