דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התרת נישואין בישראל

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

כיצד נפרדים בני זוג בישראל כאשר לא בני אותה דת?

התרת נישואין הוא הליך שווה ערך לגירושים בישראל עבור בני זוג נשואים חברי עדות דתיות שונות. המקרה השכיח בו מטפל משרדנו הוא של התרת נישואין בהסכמה בישראל כאשר מדובר באזרח ישראלי אשר התחתן עם אזרחית חו"ל, אולם מערכת היחסים עלתה על שרטון. במקרים אילו בדרך כלל מדובר בנישואין בין דתיים, כאשר הישראלי הוא יהודי ואילו האזרחית הזרה אינה יהודייה.

הליך התרת נישואים מול בית המשפט לענייני משפחה נדרש כאשר בני הזוג הם לא בני אותה דת. יחד עם זאת קיימים מגוון מצבים נוספים בהם נדרש הליך התרת נישואים, כגון: אחד מבני הזוג חסר דת, בני הזוג הם מאותו מין, או קיימת מגבלה דתית אחרת (כגון נישואים בין כהן לגרושה) אז הנישואים לא יכולים להתקיים בתוך תחומי ישראל. יש לציין כי מדינת ישראל מאשרת נישואין שנערכו כחוק מחוץ לישראל, לכן גם מאפשרת לבני זוג שנישאו להתיר את הנישואים. מאמר זה של יהושע פקס, עו"ד ממשרד עורכי הדין שלנו – יסביר את הליך התרת נישואין באמצעות הגשת בקשה אל בית המשפט לענייני משפחה.

למי מיועד הליך התרת נישואין?

כידוע, בתוך תחומי מדינת ישראל לא קיים מוסד של נישואים אזרחיים. תושב ישראל אשר רוצה להתחתן בתוך תחומי המדינה יכול לבוא בברית נישואין אך ורק בטקס דתי. מי שרוצה להינשא צריך לפנות למוסד הרשמי של הדת אליה הוא שייך (לדוגמה, יהודי צריך לפנות לרבנות) על מנת לבוא בברית נישואין עם בחירת ליבו. לכל מוסד דתי בישראל יש את הכללים שלו מבחינת עריכת טקסי נישואין.

הכלל המשותף לכל העדות הדתיות בישראל הוא כי רק בני זוג חברי אותה הדת יכולים להינשא במוסד דתי. יהודי יכול להתחתן רק עם יהודיה, נוצרי עם נוצרייה, וכך לכל דת מוכרת בישראל. תושבי ישראל שרשומים כחסרי דת אין להם כמובן מוסד דתי רשמי, ולכן אינם יכולים להתחתן בתוך ישראל, עם בן או בת דת מוכרת. מצבם של בני עדות דתיות אשר אינן מוכרות בישראל גם הוא בעייתי (פרט לזרמים שונים בנצרות אשר נחשבים לאותה העדה אף ללא הכרה רשמית). בנוסף בני זוג חד-מיניים אינם יכולים להתחתן בתוך תחומי ישראל, ללא קשר לדת בני הזוג.

אזרחי ישראל יכולים לשנות את הרישום בסעיף דת ולאום, אך התהליך אינו פשוט. עולים יהודים לישראל מקבלים הכרה בבני זוג וילדים, אף אם הנישואים לא היו יכולים להיערך בישראל. תושבי ישראל יכולים לנסוע לחו"ל כדי להתחתן (לדוגמה, לקפריסין) או לערוך טקס נישואין בנוכחות בן זוג אחד (בפרגוואי) או ללא צורך בנוכחות אישית (באל-סלבדור) ונישואים אלו יהיה מוכרים על ידי המדינה.

לסיכום, התרת נישואין בין בני זוג מעדות דתיות שונות, חסרי דת או בני אותו המין היא על ידי פנייה לבית המשפט לענייני משפחה.התרת נישואין

מה הם התנאים להתרת נישואין?

