Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התפרצות מחלה לאחר תאונה (מידע משפטי)

Esam Odeh
Esam Odeh

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

קיימים לא מעט מקרים בהם לאחר תאונה חלה התפרצות מחלה (כגון סוכרת, מחלות לב, הפרעת דחק ופיברומיאלגיה). חשוב לדעת כי הדבר עשוי להקים זכאות לתבוע פיצויים. עם זאת, עלולות להיווצר סוגיות משפטיות מורכבות במקרים אלה, לאור הקושי להוכיח קשר ישיר בין אירוע התאונה והתפרצות המחלה.

התפרצות מחלה לאחר תאונה (מידע משפטי)

תאונות (כגון תאונת דרכים, תאונות עבודה, אירועי נפילה וכיו״ב) ואירועים טראומתיים נוספים, מותירים לא פעם את הנפגעים עם נזקים מהם הם סובלים לתקופה ממושכת, ולעיתים אף לצמיתות. ואולם, לא פעם מתרחשת התפרצות של מחלה זמן רב לאחר תאונה, לעיתים אף מספר שנים. ייתכן כי מדובר במחלות אשר קיים פוטנציאל להתפרצותן אצל נפגעי התאונה (למשל, על רקע גנטי) ואשר התאונה מהווה טריגר להתפרצותן או החמרה משמעותית בהן. מטבע הדברים, נוצרת במקרים אלה מורכבות משפטית משמעותית, על רקע חלוף הזמן ממועד התאונה, והצורך להוכיח קשר סיבתי בין התאונה ובין התפרצות המחלה. עם זאת, כפי שנמחיש להלן, הדבר עשוי להיות אפשרי במקרים רבים, ולהוביל לפסיקת פיצויים בסכומים גבוהים.

אילו מחלות עלולות להתפרץ לאחר תאונות דרכים ותאונות נוספות?

קיים מגוון של מחלות המתפרצות על רקע אירועים טראומתיים כגון תאונות. דוגמאות למחלות מעין אלה כוללות, בין היתר, סוכרת, אירוע מוחי, מחלות לב והתפרצות טרשת נפוצה. כמו כן, לא פעם מתרחשים מקרים של התפרצות מחלות כגון פיברומיאלגיה (מחלה קשה המתאפיינת בתסמינים כמו כאבי שרירים עזים, קשיי שינה, חולשה כללית, כאבי בטן ושינויים תכופים במצב הרוח). לרוב מדובר בתחלואה נלווית לתסמונת תשישות כרונית (המכונה ״מחלת היאפים״), הכוללת תסמינים של עייפות כרונית ובעיות ריכוז וזיכרון. לצד מחלות ותופעות גופניות אלה, מצוקה נפשית קשה ממנה סובלים נפגעי תאונות מובילה לא פעם להיווצרות הפרעת פוסט טראומה (PTSD) או הפרעות חמורות אחרות כגון סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית (מניה דיפרסיה) וכדומה.

האם וכיצד ניתן לתבוע פיצויים בעקבות התפרצות מחלה לאחר תאונה?

במקרים רבים הדבר בהחלט עשוי להיות אפשרי, אף אם חלף פרק זמן משמעותי ממועד התאונה או האירוע שבגינם מוגשת התביעה. דיני ההתיישנות בישראל מאפשרים הארכה של פרק הזמן להגשת תביעות במקרים חריגים (ובכפוף לעמידה בתנאי החוק) בהם נזקי התאונה לא היו ידועים ולא ניתן היה לגלותם באופן סביר. לעיתים ייתכן כי ניתן יהיה לבקש עוד במהלך ניהול תביעת הפיצויים בגין התאונה, להוסיף לרכיבי התביעה את התפרצות המחלה ולתבוע פיצויים במאוחד. במקרים אחרים, תביעת הפיצויים תיעשה באופן נפרד. מכל מקום, חשוב להדגיש כי על רקע המורכבות המשפטית בגין חלוף הזמן, והצורך להוכיח כי אכן התפרצות המחלה נבעה מהתאונה, מומלץ להיוועץ מבעוד מועד עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין על מנת להבין כיצד נכון לפעול במקרים פרטניים. כמו כן, ראוי לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי, ולשמור את כלל התיעודים הרפואיים הרלוונטיים, שכן הם עשויים לשמש כהוכחות חשובות לגבי התאונה במסגרת התביעה.

מה קובע בית המשפט בתביעות פיצויים לנפגעי תאונה עקב התפרצות מחלה?

פסיקת בתי המשפט בישראל במקרים מעין אלה, בהם מחלות מתפרצות זמן רב לאחר תאונת דרכים, מעלה כי הפיצויים שעשוי בית המשפט לפסוק עשויים להגיע לסכומים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. לדוגמה, בשנת 2018 קיבל בית משפט המחוזי בתל אביב (בתיק שמספרו ת״א 7024-05-15) תביעה של אדם אשר נפגע בתאונת דרכים בשנת 2006. בשנת 2008 אובחנה לראשונה אצל הנפגע פיברומיאלגיה, בגינה הוא נאלץ להיות מטופל בקביעות במרפאת כאב וסבל מנכות קבועה. על אף שהתביעה הוגשה רק בשנת 2015, דהיינו מעל 7 שנים ממועד התאונה עצמה, בית המשפט קיבל את התביעה, והעמיד את סכום הפיצויים לנפגע על סך של כ-2.1 מיליון ש״ח. זאת לאור כך שהוכח קשר ישיר בין התפרצות המחלה ובין התאונה.

התפרצות מחלה לאחר תאונה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין וביטוח

לסיכום, התפרצות מחלה זמן ממושך לאחר תאונה עשויה בהחלט להקים עילה לפיצויים, העשויים להגיע לסכומים גבוהים. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, ניתן לפנות אלינו ונשמח לספק לכם מענה מקיף ומקצועי. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני נזיקין ופיצויים לנפגעי תאונות, מול הביטוח הלאומי ובכל הערכאות המשפטיות. ליצירת קשר עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top