Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ויזת זהב לפורטוגל – ההזדמנות הנדירה שצפויה להיעלם בקרוב (עדכון נכון לחודש אפריל 2023)

Michael Decker

Romy Bar-David

נעזרנו בשירותיו של יהושע והיינו מרוצים מאוד! יהושע אדיב, אמין ועובד במהירות. אנחנו ממליצים עליו בחום!

מהי ויזת זהב לפורטוגל? ויזת זהב היא סוג מיוחד של ויזה, המאפשרת ליזמים, פנסיונרים ובעלי עסקים עצמאיים להגר עם בני משפחתם לפורטוגל על בסיס השקעה במדינה, ולקבל אשרת שהייה לתקופה ממושכת. לעיתים, קיימת אפשרות להמיר את הוויזה בתושבות קבע, ולאחר מכן לבקש אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי.

לאור יוזמות חקיקה לביטול האפשרות להוצאת ויזת זהב, יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה לדיני הגירה ממשרדנו, על האפשרות להגיש בקשה לוויזה זו בהליך מהיר, במטרה להספיק ליהנות מהוויזה כל עוד האפשרות לקבלה עדיין בתוקף.

ויזת זהב לפורטוגל

פורטוגל הפכה בשנים האחרונות ליעד אטרקטיבי במיוחד להגירה מכל העולם. המדינה מציעה, מעבר לאקלים ים תיכוני נוח רוב השנה ונופים מרהיבים, גם הזדמנויות עסקיות משמעותיות. בהיותה מדינה חברה באיחוד האירופי, פורטוגל מהווה יעד מרכזי לאנשי עסקים במגוון ענפים, כגון ענף ההייטק, ענף הנדל״ן וענף התיירות. עד לאחרונה, פורטוגל נחשבה לאחת מהמדינות הנוחות באיחוד האירופי להגירה של אזרחים זרים מחוץ לאיחוד, לרבות ישראלים. חוק האזרחות הפורטוגלי הציע אפשרות לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי עבור מאות אלפי ישראלים. כך גם פורטוגל הציעה סוג ייחודי של אשרה (ויזה) המכונה ויזת זהב, עבור יזמים ומשקיעים. ואולם, נראה כי פורטוגל סוגרת בהדרגה את שעריה עבור הגירת אזרחים זרים.

בשנת 2022 תוקן חוק האזרחות הפורטוגלי, והאפשרות לקבלת אזרחות ודרכון עבור ישראלים שהיו זכאים כך הפכה כמעט לא רלוונטית עבור רוב הקוראים. זאת משום שהוקשחו התנאים לקבלת דרכון, וכעת נדרשת הוכחת זיקה ממשית לפורטוגל, מלבד מוצא משפחתי ממגורשי ספרד. מלבד זאת, בימים אלה מתקיימים דיונים על ביטול האפשרות לקבלת ויזת זהב. ויזה זו אפשרה הגירה לפורטוגל לטווח ארוך, לרבות עם בני משפחה. למי שמעוניינים להישאר בפורטוגל, ויזה זו פתחה אפשרות לבקש להיכנס לתהליך שבמהלכו תינתן אשרת קבע ולבסוף אזרחות פורטוגלית, המזכה גם בדרכון פורטוגלי. הנתונים מראים כי ב-11 השנים שבהן מסלול זה קיים, למעלה מ-31 אלף אזרחים זרים מכל העולם קיבלו ויזת זהב לפורטוגל. כפי שנפרט להלן, נראה שאפשרות זו עתידה אף היא להיעלם בקרוב, ובפני מי שמעוניינים בקבלתה עומד חלון הזדמנויות צר, אשר עלול להיסגר בכל רגע.

מהי ויזת זהב לפורטוגל?

