ליאת בירן:
״הסיוע בהגשת הבקשה לויזה שקיבלתי מהמשרד היה מקצועי, יעיל ואכפתי. מומלץ לכל מי שנלחץ מבירוקרטיה או מעוניין להפוך תהליכים מסובכים לפשוטים יותר, המון תודה על הסבלנות והעזרה לכל אורך הדרך״.

ויזת סטודנט לאנגליה היא ויזה נחשקת במיוחד עבור ישראלים רבים. ויזה זו מאפשרת ללמוד בכמה מהמוסדות האקדמיים היוקרתיים בעולם, בעלי היסטוריה מפוארת המושכות סטודנטים זרים רבים. כולם שמעו על אוקספורד וקיימברידג', אולם יש עוד עשרות מוסדות לימוד אשר ישראלים יכולים להתקבל וללמוד בהם. חשוב לדעת כי סטודנטים זרים, כלומר: סטודנטים אשר אינם אזרחים בריטיים או אזרחי מדינות האיחוד האירופי, נדרשים לקבל ויזת סטודנט לבריטניה מראש, טרם ההגעה, על מנת ללמוד באוניברסיטה בריטית. במאמר זה, עו"ד יהושע פקס, עורך דין הגירה, מסביר את הליך קבלת ויזת סטודנט לבריטניה.

חובה להתקבל ללימודים במוסד אקדמי בבריטניה טרם הגשת בקשה לקבלת ויזה

ויזת סטודנט לאנגליהכדי לקבל ויזת סטודנט לאנגליה קודם כל חייב מגיש הבקשה להתקבל ללימודים במוסד לימודים אקדמי מוכר בבריטניה. לאחר הקבלה ללימודים, האוניברסיטה מנפיקה אישור קבלה ללימודים, באנגלית: Confirmation of Acceptance for Studies  (בקצרה CAS). זהו העיקרי לשם הגשת בקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה (Tier 4 visa).
הדרישה הבסיסית לקבלת ויזת סטודנט לאנגליה היא תכנית לימודים מלאה, לכן לא מספיק להתקבל לתכנית של לימודים חלקיים. חוקי ההגירה לבריטניה קובעים כי תכנית לימודים מלאה כוללת לכל הפחות 15 שעות לימוד שבועיות.

הוכחות יכולת כלכלית

כל סטודנט זר אשר מקבל ויזת לימודים לאנגליה חייב להוכיח כי יש ביכולתו לממן את הלימודים ואת השהייה בבריטניה, על מנת שלא להיות לנטל על המשק הבריטי.
ראשית, חייב להמציא הוכחות ליכולת תשלום שכר לימוד לשנה הראשונה.
שנית, כדי לקבל ויזת סטודנט לבריטניה צריך להוכיח יכולת מימון הוצאות מחייה עבור שנה הראשונה לשהייה בבריטניה. הסכומים משתנים בהתאם לקורס ומקום הלימודים. יש הבדל בין לימודים בעיר לונדון לעומת מחוץ ללונדון. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי מעבר לתשלום שכר לימוד לאוניברסיטה יש לשלם הוצאות מחייה על סך של בין 1,000 עד 1,200 ליש"ט לחודש עבור מגורים ומחייה.

בחינה באנגלית – כדי לקבל ויזת סטודנט חייב להוכיח יכולת בשפה האנגלית

סטודנטים זרים נדרשים לבצע בדרך כלל מבחן יכולת באנגלית. המבחן בישראל מתבצע על ידי מכון מוסמך על ידי רשויות ההגירה הבריטיות. עלות הבחינה כ- 1,200 ₪. יש לציין כי סטודנטים אשר עומדים בתנאים שונים יכולים לקבל פטור מהמבחן באנגלית, אולם רוב הסיכוי כי תדרשו לעבור בהצלחה את המבחן ידע באנגלית, על מנת לקבל ויזת סטודנט לבריטניה.

מילוי טופס בקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה

בקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה יש למלא באמצעות אתר האינטרנט של משרד הפנים הבריטי. עלות אגרה להגשת בקשה 348 פאונד (נכון ליום 27/05/18). כמו כן, סטודנט זר נדרש לשלם עבור ביטוח בריאות לתקופת השהות בבריטניה, על סך 150 פאונד לשנה. יחד עם הבקשה יש להגיש את כל המסמכים הנדרשים; טופס CAS, הוכחות ליכולת כלכלית, אישור ביצוע מבחן אנגלית ועוד.
חשוב מאוד להקפיד על מילוי הטופס והמצאת המסמכים הנדרשים על ידי משרד הפנים הבריטי באופן מדויק. שימו לב כי בקשות רבות נדחות מסיבות טכניות, אפילו כאשר הסטודנט עומד בתנאים מבחינה מהותית.

היכן מגישים את הבקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה?

לאחר מילוי הבקשה באינטרנט והדפסת האישור, חייב לגשת אל המשרד של רשות ההגירה הבריטי בתל אביב להגשת הבקשה. שם גם מצטלמים ונותנים טביעות אצבעות. הבקשה נשלחת לבריטניה להמשך טיפול.

אישור או דחייה של בקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה

רצוי להתחיל את ההליך זמן רב מראש ולהתייעץ עם מומחים בתחום מכיוון שאין ערעור על דחייה של בקשה לקבלת ויזת סטודנט. המשמעות של דחיית בקשה היא תשלום מחדש של האגרה והגשת חלק מהמסמכים בשנית.
לעיתים קרובות לאחר דחיית בקשה אין מספיק זמן לאסוף מסמכים ולהגיש בקשה חדשה.
רוב תכניות הלימודים האקדמאיות מתחילות בחודשים ספטמבר או אוקטובר, לכן כדאי להגיש בקשה לקבלת ויזה עד חודש אוגוסט. זמן הטיפול הממוצע בבקשה לקבלת ויזת סטודנט לבריטניה הוא כחודש.

האם בני משפחה של סטודנטים מקבלים אפשרות לשהות בבריטניה?

כן, במיקרה של לימודים לתואר שני או דוקטורט, בני המשפחה (בן/בת זוג וילדים) של הסטודנט הזר, נקראים נתמכים (באנגלית: dependents) ורשאים לקבל ויזה לבריטניה לכל התקופה של הוויזה של הסטודנט הזר. יתר על כן, בני הזוג יכולים לעבוד במשרה מלאה. כמו כן, הילדים יכולים להשתלב בבתי הספר בבריטניה ולקבל שרותי בריאות ממלכתיים.

כמה שנים ניתן לקבל ויזת סטודנט לאנגליה?

ניתן לקבל ויזת לימודים עד 5-6 שנים.

האם אפשר לעבוד בזמן הלימודים?

כן, אפשר לעבוד בזמן הלימודים עד 20 שעות בלבד, עבודה במשרה חלקית אשר מאפשרת התרכזות במשימה המרכזית של לימודים.

שדרוג ויזת סטודנט אל ויזת הגירה לבריטניה?

לאחר סיום תקופת הלימודים סטודנטים זרים אשר מעוניינים להמשיך לשהות בבריטניה יכולים להגיש בקשה לוויזת עבודה אם הם מצליחים למצוא מעסיק אשר מעוניין להעסיק אותם. האפשרות להמשך שהייה בבריטניה לאחר סיום הלימודים פתוחה גם עבור סטודנטים אשר עומדים בדרישות רשות ההגירה לקבלת ויזות אחרות לבריטניה, כגון ויזת יזם או השקעה, בהתאם לעמידה בדרישות של רשויות ההגירה לבריטניה.

כהן, דקר, פקס, ברוש – משרד עורכי דין ויזות לבריטניה

אם יש לכם שאלות לגבי ויזת סטודנט לבריטניה או סוגי ויזות הגירה לבריטניה צרו קשר עם עורך דין הגירה ממשרדנו לקבלת מידע בנושא. נשמח לעמוד לשירותכם.

ויזת סטודנט לאנגליה

: 03-3724722

        055-9781688

 : office@lawoffice.org.il