התרת נישואין נעשית בהתאם לחוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים וסמכות בין–לאומית), התשכ"ט-1969. על מנת שבית המשפט לענייני משפחה יסכים שהתרת הנישואין היא בסמכותו, ולא בסמכות הליך גירושין שגרתי של מוסד דתי בישראל או מוסד אחר בחו"ל, על בני הזוג להוכיח כי:

1. בני הזוג הם אזרחי ישראל אשר חיים בתחומי ישראל. במידה ומרכז החיים של בני הזוג מחוץ לישראל, יש להוכיח שלא היה באפשרותם להתגרש בחו"ל.

2. בני הזוג הם בני עדות דתיות שונות, או שאחד מבני הזוג חסר דת. תמצית מרשם אוכלוסין של בני הזוג, בה הם רשומים כבני העדה (או חסרי דת) נדרשת, אך אינה מספקת לכשעצמה. עבור עדות דתיות מוכרות,יש להוציא מסמך מרשות רשמית.
עבור קתולים, לדוגמה, יש להביא תעודה המעידה על טבילה לנצרות.

עבור חסר דת או בן עדה שאינה מוכרת, יש להביא תצהיר של אדם המכיר את אותו בן זוג ומעיד כי הוא מקיים אורח חיים ופולחן בהתאם למנהגים ומסורת של העדה. לחליפין, עבור בן זוג הרשום כחסר דת, יש להביא תצהיר מאדם (שאינו קרוב משפחה) המכיר אותו המעיד כי בן הזוג אינו חבר/ה העדה הדתית.

3. בני הזוג נשואים זה לזה, ומבקשים להתיר את הנישואין. נדרשת תעודת נישואין. באם התעודה בשפה זרה, יש לתרגם את התעודה לעברית ולהציגה מאומתת על ידי נוטריון ישראלי או נוטריון חו"ל עם אפוסטיל.

4. יש להגיש תובענה להתרת נישואין מודפסת בחמישה עותקים. אל התובענה יש לצרף טופס 43א עבור כל אחד בני הזוג.

5. הבקשה להתרת נישואים חייבת לכלול את פרטי בני הזוג – מספר תעודות זהות/ דרכון, כתובת מקום מגורים משותף אחרון, תאריך סיום הקשר, ודת ההורים של כל אחד מבני הזוג.  

6. אגרת בית משפט (נכון לפברואר 2018): 477 ₪.
 
7. לרוב, אין צורך בקיום דיון בהליך התרת נישואין אם ההליך המשפטי נעשה בהסכמת שני הצדדים.

לאחר שמוכיחים שיש צורך בהתרת נישואין:

בית המשפט לענייני משפחה עדיין נדרש לפנות אל ראשי העדה הדתית שאליה משתייך כל אחד מבני הזוג, על מנת לקבוע האם יש צורך בהליך גירושין דתי בנוסף על התרת הנישואין דרך בית המשפט. התשובה אמורה להתקבל תוך שלושה חודשים ממועד הפנייה. לרוב, נקבע כי אין לבית דין רבני (לדוגמה) סמכות או יכולת לטפל בגירושין של נישואים שנערכו שלא לפי חוקי היהדות (לדוגמה). עם זאת, כל מקרה לגופו.
 
באם יש צורך בהסדרת נושאים של ילדים, משמורת, הסדרי ראיה, מזונות, ממון וכדומה, צריך להגיש בקשה נפרדת לאישור הסכם גירושין. הליך זה מתבצע גם הוא בבית המשפט לענייני משפחה ולא בבית דין דתי, באן נקבע שיש צורך בהליך גירושין דתי בנוסף להתרת נישואין. ההליך כולל דיון בבית המשפט. 

משרד עורכי הדין שלנו, מתמחה בהסדרת מעמד זרים בישראל, לרבות הליך התרת נישואין בישראל. למידע ועזרה משפטית ניתן לפנות אלינו :

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה