Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ויזה לעובד מומחה

Joshua Pex

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

אם יש לכם חברה בישראל ואתם מבקשים להעסיק מומחים זרים בכל תפקיד שמחייב מומחיות או הכשרה, או בעמדות ניהוליות, או שיש לכם חברה היושבת בחו"ל ורוצה לשלוח נציג לישראל – עליכם להגיש בקשה להיתר עבודה מיוחד, שאותו מספקת רשות האוכלוסין וההגירה בישראל.

בנוסף, העובד חייב לקבל גם אשרת עבודה, הנקראת בישראל ויזה B-1. אשרת העבודה הזאת תינתן לעובד הזר רק אחרי שהמעסיק קיבל את היתר העבודה המיוחד.

ויזה לעובד מומחה

פנו אל מומחה לדיני הגירה כדי לעזור בהשגת ויזה לעובד מיומן

העסקת עובדים זרים ללא ההיתר הנדרש נחשבת לעבירה פלילית. היא עלולה לגרור השלכות חמורות, כמו תשלום קנסות וסנקציות נוספות כנגד החברה ומנהליה. לכן חשוב מאוד שחברות ויחידים יפעלו על פי נהלי הגשת הבקשה לעובד מומחה.

הגשת הבקשה לוויזת עובד מיומן בישראל עלולה להיות תהליך סבוך למדי; במיוחד עבור חברות שאין להן ניסיון קודם בכך, או חברות שאינן נעזרות באנשי מקצוע מומחים. אישור הבקשה שלכם עלול להיגרר על פני כמה חודשים, ותצטרכו למלא טפסי בקשה, לצרף מסמכים שונים, לחתום על תצהירים, לשלם אגרות ועוד.

אם אתם מעסיקים ישראלים המבקשים לשכור את שירותיו של מומחה זר, חשוב שתגישו בקשה להיתרי עבודה ואשרות שהייה מתאימים עבור העובד, כדי שלא ייתקל בבעיות במהלך העסקתו.

מיהו מומחה זר?

ראשית, בואו נבין מה משמעות הביטוי "עובד זר מומחה", או "מומחה זר". מומחה זר הוא "עובד זר בעל מומחיות ייחודית שאין בנמצא בישראל." העסקתם מאושרת על ידי הנציב, על פי התנאים וההגבלות שקבע.

מומחים זרים העובדים בישראל תחת ויזת עובד מומחה כפופים לדיני העבודה בישראל. המעסיקים שלהם נדרשים לספק להם דיור הולם וביטוח רפואי.

את היתר העבודה ואשרת העבודה חובה להוציא טרם הגעתו של העובד הזר לארץ. ברגע שהעובד מקבל את אשרת העובד המיומן, הוא לא יורשה לעבור לעבודה באף מגזר אחר במהלך שהותו בישראל, למעט המגזר שבו הועסק בתחילה.

רוב ההיתרים לעובדים זרים בישראל ניתנים במגזרים מסוימים במשק, כמו חקלאות, בנייה, אירוח, סיעוד וכו'. כל מעסיק שמשתייך למגזרים אחרים במשק ומבקש להעסיק מומחה זר צריך להגיש בקשה ל"היתר מומחה".

קטגוריות שונות של היתרים לעובדים זרים מומחים

יש קטגוריות שונות של היתרים למומחים זרים, המתבססות בין היתר על אופי העבודה ועל משך השהות בישראל. להלן הקטגוריות השונות בהרחבה:

מומחה בעל "שכר מומחים"

זוהי הקטגוריה הנפוצה ביותר של היתרי המומחים הזרים, עבור חברות המשתייכות למגזרים שלא פורטו לעיל. ההיתר הזה הוא עבור עובדים זרים בעלי כישורים, ידע ומומחיות ייחודיים, שאינם נמצאים בקרב עובדים ישראלים. לצד טופס הבקשה, העובדים חייבים להגיש מסמכים המוכיחים את מומחיותו של העובד הזר. בדרך כלל מדובר בתארים האקדמיים שלהם, בדיפלומות, ובמסמכים אחרים כמו אישורים המוכיחים את מומחיותם וניסיונם בתחום עיסוק מסוים.

בדרך כלל, סוג ההיתר הזה ניתן על בסיס שנתי, ויש לחדש אותו מדי שנה, לתקופה מרבית של 5 שנים.

מומחים זרים השוהים בישראל לתקופה של עד 90 יום

אם אתם מגישים בקשה לאשרת עובד מיומן, יש עוד סוג של היתר מומחה זר, והוא מיועד לעובדים זרים שישהו בישראל לפרק זמן קצר בלבד, עד 90 יום. היתר זה ניתן בדרך כלל לעובדים זרים הנדרשים לצורך משימות תחומות בזמן, כמו התקנה או החלפה של מערכות, או ביצוע תיקונים.

היתרים אלה תקפים ל-90 יום רצופים בסך הכל. אם בשלב כלשהו במהלך אותם 90 הימים, העובד הזר עוזב את ישראל, הוא חייב להגיש בקשה להיתר חדש אם ירצה לחזור למדינה.

ויזה לעובד מומחה

מומחים זרים העובדים לתקופה מצטברת של 45 יום בשנה

ההבדל בין היתר זה לבין אלה שלפניו הוא שכאן, העובד מקבל היתר לעבוד בישראל לתקופה מצטברת של 45 יום בשנה קלנדרית. במילים אחרות, העובד הזר אינו נדרש לשהוּת רציפה במדינה במהלך תקופת ההיתר. במסגרת ההיתר הזה, שמאושר בדרך כלל מהר יותר מסוגי היתרים אחרים, לעובדים זרים מותר להיכנס לישראל אחרי שבוע אחד ממועד הגשת הבקשה.

עם זאת, יש לציין כי ההיתר הזה תקף רק לעובדים זרים ממדינות שאזרחיהן אינם נדרשים להיתר כניסה לישראל, וביניהן: ארה"ב, קנדה, יפן, דרום קוריאה, הונג קונג, מדינות האיחוד האירופי, רוסיה וכו'.

עובדים בכירים בארגונים

היתר זה מיועד אך ורק לעובדים זרים בעמדות בכירות וניהוליות בחברה זרה או בינלאומית. במילים אחרות, אלה עובדי חברות שלוקחים חלק בהחלטות האסטרטגיות של הארגון, שיש להם סמכות וכוח להעסיק ולפטר עובדים, וכו'. חברות מורשות להעסיק עד שני עובדים במסגרת היתר זה.

הממשלה נוקטת מדיניות מחמירה במתן היתרי עבודה בקטגוריה זו, וחובה – ללא יוצא מן הכלל – להציג הוכחה לקשר בין העובד הזר לבין החברה שהגישה את הבקשה.

עובדי חברות הייטק וסייבר

חברות ישראליות המוכרות כ"עתירות ידע טכנולוגי" על ידי רשות החדשנות, יכולות להגיש בקשה לסוג כזה של היתר עבודה. מעסיקים השייכים לקטגוריה זו, ומבקשים להוציא אשרת עובד מומחה עבור אדם מסוים, יכולים להגיש בקשה לסוג זה של היתר עבודה.

את סוג ההיתר הזה יש להעניק בתוך שבוע, והמסמכים שיש להגיש בקטגוריה זו הם הרבה יותר מוגבלים. יתרה מכך, במסגרת ההיתר הזה, בני זוג של מומחים זרים מורשים להגיש בקשה לוויזת עבודה כללית בישראל, שתאפשר להם לעבוד בכל מגזר.

למעט אלה שכבר הוזכרו, חברות במגזרים אחרים כמו תאגידי תעופה או ספנות גדולים, מוסדות להשכלה גבוהה, תעשיית היהלומים, התעשייה הרפואית ותעשיית התקשורת יכולים להגיש בקשה להיתרי עובדים זרים בישראל.

פנו למומחים בדיני הגירה:

הדרך לקבלת אשרת עובד מומחה היא סבוכה. כפי שצויין לעיל, אפילו הניסיון להבין את סוג ההיתר המדויק עלול להיות מתסכל. אתם מוזמנים לפנות אל אחת משלוחותיו של משרד עורכי הדין שלנו, בתל אביב או בירושלים, כדי לקבל ייעוץ ועזרה בתהליך.

resignation severance pay

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722

      : 055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

Scroll To Top