ויזת זהב, המוכרת גם בתור ויזת D7 או ויזת הכנסה פאסיבית, היא ויזה המאפשרת ליזמים, פנסיונרים וכל מי שבאפשרותם לקיים את עצמם באופן עצמאי בפורטוגל, להגר למדינה לתקופה ממושכת. מחזיקי הוויזה ייהנו מהטבות מס משמעותיות, ובכלל זה מיסוי נמוך על הכנסות מנדל״ן, מס רווחי הון למקצועות מסוימים, דיבידנדים וכדומה. במסגרת ויזה זו, ניתנת תחילה אשרה המאפשרת לחיות בכל אחת מערי פורטוגל למשך שנה, ולאחר מכן ניתן להאריכה בשתי תקופות נוספות. כך גם ניתן לבקש ויזה עבור בני משפחה (בני זוג וילדים קטינים), בכפוף לעמידה בתנאים מסוימים. למידע מורחב אודות התהליך והתנאים לצורך קבלת הוויזה, ראו מאמר נוסף שפורסם במשרדנו בנושא ויזת הכנסה פאסיבית לפורטוגל.

מה צפוי להשתנות בחוק הפורטוגלי בנושא?

בעת כתיבת שורות אלה, מתמודדת פורטוגל עם משבר דיור חריף, במסגרתו מחירי הנדל״ן הרקיעו שחקים. הממשלה הפורטוגלית פועלת במרץ למציאת פתרונות למשבר זה, ובמסגרת זאת, מסתמנת החלטה לבטל את תכנית ויזת הזהב לפורטוגל, או לכל הפחות להמירה בתנאים מחמירים יותר לצורך קבלת הוויזה. יש לציין כי גם מוסדות האיחוד האירופי פעלו במשך זמן רב מאחורי הקלעים במטרה לעודד את ממשלת פורטוגל לבטל את הוויזה, עקב חשש כי היא עלולה להקל על גורמים עברייניים להלבין הון. עם זאת, בשלב זה לא ידוע מתי החקיקה החדשה בנושא תיכנס לתוקף, וכיצד בדיוק היא תיראה.

מעוניינים להוציא ויזת זהב לפורטוגל? אל תפספסו את חלון ההזדמנויות להגשת בקשה

היות וחקיקה שתבטל את ויזת הזהב לפורטוגל עלולה להיכנס לתוקף בכל עת, כדאי לדעת כי קיימת אפשרות להגיש בקשה לוויזת זהב במסלול מזורז. במסגרת מסלול זה, הבקשה מוגשת בהליך מהיר, כך שכל התהליך הנדרש לצורך הגשת הבקשה, הכולל רישום במערכת המס הפורטוגלית, פתיחת חשבון בנק בפורטוגל והשקעת הון ראשונית במדינה – כל זאת בתוך עד חודש לכל היותר.

המסמכים והפרטים אשר יש להציג לצורך התהליך כוללים, בין היתר, דרכון של המבקשים, כתובת עדכנית, מקצוע/עיסוק עדכני ותעודה על היעדר רישום פלילי (תעודת יושר). במידה והבקשה מוגשת עבור בני משפחה, נדרשת הגשת דרכוניהם, תעודות יושר וכן תעודת נישואין (עבור בני זוג) ותעודת לידה (עבור ילדים). חלק מהמסמכים נדרשים לעבור תרגום נוטריוני ואפוסטיל.

ויזת זהב לפורטוגל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

לסיכום, ויזת זהב מהווה פתח להגירה לאיחוד האירופי לטווח ארוך, ואף לקבלת תושבות קבע ואזרחות פורטוגלית, עבור יזמים, משקיעים, פנסיונרים ובני משפחה. אפשרות זו עדיין בתוקף, נכון למועד כתיבת שורות אלה, אך אין לדעת לכמה זמן היא תישאר בתוקף. בהתאם, מומלץ כי מי שמעוניינים בכך, יבדקו את זכאותם לכניסה לתהליך בהקדם. לכל שאלה נוספת או צורך בייעוץ ובסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ובהסדרת מעמד חוקי בפורטוגל. משרדנו משתף פעולה עם משרד מוביל בתחום בפורטוגל, על מנת להעניק ללקוחות המשרד ליווי מקיף וטיפול בכל ההיבטים המשפטיים של בקשות ההגירה בארץ ובפורטוגל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top